Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sadık Şendil

Sadık Şendil

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1913

Ölüm : 1986-07-26

Hakkında :

İlgili Filmler

ResimlerKartalTibetTutkunu

6 Aralık 2017 01:25

Safa ÖNAL, Bülent ORAN gibi Türk sinemasının en güzel filmin e imzası olan nev-i şahsın-ı münhasır bir şahsiyet kişi, yadsınmaz gerçek bi' senarist. Mekanı cennet olsun

Cevap Yaz

DownTown

22 Haziran 2015 17:50

Senaryosunu yazdığı filmler birer efsane. Nasıl bir akıl ve hayal gücü varmış, inanılmaz. Yok böyle senaryo yazan artık.

Cevap Yaz

mrs.hsn

27 Temmuz 2014 17:23

Ertem Eğilmez filmlerinin senaristi olarak da görürüz onu. Yazdığı her film bir sanet eseri. Bugün o filmleri hala sıkılmadan izleyebiliyorsak bunda elbette oyuncular kadar senaristin de payı vardır. Sadık Şendil ardında çok başarılı işler bırakarak bu dünyadan göçüp gitti. Mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

Loverman

14 Ocak 2013 16:18

senaryosunu yazdığı filmlerin yüzde doksanı çok iyidir. değerli bir usta ve sinema adamıdır. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

worldshaking

11 Ocak 2013 01:19

çok sevdiğim filmlerin yetenekli senaristi...

Cevap Yaz

FOSTERKANE

2 Ekim 2011 21:36

genelde türk sinemasinda senaryo yazari olarak ilk akla gelen isimler sefa önal ve erdogan tünas dir ama bir sadik sendil veya bir ahmet üstel pek akla gelmez. hele sadik sendil gibi kabiliyetli/yetenekli bir yazar bazen unutulyor ne yazik ki, halbuki senaryo yazari olarark türk sinemasinda cok önemli filmlere imza atmis birisi, yazdigi senaryolara bakildigi zaman ne büyük bir yazar ve ne büyük bir beyin (cünkü senaryo bir beyin isidir) oldugu anlasilir.  

ilk yazdigi senaryo beklenen sarki/1953 (sonra ayni senaryo beklenen sarki/1971 ve ölmeyen ask/1977 olarak  yeniden cekilir). arta arda senaryolar yazar ama en basarli dönemini 70 lerde ertem egilmez/arzu filmde yasar, burda yazdigi senaryolardan yapilan filmler cogu türk sinemasinin bas yapitlarindandir ve bu filmler hale tv de reyting rekorlari kiran filmlerdir. sendil in bir ilginc yanida (bu yüzden büyük bir beyin adami)  her tarz konuda basarili olmasi, mesela dram olarak canim kardesim/1973, komedi hababam sinifi sinifta kaldi/1975, sabanoglu saban/1977 , tarihi film bir millet uyaniyor/1966, ask/salon filmi sürtük/1965,senede bir gün/1965 tarhi avantür film tarkan viking kani/1971, türk sinemasinda alisik olmadigi senaryo olarakda dikkat kan araniyor/1970 örnek verile bilinir.

sadik sendil in bugün degerinin bilinmemesinin bir sebebide (bence) yönetmen sirri gültekin dir, cünkü sendil in senaryolarinla cok filmler yapmis ama bunlarin icinde hic güzel bir film cikaramamistir, tabii bu benim kendi düsüncem mesela benim begenmedigim baska yönetmenlerden ülkü eraklinin paydos/1968 ve aram gülyüz ün reisin kizi/1974 filmleri gültekin in filmleri göre daha basarli olmustur hatta bu iki yönetmeni en iyi filmleri sayilir bence belkide bunun nedeni sendil in senaryosuna sadik kalarak cekmeleridir. sendil in senaryolarini basarisiz ceken yönetmen siiri gültekin olur örnegin istanbulda cümbüs var/1968, kadifenin kesesi/1971, evet mi hayir mi/1974 filmleri sendil in senaryosu olmasina ragmen gültekin yönetmen olarak hic bir katkisi yok gibi ne filmdeki karakterleri bir canlilik kata biliyor ne filme tam olarak  hakim ola biliyor iste bu da filmlerine bir agirlik veriyor halbuki bu filmler komedi olarak düsünülmüs mesela atif yilmaz veya orhan aksoy bu senaryolarla cok güzel filmler yapa bilirdi ve gültekin in inantci gelin/1965, üc gelin alti damat/1975, saskin gelin/1984 filmleri yine sendil in senaryolariyla cekilmis filmlerdir, bu filmler aslinda köy/kasaba komedisi olarak düsünülmüs filmlerdir fakat hic komik degildir ama benim asil anlamadigim gültekin bu tarz filmleri neden bir daha cekmis olmasi cünkü sahiden hic komik degildir, bu köy/kasaba filmleriden bir tanesini ertem egilmez cekseydi, ister arzu film kadrosuyla ister baska oyuncularla inaniyorum ki sendil in köy/kasaba komedi senaryolarinin degeri daha cok anlasilirdi. belki gültekin in benim izlemedigim iyi filmleride vardir ama sendil in senaryolarinla yaptigi filmler bence kötü olan filmleridir ve bu sendil e senaryo yazari olarak ismine cok zarar vermistir, mesela sendil in senaryosundan yapilan herhangi bir egilmez filmini izledikten sonra yine sendil in senaryosundan yapilan bir gültekin in filmini izlerseniz elbette sendil in  o kadar da iyi bir senaryo yazari olmadigini düsünürsünüz. (tabii bu elestri insan gültekin e degil yönetmen gültekine dir)

sinemanin disinda birde sendil in yazdigi tiyatro oyunlari vardir; kart horoz/1965, yedi kocali hürmüz/1971 bir tiyatro oyunundan yapilmis filmlerdir,birde senede bir gün sarkisinin sözü sendile ait tir (güfte/söz sadik sendil, beste/muzik sekip ayhan özisik), baska sarki sözü yazimi bilmiyorum.

bugünün cogu ödüllü senaryo yazarlarindan kat kat üstün yetenekli olan sendil türk sinemasinda isim olarak hak ettigi yeri daha gelmemistir.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

24 Eylül 2010 02:39

Sadık Şendil Türk Sinemasının senarist olarak safa önal,erdoğan tünaş,bülent oran gibi isimler kadar senaryosu olmasada. Senarist ve eser olarak çok iyi bir iz bırakmıştır birçok hit filmlerin onun senaryosu ve eserlerinden oluştuğunu görebiliriz çok değerli bir kamera arkası emektarıydı Allah rahmet eylesin....

Cevap Yaz

stormkadir

11 Ağustos 2010 16:36

süper bi yorum. tebrik ederim.

Cevap Yaz

sezen921

25 Haziran 2010 13:21

büyük adamdı...

Cevap Yaz

kemre_emre_76@hotmai

20 Haziran 2010 15:38

bu sanatçı olmasaydı biz o güzel filmleri nasıl izlicektik. Allah ruhunu şağad etsin.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica