Alev Sezer

Gerçek Adı Ali Alev Sezer
Doğum Tarihi 23 Nisan 1944
Ölüm Tarihi 4 Eylül 1997
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Ankara Devlet Konservatuarı
Ajans Tümay Özokur Film Reklam

Biyografisi

Oyuncu (53)

Son Yorumlar (13)

Alın yazısı avatar Alın yazısı 25 Ağustos 2011 20:20:08

8

1945 yılında İstanbul’da doğan Alev Sezer, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezun olmuştu.Aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda göreve başlayan Sezer, 1981 yılından itibaren İstanbul Devlet Tiyatrosu’nd a çalışıyordu. ‘Candida’, ‘Romeo ve Juliet’, ‘Meçhul Asker ve Karısı’, ‘Damdaki Kemancı’, ‘Bütün Oğullarım’ gibi pek çok oyunda rol alan sanatçı, ‘Mikado’nun Çöpleri’, ‘İnsan Maier’, ‘Gardiyan’, ‘Salıncakta İki Kişi’, ‘Komedi Sanatı’, ‘Maymun Davası’ ve ‘Babaannem Yüz Yaşında’ adlı oyunları da yönetmişti. 1986 yılında Candida adlı oyunla ‘Yılın Ümit Veren Sanatçısı’ ödülünü alan sanatçı, yönetmen olarak da birçok ödül kazanmıştı.Tiyatro dışında kamera karşısına da geçerek, sinema ve dizi filmlerde rol aldı. Aynı zamanda seslendirme sanatçısı olan Alev Sezer, Yıllarca Bruce Willis’i seslendirdi, onun o alaycı tavrını sesine çok iyi yansıttı. Alev Sezer yaşadığı sürece Bruce Willis’i başka hiç kimse seslendirmedi.Bir dönem TRT’de haber spikerliği de yapmıştı. Kronik ishal ve kusma şikayetiyle kaldırıldığı hastanede 3 Eylül 1997 tarihinde yaşamını yitirdi.

Loverman avatar Loverman 29 Temmuz 2010 02:18:07

10

burada seslendirme konusunda az katkı yapılmış. hem türk aktörleri hemde yabancı aktörleri seslendirmişti. örneğin bülent bilgiç ve kenan kalav. yabancılardan mel gibson ve bruce willis. ama ben bruce willis ve mel gibson a daha çok yakıştığını düşün üyorum. Allah rahmet eylesin. 

segal844 avatar segal844 28 Kasım 2008 15:23:11

8

Türk sinemasına erken ve çabuk girdi, çok çabuk yükseldi, yıldızı parladı.Genelde yan rollerde oynamaktaydı.Kendisine başroller daha sonraları verildi.Karakterleri oynamada çok usta olmasa da iyiye yakın bir görünüm çizdi.O da daha çok seslendirme sa natçısı olarak gözde oldu, ön plana çıktı.Başrollerde sinema kariyerinin 2.döneminde daha fazla ismini duyurdu.70'li yılların ortalarında maalesef kendisi de seks furyasının bir parçası oldu.Sesi o kadar güzeldi ki, o meziyetini ustaca kullanması dublaj açısından onu farklı bir noktaya götürdü.Genç yaş kabul edilen 50'li yaşlarda hayatını kaybetti.rahmetle anıyorum..

Yandex.Metrica