Ahmet Mekin

Gerçek Adı Ahmet Mekin Kurtdereli
Doğum Tarihi 6 Ağustos 1932
Doğum Yeri İstanbul

Biyografisi

Ahmet Mekin, 6 Ağustos 1932 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Aslen Karslı olan Ahmet Mekin’in esas adı Ahmet Kurtdereli’dir.

Arkadaşları uzun boyundan dolayı “Filiz Ahmet” derlermiş. İş hayatına man ifaturacılıkla başlamıştır. Bir ara güreş sporuna da başlamıştı, tam usta olduğu sırada kaburga kemiklerini kırıp, bırakmıştır. Sonra kayağa el attı, beli incinince, onu da bıraktı. Bakırköyspor’da oynarken büyük bir futbol takımına transfer olacaktı. Deneneceği gün ayağından sakatlandı. Ve böylece spor yaşantısı bitti. Bir süre Bakırköy Halkevi’nde amatör tiyatro oyunculuğu yaptı. “İttihat ve Terakki” oyununda oynadı. Sonunda, yine başka bir Bakırköylü olan Kenan Pars’ın aracılığıyla, 1957 yılında “Mahşere Kadar” adlı filmiyle sinemaya geçti.

Ahmet Mekin, Selvi Boylum, Al Yazmalım filmiyle Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasında yer aldı. “Mahşere Kadar”, “Kavanozdaki Adam”, “Bir Yudum Su”, “Bugünün Saraylısı”, “Vurun Kahpeye”, “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Ezo Gelin”, “Çiçek Abbas” gibi önemli filmlerin unutulmaz aktörüdür.

1978’den sonra ‘Denizin Kanı’, ‘Bağrıyanık Ömer ile Gütelevizyon filminde oynadı.

Sinemaya adım attığı 1956 yılından bu yana yaklaşık 200 filmde rol alan Ahmet Mekin, 1975 yılına kadar “jön” oynayıp, karakter oyunculuğuna kendi isteğiyle geçmiştir.

Kendisi gibi oyuncu olan Şükran Sabuncu‘yla evli olan Ahmet Mekin, 1998 yılından bu yana Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Ocaklar beldesinde sakin ve mütevazı bir hayat yaşıyor. Zeynep ve Kezban adında iki kızı vardır.

Ödülleri :
1961’de İzmir Fuar Festivali’nde ‘En Başarılı Erkek Oyuncu’ ödülünü aldı.
2011 yılında oynadığı “Görünmeyen” adlı film ile 30.İstanbul Film Festivalinde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı.

Senaryo (1)

Oyuncu (200)

Son Yorumlar (58)

Tamer.Yiğit avatar Tamer.Yiğit 09 Aralık 2019 22:09:45

10

Gerçek bir sanatçı. Özellikle Cüneyt Baba ile çok iyi bir ikililer. Cemilde komiser Ahmet, Çaresizlerde Koca Kurt Osman, Yaralı kurt ve kin filmlerinde komiser rolleriyle anımsarım.kendisi bir vakitler güreşle de ilgilenmiş. Tamer Yiğit. Serdar Gökh an ve Kadir inanırlada gayet uyumlu bir oyunculuk sergilemiştir. Hemen hemen herkesle çalışmış 200 üstünde filmde rol almış olabileceğini tahmin etmekteyim.

Antalyalı96 avatar Antalyalı96 28 Haziran 2019 16:55:01

Çok Sevdiğim Bir İsim Ömrü Uzun Olsun İnşallah

eskiseyyah avatar eskiseyyah 11 Haziran 2019 23:09:17

10

kaliteli bir oyuncu .. başarılı eserlere imza atmış ..

Yandex.Metrica