Tugay Toksöz

Gerçek Adı Seyyid Togay Toksöz
Doğum Tarihi 17 Mart 1937
Ölüm Tarihi 26 Haziran 1988
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi

Biyografisi

Oyuncu / İstanbul'da doğdu. Sultan Ahmet Ticari İlimler Akademisi 3. sınıfta yüksek öğrenimini bıraktı. Bir süre tercümanlık yaptı. 1964'de Ses dergisi Kapak Yıldızı Yarışmasında 2. seçilerek sinemaya adım attı. 1965'de Ertem Eğilmez'in yönettiği, Kartal Tibet'in baş rolünü Selda Alkor'la oynadığı Senede Bir Gün filminde 2. derece rolle sinema oyunculuğuna başladı. Genellikle  Boş Beşik gibi köy filmlerinin değişmez oyuncusu oldu. Sinemada parlamaya başladığı dönemde askere gitmesi, kariyerinde kırılma noktası oldu. Seks filmleri furyası döneminin son yılı olan 1979'da art arda 32 filmde oynayarak, en çok film çeviren aktör oldu.

Oyuncu (145)

Son Yorumlar (42)

yeşilçam1987 07 Eylül 2019 12:31:24

8

Kendisinin porno filmleri vardır ben gözlerime inanamadım ama gerçekten o zamanlarda çekilmiş birden fazla +18 filmi varmış.

aygnn22 23 Ağustos 2019 09:45:15

10

Bin dokuz yüz altmışlı yılların ortası, o dönemler senaryo yazım ekibi olan babamın ofisine, yakışıklı genç bir delikanlı geliyor, babam çok beğeniyor, o sırada elinde olan bir senaryo var, o dönem senaristlerin karakterlerin yanına kim olabilir diye yazma yetkisi de var, rolün yanına Tugay Toksöz yazıyor. Ve yapımcı, yönetmende beğenip Tugay Toksöz'e rolü veriyor.

Üzerinden birkaç yıl geçiyor, babamın bu sefer yapım şirketi de var, senaryosunu yazdığı, Yavuz Figenli'nin yöneteceği Kaderin Pençesinde adlı filmde oynatmak istiyor, Tugay'a ulaşıyor ve ona bir saunada randevu veriyor. O dönem asker kaçağı olduğu için, genel mekanlara giremiyor, Tugay Toksöz. Babam hamama alışkın ama ilk defa saunaya giriyor, soyununca küçük bir havlu veriliyor örtünmesi için, tabi bu babama kısa geliyor, rahatsız oluyor, Tugay Toksöz kendi havlusunu da sıyırıp babama veriyor. Saunada sözleşmeyi imzalıyorlar, kaşesi de oldukça yüksek Tugay Toksöz'ün. Ben dört beş yaşlarındayım, ablam, altı yedi yaşlarında. O zamanlar şimdilerdeki gibi yemek şirketleri yok. Ekibin yemeğini tencerelerle annem yapıyor, bizi de evde bırakamadığı için biz de setlere gidiyoruz, gece çekimlerinde özellikle kamera sandıklarının üstünde uyuyoruz. Tugay Toksöz bizleri çok seviyor. Ben okumaya çok meraklıyım, sürekli elimde gazete, bana ABC Bülent ismini takıyor. İmzalı bir fotoğrafını hediye ediyor ve üzerine ABC Bülent'e sevgilerimle yazıyor. Türk sinemasında zirvedeyken, kaçtığı askerlik bir ihbarla kariyerine kesinti vermesine sebep olur. Rivayete göre bu ihbarı yapan, yakın arkadaşı bir aktördür, K.İ’nin,Tugay’ın rollerini oynamak için, piyasadan uzaklaşması adına ihbar ettiği söylenir. Askerlik dönüşü eski şaşalı günler uzak kalır, yeri başkaları tarafından doldurulmuştur, alkole sığınır. Oyunculuktan kazandığı büyük servet dibe vurur, seks furyasının filmlerinde oynamak zorunda kalır. Artık eski Tugay değildir.

Yıllar sonra üçüncü sınıf bir figürasyon ajansında babamla karşılaştığımızda, oldukça sarhoştu, bende on yedi, on sekiz yaşlarındaydım, unutmamış babama baktı, bana baktı “ABC Bülent değil mi?” dedi “Evet” dedi babam, kalktı yanaklarımdan öptü, zorlanarak. Gözlerinden bir kaç damla yaş süzüldü,” sen ne iyi prodüktördün be Hidayet. Bak şimdi nerelerdeyiz” dedi.

Daha sonra ölüm haberini duyduğumuzda çok üzülmüştüm.

Seamen avatar Seamen 23 Mart 2018 00:16:08

nereden nereye demek ıstıyorum....tugay toksoz hayat hıkayesı cok huzunlu ve bır o kadar da acıklı....aslında sınemmızın en onemlı aktorlerındedndı..ama alkol sorunları ve askerlık hızemetı derken..yesılcamdan gıttıkce uzaklaşstı....80 lı yıllarda sı mdılerde adları unutulmus turkuculerın 3.4 sınıf fılmlerınde dahı 3.cu 4.cu rollerde oynadı...tabıkı bunda duzenın bozuklugu kadar değerınınde bılınmemesının etkısı buyuk...yesılcamdan bır tugay toksöz gectı...

Yandex.Metrica