Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

14 Numara

14 Numara

7,70

(24 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 1 Ocak 1970 Dram Dram

Yönetmen: Sinan Çetin Sinan Çetin

Ülke: türkiye

Oyuncular: Nilüfer Aydan, Keriman Ulusoy, Serpil Çakmaklı, Hakan Balamir, Fikret Fırtına, Şahap Yılmaz, Özlem Tekçe, Nermin Yaslıtaş, Atilla Olgaç, Sabrina Devamını Gör...

Ödüller: En İyi Yardımcı Kadın OyuncuEn İyi YönetmenEn İyi Erkek OyuncuEn İyi 2. Film

Konusu : Çalıştığı genelevin en güzel, en taze sermayesi olan Yaprak (Serpil Çakmaklı), müşterilerinden temiz yüzlü bir genci sevmektedir. Evlenip bu bataktan kurtulacaktır. Ama elinden parasını alan, haince döven, genelevi haraca kesen hasta ruhlu Arap’la (Hakan Balamir) başı derttedir. Arap, sömürdüğü genç kadını kafesten uçurmamak için genç sevdalıların evlenmelerine karşıdır. Yaprak’ın beyaz gelinliği Arap’ın bıçak darbeleriyle kanlara bulanır. (Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması kitabından)capone

14 Eylül 2018 10:37

Dönemine göre oldukça cesur olan ve genelev dünyasını gerçekçi bir şekilde anlatan film. Rahatsız edici sahneleri olsa da, Sinan Çetin o zaman çok büyük bir yükün altına girmiş. Kanal D ara ara gece yarısı gösterir bu filmi .

Cevap Yaz

performer

27 Temmuz 2017 22:49

senaryo veya yan rollerdeki bazı vasat oyunculuklara rağmen çok beğendiğim bir film... ilave olarak ümit yesin'i yani eşcinsel karakteri olan güneş'i kim seslendirmiş bilmiyorum ama o ses çok rahatsız edici duruyor.

Cevap Yaz

by_yeti

21 Temmuz 2017 23:32

Sinan Çetin'in gerçek sinema adamı olduğu yıllarda yaptığı, dönemi, o hayatın içindeki insanları, yaşantıları kesintisiz gözler önüne serildiği iyi bir yapım.

Cevap Yaz

Financier

21 Ocak 2017 14:20

Bu film hayatın o dönemlerde yaşanan gerçek yüzünü önümüze seriyor.Hayatta ne kadar şanslı olduğumuzu anlayabiliyoruz.

Cevap Yaz

AlınYazısı

6 Ekim 2016 12:52

Hadi Telli Turnam, Hadi Zarganam. Hadi Hadi... Arabın sövüşlemede ustalığını kullandığı bir kaç şatafatlı kelimeydi bu. Zargana aklı kafasından çıkmış hayat pervanesi bambaşka bir yola savurmuş.Sığınacak liman ve dayanak bulduğunu zannettiği arabın kirli ve çirkef kollarına bırakmış kendini. Bazen kurtuluş sanmış orasını bazen batak. Arab bu ya çalıştırdığını argoca tabir edilen otobüsünü hiç yarı yolda bırakırmı? Bazen arabın damarına basılır kafasının içinde şimşekler çakar. Kızdırılmaya görsün yıkar etrafını paramparça eder. Yaşama çabasının yanında doyumsuzluk ve umut arabında hakkıdır. Zargananın hastalıklı etini sattığı iki kuruş haram para kursağa girmeden arabın kumar masasında veya atların ayakları altında heba olur gider. Can boğaza gelmiştir artık. Cehennemi'nin En alt katında olan karaköyün çamurlu ve kirli sokaklarında, yıkık dökük bir evin ikinci katında rutubet ve çirkef akan bir çatı altında Acı ile kıvranarak Umutlarıyla beraber Yok olup gider Zargana. İnilti ve kahır göz bebeklerinden yaş olur dışarı akar. Haykırış ve çaresizlik donuk tenine yansır. Ufacık dünyasının kirli paslı hayalleri’nin arasında belki bir aydınlık ufka doğru gitmiştir kim bilir! Ama kirli bir yaşamdır bu ve Bitmemiştir. Dünya denilen Cehennem döndükçe döner. Arab, zargananın matemiyle kıvranıp, kancayı ve oltayı yine aynı bataklığa sala dursun o çirkef çukurunun bağrına ve oltanın ucuna çoktan bir masum takılmıştır bile. Masumki köyünü toprağını bırakmış cahil aklıyla aile baskısından belkide özgür olmayan duyguların verdiği cesaret ile kaçan biridir. Yeni İsmiyle YAPRAK. Kimine göre güzel filmdir. Kimine göre anlamsız ve bir çok anlamsız soru bırakmıştır akılda. Ama bir gerçek ki Gerçeklerle yüzleşmek acıdır. Ve Yaşamın bir Gerçeğidir bu Anlatılanlar. Hala Devam eden hala Umut ve yaşam söndüren acı gerçekler.

Cevap Yaz

Revorse

24 Kasım 2014 22:55

80 li yılların kadın sorununa değinen bir başka filmi...Seyirciyi gerçeklerle yüzleştiren başarılı bir film yapmışlar.Özellikle Hakan Balamir çok iyi.Yapay melodramlar yerine böyle gerçek sorunların tüm çıplaklığıyla irdelenmesi ve mekan kavramlarının net bir şekilde yaşatılması çok önemli bir özellik...

Cevap Yaz

Göztepe

28 Haziran 2014 18:10

Bu film insanda tam anlamıyla karmakarışık duygular barındırıyor bir yanda filmin gerçekçiliği için çekilen çok cesur sahneler. Diğer taraftan genelev sektörünü tamamen işlemesi düzenin nasıl işlediğini görmemiz bakımından iyi oldu. Hakan Balamir'in piskopat bir satıcıyı Serpi Çakmaklı ve Bülent Bilgiç'in imkansızlıklara rağmen evlenmeye çalışması ama başaramamaları. Rahmetli Hikmet Gül'ün genelevde anneliği rahmetli Fikret Fırtına'nın genelev sermayesi rolü göğüsü ve bacaklarını göstermesi filmi çok gerçekçi hale getirmiş. Özellikle rahmetli Keriman Ulusoy'un odada sevişirken vefatı çok dramatik bir sahneydi tam bir genelev filmi. Filmin afişini çok rahatsız edici buldum daha farklı bir afiş kullanılabilirdi. Film Galata Kulesi taraflarında çekildi herhalde sinemamızın en gerçekçi filmlerinden.

Cevap Yaz

performer

16 Eylül 2013 00:08

böyle muhteşem bir filmin genel puanının 7 olması beni şaşırttı. normalde 9 puan verecektim ama anladım ki bu filme haksızlık yapılmış. 10 puan veriyorum. içinde nevet nayır filmlerindeki yapay hikayeler barındırmadığı için beğenilmemiş olabilir. sinan çetin'in çiçek abbas'dan sonraki 2. muhteşem filmidir. keşke sinan çetin bu tarz filmlerin sürekli adamı olsaydı değişmeseydi. filmin genelev'den dolayı çoğu sahneleri istanbul kuledibinde yani galata'da çekilmiştir. Adeta belgesel tadında güzel bir filmdir.

Cevap Yaz

erakman

10 Mayıs 2013 15:52

İnsani izlerken abondene eden bir film.Filmin başında gözüken pis prezervatifler-taharet sahnesı-Hakan Balamirin merdivenden inerken insanların üzerine işemesi ve niceleri...S.Çetin den bu kadar gerçekci ve iyi bir film beklemezdim.Hakan Balamir tüm filmlerinde olduğu gibi itici.Serpil Çakmaklı ihtişamlı.Ümit Yesin de gayet başarılı. Keriman Ulusoy!!!Bu filmde yarım saat gözüken ama en iyi yardımcı kadın oyuncu alan aktris.Kesinlikle filmin üzerinde bir oyunculuk.Yarım saat de oyunu ile beni derinden etkiledi.Başrol oynamış olsa ödül yine kesin onundu. Kısacası beni derinden etkileyen güzel ve gerçek bir film.

Cevap Yaz

export35

10 Mayıs 2013 15:51

İzledim beğendimde şahsen, o yıllara göre iyi çekilmiş başarılı bir film izlerken bana o duygu geçti.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica