Tugay Toksöz

Doğum Tarihi 17 Mart 1937
Ölüm Tarihi 26 Haziran 1988
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Üniversite Terk

Biyografisi

Oyuncu / İstanbul'da doğdu. Sultan Ahmet Ticari İlimler Akademisi 3. sınıfta yüksek öğrenimini bıraktı. Bir süre tercümanlık yaptı. 1964'de Ses dergisi Kapak Yıldızı Yarışması'nda 2. seçilerek sinemay a adım attı. 1965'de Ertem Eğilmez'in yönettiği, Kartal Tibet'in baş rolünü Selda Alkor'la oynadığı Senede Bir Gün filminde 2. derece rolle sinema oyunculuğuna başladı. Genellikle  Boş Beşik gibi köy filmlerinin değişmez oyuncusu oldu. Sinemada parlamaya başladığı dönemde askere gitmesi, kariyerinde kırılma noktası oldu. Seks filmleri furyası döneminin son yılı olan 1979'da ard arda 32 filmde oynayarak, en çok film çeviren aktör oldu.

Oyuncu (144)

Son Yorumlar (37)

silvester 14 Nisan 2013 10:52:54

Tugay Toksöz,hayatının en verimli olacağı dönemde aramızdan ayrılmıştır.Erotik filmlerde oynamış olması büyük bir kayıp değildir.Ali Poyrazoğlu,Hadi Çaman,Ünsal Emre,Yalçın Gülhan,Bülent Kayabaş da oynamıştır.O ölçü değildir.Sevgili Deli Kadir arkad aşımıza da bir ilave etmek istediğim bir şey var.Kara Peçe de başarılı olduğu kadar,Vurun Kahpeye de de çok başarılıydı.Allah mekanını cennet eylesin........Silvester.

Kleberson avatar Kleberson 11 Ocak 2013 20:49:21

10

erotik filmlerde oynamasi onun kötü bir oyuncu oldugunu göstermiyor cok iyi bir oyuncuydu maalesef o filmlerde oynamak zorunda kalmis 1974 yilindan sonra kariyerinde düsüs yasamis caresizlikten olmus hersey allah kimseyi caresiz birakmasin alkolde va r tabi alkolde kariyerini bitirmis tugay toksözün en iyi filmi kara pece adli filmdir,birde söyle bir düsünün insan senaryo yazamiyorsa kendi filmini cekemiyorsa yani yönetmen degilse senarist degilse birde zor yillar olunca insan maalesef bu tür filmlerde caresizlikten oynuyabiliyor adamcagiz ne senarist ne yönetmendi nede yapimci sadece cok iyi bir oyuncuydu o degil onu bu tür filmlerde oynatan ona saglam iyi bir film vermeyenler utanmali

arkadasin biri yilmaz güneyin hic bir sanatciyla sorunu yoktu demis ama yaniliyor cünkü ,ayhan isikin bir röportajini bulmustum ve okumustum o röportajda ayhan isik yilmaz güneyin kendisi hakkinda kötü konustugunu söylüyor arkasindan konustugunu söylüyor, bunu yapan insanin tugay toksözlede sorunu olabilir bu bilinmez yilmaz güneyin nebahat cehrenin kafasina bardagi koyup ates ettigini okuyuncada yilmaz güneyin kisiliginin nasil biri oldugunuda görebiliyoruz sanatci olmasina ragmen yilmaz güney sürekli silahlarla oynayan bir adammis kisiligi diger jönler gibi degilmis böyle bir adamin cok sorunlu oldugunu düsünüyorum tugay toksözüde sevmeye bilirdi onu bitirmek istemis olabilir ve eger öyle yaptiysa maalesef amacina ulasmis tabi bunlar sadece varsayim gercekmi bilinmiyor, tugay toksözün film cekme senaryo yazma yetenegi yoktu o sadece oyuncuydu hemde iyi bir oyuncu ama yilmaz güney kendi filmlerinin basrol oyuncusu olarak jön olmustur kendisi cekmistir kendisi oynamistir iyi filmleride vardir yilmaz güneyin iyide bir senarist ve yönetmendir ara sira iyide oyunculugu vardir ama kisilik olarak zor bir insanmis bunu heryerde okuyarak görebiliyoruz burasi yilmaz güney yeri degildi fakat bir arkadasin yilmaz güneyin kimseyle sorunu yok diyince cevap yazmak istedim birde söyle anlasilmasin benim yilmaz güneyle bir sorunum yok filmlerini severim ama kendisini sevmem dogru söylemek gerekirse ama bu sorunum var gibi anlasilmasin cünkü kisiligi hakkinda buldugum okudugum bilgiler beni bu karara almama sebep olmustur,benim ailemin cogu yilmaz güneyi sever solcudur o yüzden severler ama bir insan solcu ve sagci diye illaki sevilmemeli bu adam sanatciydi ve ben bir sanatcinin yaptigi filmler eserler ve kisiligiyle yorum yaparim ve özelikle kisiligini sevmedigim icinde kendisini pek sevmem ama türk sinemasi icin güzel filmleri vardir neyse

bestttayfun 03 Nisan 2012 16:55:04

Tugay Toksöz Aslen Antalya Korkuteli Taşkesiği Köyünde dünyaya gelmiştir bebekken İstanbullu Aileye evlatlık olarak verilmiştir. Gençlik yıllarında aslını öğrenmiştir köyünü ziyaret etmiş akrabalarıyla konuşmuş değerli bir büyüğümüzdür. Allah Rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Yandex.Metrica