Tugay Toksöz

Gerçek Adı Seyyid Togay
Doğum Tarihi 17 Mart 1937
Ölüm Tarihi 26 Haziran 1988
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi

Biyografisi

Oyuncu / İstanbul'da doğdu. Sultan Ahmet Ticari İlimler Akademisi 3. sınıfta yüksek öğrenimini bıraktı. Bir süre tercümanlık yaptı. 1964'de Ses dergisi Kapak Yıldızı Yarışması'nda 2. seçilerek sinemay a adım attı. 1965'de Ertem Eğilmez'in yönettiği, Kartal Tibet'in baş rolünü Selda Alkor'la oynadığı Senede Bir Gün filminde 2. derece rolle sinema oyunculuğuna başladı. Genellikle  Boş Beşik gibi köy filmlerinin değişmez oyuncusu oldu. Sinemada parlamaya başladığı dönemde askere gitmesi, kariyerinde kırılma noktası oldu. Seks filmleri furyası döneminin son yılı olan 1979'da ard arda 32 filmde oynayarak, en çok film çeviren aktör oldu.

Oyuncu (143)

Son Yorumlar (38)

mansur34 avatar mansur34 18 Mart 2016 06:15:34

7

Tugay toksöz yetenekli,karizmatik iyi bir oyuncuydu malesef oynadığı çoğu film vasat ve alkol düşkünlüğü yüzünden genç denebilecek bir yaşta 51 yaşında aramızdan ayrıldı daha iyi bir kariyeri olabilirdi malesef mesut engin gibi hak ettiği yere geleme yen büyük oyunculardan.

Seamen avatar Seamen 20 Ocak 2016 23:51:14

maaalesef tugay abi için dusus ıyı olmamıs..nereden nereye..keske tugay abı alkole yonelmeseydıde yıne o efsane filmlerini çevirseydı...allah ahmet eylesin

mncelik 11 Ağustos 2015 15:30:51

Yusuf Ekşi anlatıyor: Tugay Toksöz, Devlet Demir Yolları’nda memur iken bir yarışma sonucu sinemaya adım attı. Kısa zamanda şöhreti yakaladı. Başrollerin kralı oldu. Çok da para kazandı. Birçok oyuncunun evi yokken, Tugay’ın Etiler’de villası oldu. Özel olarak filmlerde binmek üzere alınmış atı, köpeği ve bakıcısı vardı. Tugay bu arada evliydi. Bir de kızı vardı. Eşinin kıskançlık yaptığını ve daha fazla birlikte kalamayacağını anlamış ve ayrıldığını söylemişti.

Eşinden ayrıldıktan sonra tek yaşamaya başladı, fakat bu ayrılık Tugay için iyi olmadı. Kazandığı parayı arkadaşlarıyla yerdi. Doğru düzgün, sürekli gelir getirecek bir iş kurmayı düşünmedi. Tabii o kadar işleri iyiydi ki, bütün film şirketlerinin Tugay’ın peşinden koştuğu yıllardı. Birçok sevgilisi olmuştu. Bana anlattığı bir hikâyesi vardı, zamanı gelmişken anlatayım; Hangi filmdi hatırlayamıyorum ama Fatma Girik’le birlikte Adana’ya film çekmeye gidiyorlar, rejisör Memduh Ün. Çalıştıkları villanın sahibi Tugay’a şöyle diyor: ‘Delikanlı seni çok sevdim… Bekârmışsın da… Ben çok zengin biriyim… Tek kızım var… Başka evladım yok… Gel kızımla evlendireyim seni, fabrikanın ve çiftliğin başına geç… Filmlerini yine çekersin…’ Bu teklif Tugay’ında hoşuna gitmiş bayağı, meyillenmişti fakat Fatma Girik, ‘Bırak Tugay, sen buralarda duramazsın. Boşuna heveslenme, kızı da yakma…’ diyince, Tugay da Fatma’nın dediğini yapıp evlenmemiş. Fakat daha sonraları çok pişman olduğunu söylerdi. ‘Keşke evlenseydim…’ derdi.

Bir gün Kadıköy’den vapurla Karaköy’e geçerken, bir İranlı kadın Tugay’a ilgi gösterir, resmen asılır. Tugay’ı tavlar. Tanışırlar. Sıkı arkadaşlıkları olur ve birlikte yaşamaya başlarlar. Kadının çocukları da vardır. Bu arada çocuklarını özel kolejde okutmaktadır. Tüm ihtiyaçlarını, giderlerini Tugay karşılıyordur. Kadın bir gün Tugay’a, ‘İran’a, kocamın yanına gitmem gerekiyor, kısa zamanda dönerim’ der. Tugay şok olur. ‘Sen evli miydin?’ diye sorar. Kadın, ‘Evet, İran’da evliyim.’ der. Tugay, ‘Neden söylemedin?’ der. Kadın, ‘Söyleseydim benimle olmazdın, o nedenle söylemedim.’ der. Tugay ayrılmak ister fakat kadın ayrılmayı reddeder. Kadın İran’a gider ve bir zaman sonra geri döner. Kadın ‘Kocam öldü.’ der. Tugay afallar. ‘Nasıl yani?’ der. Kadın eceliyle öldüğünü söyler. Tugay bu durumdan çok rahatsız olmuştur ve de korkmaya başlamıştır, ‘acaba kocasını öldürdü mü?’ diye. Yastığa her başını koyduğunda, ‘Başka birini bulursa?’, ‘Ya beni de öldürürse?’ diye kâbuslar görmeye başlar.

Tugay, çok zor günler geçirdi. Daha sonraları çok meşhur olacak olan bir oyuncu arkadaşının ihbarıyla, asker kaçağı olarak yakalanıp askere gönderildi. Bu ihbarcı dediği erkek oyuncu, sonraları Kemal Film’in en iyi oyuncusu oldu ve de şöhreti yakaladı. Tugay’ın askere gidişi o ihbarcıya yaramıştı. Bu durum Tugay’ı sona yaklaştıran başlangıçtı. Çünkü sinemadan başka geliri yoktu. Birikmiş paralarını da İranlı kadın yiyordu. Villanın giderleri çoktu. Bakıcıları, hizmetçileri, çocukların okul ve diğer tüm masrafları Tugay’ın birikmişlerinden gideriliyordu. Tugay yavaş yavaş atını, villasını sattı. Bir zaman sonra paralar suyunu çekince, İranlı sevgili de Tugay’ı terk etti.

Tugay bir ara askerden izne geldi, Beyoğlu’na gitti. Eskiden peşinden koşan yapımcılar ve rejisörler Tugay’ın yüzüne bile bakmadılar. Tugay şok oldu. Beyninden vurulmuşa döndü. Bu kolay bir durum değildi… Yapımcılar zamanla başka oyuncular bulmuşlardı ne yazık ki… Tugay bundan sonra kanyak içmeğe başladı. Bu onu daha da kötü bir sona itti…

Yandex.Metrica