Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Göksel Arsoy (Göksel Arsoy)

Göksel Arsoy

Doğum Yeri : Kayseri

Doğum Tarihi : 15 Mart 1936

Eğitim : İstanbul Üniversitesi Ticari İlimler Akademisi

Hakkında : Sinemamızın Altın Çocuk lakaplı sanatçı,  dönemin klasik Türk Müziği bestekarı Yesari Asım Ersoy'un yeğeni.  Kayseri`de doğdu. İlk ve Orta öğrenimini burada tamamladı. Haydarpaşa Lisesinden mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi`ne devam etti. Sinemaya geçmeden önce THY`de çalıştı. Ününü "Samanyolu" filmiyle yaptı. Uzun süre Arsoy-Doruk çifti olarak beyazperde de ününü sürdürdü. Bir ara Bond filmleriyle romantik rollerden uzaklaştı. Ortadoğu ülkelerinde birkaç film çevirdi. 1962 yılında "Göksel Film Şirketi"ni kurarak yapımcı oldu. Daha sonra sinemadan uzaklaşarak, klasik Türk müziği sanatçısı oldu.  Yalçın Özgül

İlgili FilmlerKlaraMiliç

13 Aralık 2018 17:58

Bir söyleşide kendisini yakından gördüğüm ve anılarını dinlediğim, katılımcıları azarlaması ve uzun süre gözlerini dikip sert nazarlar atmasıyla aklımda kalan aktör. O söyleşiden sonra, Belgin Doruk'un anılarını anlattığı kitabında Göksel Arsoy ile ilgili kısımlar daha anlaşılır oldu benim için. En iyi oyunu Sürtük filmindeki aşık müzisyen rolüdür bana göre.

Cevap Yaz

Tuba.Artan

30 Eylül 2017 16:26

Saygı duyduğum, sinemaya yıllarını vermiş takdir ettiğim 6 altın adamdan, emektardan biri.. Öncü filmlerin ekserisinde kendisinin imzası vardır. Yaprak dökümü, samanyolu, satın alınan adam, bülbül yuvası, kızıl vazo, gümüş gerdanlık, yaban gülü, ne şeker şey, bulunmaz uşak, kezban, evcilik oyunu, yıldızların altında vs vs ......................... uzun bir ömür temennisiyle..

Cevap Yaz

ugurvural

30 Aralık 2017 01:34

Aynen tugba hanım göksel arsoy türk sinemasının ekrem bora ile birlikte en sevdigim aktörüdür

KartalTibetTutkunu

11 Haziran 2017 23:35

Yeşilçam'ın sevemediğim ısınamadığım iki jönden biridir (diğeri Murat SOYDAN). Oyuncu için aranan en önemli özellik vücut dili: O da vücut dilini çok kısıtlı kullanmakta. Ayrıca filmleri kasvetli sıkıcı da gelir bana

Cevap Yaz

erhaab

6 Nisan 2017 05:50

Rol yeteneği konusunda son derece kısıtlı bir aktör. O dönemler tek sarışın renkli gözlü aktör olduğu için tutulmuş olmalı çünkü ne bir mimik var ne de inandırıcılık. Sanırım o vakitler Ayhan Işığın Amerikada şansını denemek için yurt dışında olması kendisine büyük bir firsat doğurmuş. 1965 sonrası Cüneyt Arkın, Kartal Tibet, Ediz Hun gibi birçok yeni yakışıklı aktör gelince de popülaritesini hızla yitirmiş.

Cevap Yaz

mansurx

17 Aralık 2016 15:35

Göksel arsoy yakışıklı bir oyuncuydu ama oyunculuğu ortalamaydı filmlerinin hepsi piyasa işi işlerdi bir tane sanatsal filmini hatırlamıyorum 1978 de oyunculuğu bırakmış 1995 de dizi çekip dönüyor yapımcılık da yapmış oyuncu gökhan arsoy ın da babasıdır 5 puan verecektim ama oyunculuğa geri döndüğü ve yapımcılıkta yaptığı vede yeşilçama hizmet ettiği için 6 puanı uygun görüyorum.

Cevap Yaz

MAVİ GÖZ

11 Haziran 2016 09:57

türk sinemasının altın çocuğu

Cevap Yaz

lebkuchen

1 Mayıs 2016 13:28

Sinematografisine baktigimda,1950 li yillarin sonunda sinemaya adim atmis.O dönem icin oldukca ilginc gelecek,Fizigi ile,Türk sinemasinda,kendisine yer edinmis,Altin cocuk lakapli oyuncumuzdur..Oldukca yeteneksiz,hic bir sekilde mimik kullanamayan,filmlerinde,acisini,öfkesini,ve nefretini ancak surat asmaktan ve dudagini bükmekten öte gidemeyen,yeteneksiz ve kötü bir oyuncu,dur benim icin,Sevenlerine,saygim sonsuz,Lakin benim kendisi ile ilgili görüsüm bu yöndedir...Zaten arkasindan,gelen,Kartal Tibet,Ediz Hun,Izzet Günay,Cüneyt Arkin,ve animsayamadigim diger oyuncular,onu Yesilcam,da zorlamis,ve Yerinden etmislerdir...Akilda kalici,Belgin Doruk Filmleri haric,vede Altin Cocuk serisi haric,Kalici ve iz birakan filmleri yoktur..izledigim filmleri ise,Bayan Sanatcilarin hatrina izlenilmis filmleridr,ki Onlarinda hic birinin sonunu geitrdigim söylenemez:))...Oyunculuk haric her meslege uygun olabilirdi...

Cevap Yaz

mansurx

17 Aralık 2016 15:37

Güzel bir yorum olmuş teşekkürler sevgili lebkuchen.

MGUNAY

25 Mart 2016 17:11

Filmlerini izlerim ama Göksel Arsoy'un oyunculuğu beğendiğim için değil yanındaki jöndam ablamız ve yeşilçamın altın çağlarında oyunculuk yaptığı için sinemaya pek bir pozitif etki bıraktığını malesef söylemeyeceğim. Tabi herkesin düşüncesi farklıdır.

Cevap Yaz

sinemaagresif

15 Ocak 2016 15:57

Siyah beyaz dönemde sinemaya damgasını vuran aşk filmlerinin romantik altın çocuğu.

Cevap Yaz

sinemaadamı

15 Ocak 2016 11:37

yeşilçamın altın çoçuk lakaplı oyuncusudur. gençliğinde 180 boyundaymış diye okudum bir yerde. 70 tane kısa ve öz filmler çevirmiş. genelllikle aşk temalı filmlerde rol almış. 60 larda göksel filmi kurarak yapımcılığa soyunmuş. her rolde oymayan titiz herkesle de oynamayan jenerik egosu olan bir aktörümüzdür. ben en çok yalçın gülhanla çektiği dost bildiklerim filmini severim. abdurrahman palay ve toron karacaoğlu sesleride kendisine çok gider. altın çoçuk tada hafiye rolünde çok başarılıydı. oğlu gökhan arsoyda çok iyi bir oyuncuydu.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica