Tugay Toksöz

Gerçek Adı Seyyid Togay
Doğum Tarihi 17 Mart 1940
Ölüm Tarihi 25 Haziran 1988
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi

Biyografisi

Oyuncu / İstanbul'da doğdu. Sultan Ahmet Ticari İlimler Akademisi 3. sınıfta yüksek öğrenimini bıraktı. Bir süre tercümanlık yaptı. 1964'de Ses dergisi Kapak Yıldızı Yarışması'nda 2. seçilerek sinemay a adım attı. 1965'de Ertem Eğilmez'in yönettiği, Kartal Tibet'in baş rolünü Selda Alkor'la oynadığı Senede Bir Gün filminde 2. derece rolle sinema oyunculuğuna başladı. Genellikle  Boş Beşik gibi köy filmlerinin değişmez oyuncusu oldu. Sinemada parlamaya başladığı dönemde askere gitmesi, kariyerinde kırılma noktası oldu. Seks filmleri furyası döneminin son yılı olan 1979'da ard arda 32 filmde oynayarak, en çok film çeviren aktör oldu.

Oyuncu (140)

Son Yorumlar (36)

silvester 14 Nisan 2013 10:52:54

Tugay Toksöz,hayatının en verimli olacağı dönemde aramızdan ayrılmıştır.Erotik filmlerde oynamış olması büyük bir kayıp değildir.Ali Poyrazoğlu,Hadi Çaman,Ünsal Emre,Yalçın Gülhan,Bülent Kayabaş da oynamıştır.O ölçü değildir.Sevgili Deli Kadir arkad aşımıza da bir ilave etmek istediğim bir şey var.Kara Peçe de başarılı olduğu kadar,Vurun Kahpeye de de çok başarılıydı.Allah mekanını cennet eylesin........Silvester.

bestttayfun 03 Nisan 2012 16:55:04

Tugay Toksöz Aslen Antalya Korkuteli Taşkesiği Köyünde dünyaya gelmiştir bebekken İstanbullu Aileye evlatlık olarak verilmiştir. Gençlik yıllarında aslını öğrenmiştir köyünü ziyaret etmiş akrabalarıyla konuşmuş değerli bir büyüğümüzdür. Allah Rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

benimsinema avatar benimsinema 15 Şubat 2012 18:55:02

8

nerden nereye ? demek isitiyorum rahmetli icin... aslinda ilk zamanlari iyi bir baslangic yapmis. bence usta oyuncularla beraber oynayarak tecrübe kazanmiski, sonraki yillarda basrol oynamis. sonra o erotik furyasinda takila kalmis. bence kariyerinde ki en büyük hatalarindan birini yapmis. ve kendisni sevenlerinden sogutmus. sanirim buda mecburiyetten olsa gerek. yazilanlara bakilirsa alkolikmis. neyse yinede kendisni seviyorum. allah günahlarini af eylesin

Yandex.Metrica