Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Adalet Cimcoz

Adalet Cimcoz

Doğum Yeri : Çanakkale

Doğum Tarihi : 25 Temmuz 1910

Ölüm : 1970-03-13

Hakkında : Gazetelerde sanat yazıları yazmış, 1951'de sanat galerisi kurmuş, abisi F.Tayfur'la dublaj yapmış bu alanda ünlenmiştir. Alman Ed.dan çeviriler yapmış, kitap tanıtım yazıları yazmış, F.Kafka'dan "Milena'ya Mektuplar çevirisiylede TDK 1962 çeviri ödülünü almıştır.

İlgili Filmlercapitol

26 Nisan 2016 03:48

Ses Rengi muhteşem

Cevap Yaz

sinemaagresif

20 Ekim 2015 14:08

türk sinemasında 60 yıllarda yıldızlar onun sesiyle hayat bulurdu. sesi en çok belgin doruk ,filiz akın, fatma girik ve türkan şoraya yakışırdı. hülya koçyiğite pek gitmezdi bence. ayrıca 1965 yapımı ayşecik boş beşik filminde rahmetli muzaffer akgüne de çok yakışmıştı. allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

hakan_ışık

18 Ekim 2012 16:20

zorlu damat filminde türkan şoray seslendirmesi muhteşemdi cevat kurtuluş daha büyük ödül verseydin diyince onu düşünürüz deme tarzı harikaydı büyük dublajcı adalet cimcöz jeyan mahfi tözün nevin akkaya üçüde süperdi .

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

16 Nisan 2011 00:44

Türk sinemasının siyah beyazda döneminin unutulmaz dublaj sanatçısı.. Bende sesinin en çok Belgin DORUK Fatma GİRİK'İ uyduğunu düşünürüm. Böylelikle.. Toprağı bol mekanı cennet olsun...

Cevap Yaz

kariz_ma_35

20 Şubat 2011 12:22

60'lı yılların unutulmaz dublaj sanatçısı. Hafiften buruksu şirin bir ses tonuna sahipti. Ben Adalet Cimcoz için dublaj sanatının özellikle 60'lı yıllar göz önüne alındığında bu sanatın kraliçesi derim. Özellikle Belgin Doruk'a sesi çok yakışıyordu filmlerinde. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

segal844

8 Aralık 2010 12:07

Yeşilçam'a sesini veren, sinemada özellikle 60'lı yıllar diye bilinen siyah beyazlı filmlerde başrol oyuncusu aktrislerin sesi olmuştur. Yaşı daha ileri olanlar iyi bilir döneminde abisi Ferdi Tayfur'la seslendirme yapmış dublaj sanatına unutulmaz katkılarda bulunmuştur.

Türk sinemasında birçok filmde hangi ünlü aktrislerin seslendirmesini yaptığı sitedeki bilgilerinde mevcuttur. Dikkatle dinlenildiğinde de dublaj anlamında sesinin hakkını veren ve kendini sanata adayan değerli sanatçının güzel sesi farkediliyor. Saygıyla anıyorum..

Cevap Yaz

MGUNAY

22 Haziran 2010 16:15

sevgi ışığının dediği gibi sesi en çok taklit edilen dublaj sanatcısıdır çok güzel bir sese sahip duayenemizdir makamı cennet olsun.

Cevap Yaz

delikadir39

14 Kasım 2009 17:26

kadın başrol oyuncularını seslendirenler arasında jeyan mahfi tözümle birlikte en güzel ses adalet cimcozundu.özellikle 60'lı yıllardaki siyah beyaz filmlerde yoğun olarak seslendirme yapmıştır.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

sevgi ışığı

21 Temmuz 2009 17:09

Türk Sineması'nın en büyük aktrislerine sesi ile eşlik etmiş en önemli seslendirme sanatçılarındandır... Sesi en çok Belgin Doruk Hanımefendi ile özdeşleşmişdir. Ayrıca Türk Sineması dendiğinde aksanı en çok taklit edilen ses olarakda bilinir...

Cevap Yaz

mkurtsen

8 Haziran 2009 20:37

1910 Temmuz'unda Çanakkale Kilitbahir'de doğan ve 13 Mart günü kansere yenil düşerek hayata veda edenAdalet Cimcoz Almanya'da eğitim gördü. Yeditepe, Varlık, Yeni Ufuklar gibi edebiyat dergilerinde şiir, öykü ve kitap tanıtım yazıları yazan Cimcoz B.Brecht, G.Büchner, F.Kafka gibi yazarları türkçeye çevirdi.Kafka'dan çevirdiği 'Milena'ya Mektuplar' 1962 yılında T.D.K Çeviri Ödülünü aldı. Dublajcılığı bir raslantı sonucu başlıyor.1931 de Ağabeyi Ferdi Tayfur ( O yıllarda Lorel Hardy'i seslendiriyor) eşi Melek ile İpek Film stüdyosunda seslendirme yapmaktadırlar. Melek'in hastalandığı bir gün Ferdi Tayfur kızkardeşini çağırır. Böylece Adalet'in Dublaj kraliçeliği yolu açılmış olur. Bir taraftan'da Beyoğlu'nda ilk sanat galerisini kurar.( Maya)  Maya devrin entellektüellerinin toplandığı bir mekandır.Hafta, Salon, Tasvir, Aydede gibi gazetelerde dedikodu yazıları yazar, köşesinin adı Fitne Fücur'dur. Böylece Türkiye'de  ilk dedikodu  yazarlığınıda o başlatmış olur. Bu köşede onun sadece Türkan Şoray seslendirmelerine yer verilmiş, sadece o mu?. Ondan evvel Belgin Doruk, Muhterem Nur ve SEzer Sezin'i hep o konuşur.Daha sonra Fatma Girik, Türkan Şoray,Filiz Akın perdede hep onun sesi ile hayat bulur. Bu aydın cumhuriyet kadınını  ölümünün 39. yılında saygı ile anıyor, rahmetler diliyoruz.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica