Alev Sezer

Gerçek Adı Ali Alev Sezer
Doğum Tarihi 23 Nisan 1944
Ölüm Tarihi 4 Eylül 1997
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Ankara Devlet Konservatuvarı
Ajans Tümay Özokur Film Reklam

Biyografisi


1945 yılında İstanbul’da doğan Alev Sezer, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezun olmuştu.Aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda göreve başlayan Sezer, 1981 yılından itibaren İs tanbul Devlet Tiyatrosu’nd a çalışıyordu. ‘Candida’, ‘Romeo ve Juliet’, ‘Meçhul Asker ve Karısı’, ‘Damdaki Kemancı’, ‘Bütün Oğullarım’ gibi pek çok oyunda rol alan sanatçı, ‘Mikado’nun Çöpleri’, ‘İnsan Maier’, ‘Gardiyan’, ‘Salıncakta İki Kişi’, ‘Komedi Sanatı’, ‘Maymun Davası’ ve ‘Babaannem Yüz Yaşında’ adlı oyunları da yönetmişti. 1986 yılında Candida adlı oyunla ‘Yılın Ümit Veren Sanatçısı’ ödülünü alan sanatçı, yönetmen olarak da birçok ödül kazanmıştı.Tiyatro dışında kamera karşısına da geçerek, sinema ve dizi filmlerde rol aldı. Aynı zamanda seslendirme sanatçısı olan Alev Sezer, Yıllarca Bruce Willis’i seslendirdi, onun o alaycı tavrını sesine çok iyi yansıttı. Alev Sezer yaşadığı sürece Bruce Willis’i başka hiç kimse seslendirmedi.Bir dönem TRT’de haber spikerliği de yapmıştı. Kronik ishal ve kusma şikayetiyle kaldırıldığı hastanede 3 Eylül 1997 tarihinde yaşamını yitirdi.

Oyuncu (73)

Son Yorumlar (16)

truer 15 Aralık 2017 18:22:05

çok severdik sesi çok güzeldi çok kişiyi seslendirdi ama hatırladığım kadarıyla en son rol aldığı bir iki dizide kendi kendini seslendiremedi

MGUNAY avatar MGUNAY 25 Ocak 2017 09:59:07

6

Bazı erotik filmlerde başrolde oynamasına rağmen cesur sahnelerde gözükmemiştir. Oyunculuğu ortalamadır. Ama Allah vergisi sesiyle yaptığı seslendirmeler fevkalededir. Allah rahmet eylesin.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 10 Aralık 2015 12:18:14

10

katiller de ağlar da sesi tuğrul meteere çok yakışmıştı. ceylanla çevirdiği filmdede çok başarılıydı. allah rahmet eylesin.

Yandex.Metrica