Muharrem Gürses

Doğum Tarihi 15 Ağustos 1915
Ölüm Tarihi 7 Nisan 1999
Doğum Yeri Amasya/Merzifon
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Öğretmen Okulu

Biyografisi

Küçük yaştan itibaren oyuncu olmayı kafasına koyan ve 17 yaşında amatör tiyatro oyunculuğuna başlayan Gürses, 1931 yılında Şehir Tiyatrosuna girdi. Resim eğitimi alan ve Samsunda öğretmenlik yapmaya b aşlayan sanatçı için tiyatro ve sinema her zaman bir tutku oldu. Bu nedenle 1943 yılında Sezer Sezin ve Hulusi Kentmenle birlikte Gürses Tiyatrosunu kurdu ve sırasıyla Millet, Sirkeci Şafak ve Ses Tiyatrolarında sahneye çıktı. 1949 da Zehirli Şüphe adını taşıyan senaryosu sinemaya aktarıldı. Akşam gazetesinde tefrika halinde romanları yayımlandı.Gürses, 1952 yılında çektiği Kara Efe ile sinemaya adım attı. Yazdığı tefrika romanların büyük bölümünü sinemaya aktaran Gürses, ilk filminden itibaren hemen hemen tüm çalışmalarında oyuncu olarak yer aldı. İki film şirketi kurmuştur. Bunlardan biri Gürses film, diğeri ise Atilla Film'dir. Oğlu Atilla Gürses(Arcan)'in başrolünü üstlendiği 25 kadar film bu film şirketlerinin ürettiği çoğu tarihi filmin bir kısımını oluşturur. Filmografisinin ayrıntılarına ulaşılamamıştır. Filmlerinin çoğu Milli Film Arşivi yangınında kül olmuştur. Yanmaktan nasibini almış ve hiç su yüzüne çıkmamış bir diğer film ise oyuncu olarak yer aldığı Yorgun Savşçı'dır. Kazandığı ve zamanında çok iş yapan filmlerinin tüm gelirini yeni filmlere harcadığı için popülerliğini yitirdiği ve arka arkaya gelen iflaslarla sinema yapamadığı yıllarda büyük sıkıntılar çekmiş, 1000 metrekareyi bulan dev kostüm deposunu yok pahasına elden çıkartmak zorunda kalmıştır. 80'lerden sonra fırsat buldukça filmlerde oyuncu olarak yer almış, seslendirme sanatçılığı yapmış, video ile bir kaç şarkıcılı film daha çekmiş, bu filmler de o günün video film sektöründe yokolup gitmiştir. Dünya Rekortmeni Türkler başlıklı Nokta dergisinin bir haberine göre dünyada en fazla film yöneten kişi olmasına karşın, filmlerinin ticari kimliği ve naifliği temel eleştiri nedeni olmuş, sinema eleştirmenleri, sinema tarihçileri tarafından Türk Sinema Tarihi'nin sayfalarında yer bulamamıştır. Pek çok sinema seyircisinin Hababam Sınıfı ya da Vurun Kahpeye'deki oyunculuk performansıyla tanıdığı Gürses, sinemaya hiç birşey kazandırmadıysa bile, 1951-1970'e kadarki dönemde (60-70 arası aşağı inen bir eğriyle) Anadolu'da halkın sinemaya olan ilgisini kat kat artırmış, bir çok gencin yüreğinde sinema ateşini yakmıştır. Oyuncular, yeni yüzler, asistanlar, senaristler keşfetmiş, yetiştirmiş ve yaratmıştır. Kişisel olarak entelektüel birikimi oldukça yüksektir. Fransızca ve Arapça bilen, okumaya son derece meraklı, tiyatro yönetmeni, aktör, senarist, yapımcı, sinema yönetmeni ve ressamdır. Tabiy artık "dı" demek gerekiyor. Nisan 1999'da son günlerini yaşarken elinde bir film senaryosu ile hastaneye giden Gürses'in bu filminin adı "Hz.İbrahim"di ve filmi Gani Şavata ile gerçekleştirmek için çalışmalara başlamıştı. Kanserden yitirdiğimiz Gürses'in henüz yayınlanmamış, anılarını içeren bir de yayına hazır kitabı bulunmaktadır.

Yönetmen (84)

Senaryo (90)

Oyuncu (129)

Eser (11)

Son Yorumlar (18)

sinemaperver avatar sinemaperver 04 Ağustos 2018 21:03:34

Öğretmen okulu mezunu olması ilginç geldi. Demekki Hababam Sınıfında okul müdürü olması tesadüf değilmiş.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 04 Mart 2016 19:28:22

10

başta hababamın pinti müdürü olmak üzere biçok filmde yönetmenlik, oyunculuk ,senaristlik yapan, sesiyle ve oyunculuğu ile hafızalara kazınan bir adamdır muharrem amca. vurun kahpedeki rolündede gayet başarılıydı sadece o mu hele batan güneş filminde ki zalim baba rolü beni çok etkilemişti. allah rahmet eylesin çok büyük bir oyuncuydu.

vatansever10 avatar vatansever10 20 Ekim 2015 10:40:21

10

Çoğu sinema severin Hababam Sınıfı serisinde canlandırdığı pinti müdür karakteriyle tanıdığı bir isimdir..Ama biraz araştırınca aslında Yeşilçama ne kadar büyük katkı sağladığı hemen çıkıyor ortaya..Dün 1973 yapımı Vurun Kahpeye filmini izledim ve bi rkez daha kendısıne hayran kaldım..Allah rahmet eylesin...

Yandex.Metrica