Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Fecri Ebcioğlu

Fecri Ebcioğlu

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 2 Mart 1927

Ölüm : 1989-03-06

Hakkında : Uzun süre FB ve Adalet takımlarında kalecilik yaptı. 1960’da İstanbul Rodyosu’nda DJ’liğe başladı. Sezen Cumhur Önal’la birlikte aranjman döneminin başlatıcısı oldu, yıllarca en ünlü Türk pop müziği şarkı sözü yazarlarındn biri oldu. “Bak bir varmış bir yokmuş”, “Her yerde kar var”, “Arkadaşımın aşkısın”, “Boş vermişim dünyaya”, “İki yabancı”, “Boş sokak”, “Moda yolunda”, “Dünya dönüyor”, “Sen gidince” gibi pek çok hit şarkısı var. Kendi seslendirdiği “Sinyor susadı” gibi kendisiyle özdeşleşmiş şarkıları da var. Türk pop müziğinde Ayten Alpman, Ajda Pekkan, Dario Moreno, Juanito, Alpay, Marc Aryan gibi yıldizları yarattı. “Sihirli Lampa” gibi programlarda TRT’nin ilk müzik-eğlence sunucularından biri oldu. Sahnelerde şovmenlik yaptı. 29 sinema filminin müziğini yaptı, 06.03.1989’da öldü. Etiler (İstanbul)’de bir sokağa ismi verildi. 1 sinema filmi çevirdi.

İlgili FilmlerKlaraMiliç

18 Kasım 2018 17:42

Her eserini ayrı sevdiğim, çok başka, farklı, kendine özgü bir sanatçımız. Annem, çocukken bana Fecri Ebcioğlu'nun şarkılarını öğretirdi. Ben de o şarkıları okulda arkadaşlarıma söylerdim. Arkadaşlarım genelde şarkıyı ilk defa duyuyor olurlardı ve çok severlerdi. "Ne güzel şarkı, nerden biliyorsun, bize de öğret"...Tabi o zamanlar internet falan yok, arama motorlarından aratıp da hemen ulaşılmıyor şarkı sözlerine. Ben şarkıyı yavaş yavaş söylerdim, onlar da defterlerine geçirirlerdi. Annemin en sevdiği şarkı "Bak bir varmış bir yokmuş" sanırım arkadaşlarımın da favori Fecri Ebcioğlu şarkısı olmuştu o zamanlar. Mekanın cennet olsun Fecri Abiciğim, ne mutu bize ki senin gibi değerli bir sanatçımız var.

Cevap Yaz

MGUNAY

14 Kasım 2012 11:13

kader kapıyı çaldı filminin müziği çok etkileyici gerçekten yanlış hatırlamıyorsam bu müziği TRT belgesellerinde kullandı yanlış biliyorsam uyarabilirsiniz.

Cevap Yaz

Alın yazısı

25 Aralık 2010 21:34

Türk Müziği'nin büyük İsmi, Türk Sinemasına büyük katkısı emeği bulunan bir sanat insanı, Ruhu Şad olsun.

 

Cevap Yaz

enigmacuture

30 Ocak 2009 10:22

ilk yorumu ben yapıyorum bu türkiyenin bir ayıbıdır. bu kadar dev bir müzik üstadı hem de sinemeya bu kadar emek vermişken nasıl göz ardı edilir anlamıyorum. nur içinde yatsın.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica