Neriman Köksal

Gerçek Adı Hatice Kökçü
Namı Fosforlu Cevriye
Doğum Tarihi 17 Mart 1928
Ölüm Tarihi 24 Ekim 1999
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul

Oyuncu (189)

Son Yorumlar (38)

ozgunhan7 avatar ozgunhan7 15 Şubat 2013 17:09:10

1950'lerde ki filmlerini izleme şansı bulduğum Neriman Köksal bana göre Türk Sinemasının gelmiş geçmiş en önemli yüzlerinden biri. Hem yüksek oyun gücü hem de her role bürünebilmesi kendisinin oyunculuk gücünü zaten ispatlayan detaylardan. 1980'li yı llarda adeta tavan yapan arabesk filmlerin de bile güzelliğinden birşey kaybetmediğini gördüğümüz Neriman Köksal için ne desem az gelir. Çok sevdiğim çok beğendiğim bir isim.

portiangel avatar portiangel 22 Kasım 2011 16:53:11

10

rahmetli aktristimizi öncelikle saygıyla anmak isterim.kendisi döneminin prestij sahibi yıldızlarından biriymiş.ne çok projede yer almış bir oyuncumuz.Emektar hanımefendiyi rahmetle anıyorum...

sevgi ışığı avatar sevgi ışığı 10 Eylül 2011 22:13:09

10

1950 yılında başlayıp 1999 da sonlanan bir Sinema hayatı.. Çete filmi ile başlayıp Evdekiler dizisi ile bitiyor.. Neriman Köksal hakkında konuşulduğunda ya da bir filmini izlediğimde aklıma ilk gelen şeylerden biri Selim İleri nin "Hatıralar Arasında Neriman" anı yazısı ve kendisine olan hayranlığım bin kat fazla artmıştır en önemli noktasıda kendisi en mütevazi sinema sanatçısıymış, şöhret olduğunun farkında olmaması çocuksu bir ruha sahip oluşu onu içimde efsanelerimden biri yapmıştır.. Kendisi hakkında bir çok rivayet var saflığı ile ilgili ( 12 ayak buzdolabi hikayesini bilmeyen yoktur sanırım) , beyoğlunda fırtına etkisi yarattığı, ya da Sakıp Sabancı nın aşık olduğu kadın hikayeleri yıllarca dilden dile dolaştı ama bana göre ondan güzellikten öte birşey vardı eminim ki güzellik denilen kavram dile gelip konuşsaydı ben Neriman Köksal dan sorulurum derdi Yeşilçam'ın en güzel Kadını idi.
Hep aklıma şu söz gelir eskiden çok söylenirmiş : Karakol gibi kadın gel ifade ver..git ifade ver.. Nur içinde yat Fosforlu, Seni Unutmayacağız.

Yandex.Metrica