Selen Uçer

Gerçek Adı Leyla Selen Uçer
Doğum Tarihi 25 Nisan 1973
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Avusturya Lisesi / Boğaziçi Üniversitesi

Biyografisi

Boğaziçi Üniversitesinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları(BÜO)’da oyunculuğa başladı. İstanbul Devlet Konservatuvarı Şan bölümünde Gül Sabar’ın öğrencisi olarak öğrenim gördü. Mezun olduk tan sonra kısa bir süre Akademi İstanbul’da Işıl Kasapoğlu ile çalıştı. 2000’de Chicago’ya gitti, Roosevelt Üniversitesi’nde burslu olarak oyunculuk ve tiyatro alanında yüksek lisans yaptı. Çeşitli tiyatrolar ve operalarda önemli rollerde oynadı, doğaçlama komedi grupları ile çalıştı. 2002’de New York’da prestijli off-Broadway tiyatrolarından biri olan, Ensemble Studio Theatre’da stajyer oyuncu olarak sahneye çıktı. Genç bağımsız sinema yönetmenlerinin projelerinde oyunculuk yaptı. 2003’de kendi yazdığı“Amerikan Rüyası”(Dream in New York) adlı oyununun baş rolünü üstlendi. Oyun festivallerde, off-Broadway sahnelerde oynandı. 2004’de Istanbul’a döndü. 2005’de İstanbul Şehir Tiyatrolarında sahnelenen ‘Kantocu’ müzikaliyle yardımcı kadın rolünde Afife Jale/Sadri Alışık en iyi yardımcı komedi/müzikal oyuncusu ödüllerine aday oldu. Sonraki yıl Tiyatro DOT’da (Tiyatro Dergisi En iyi oyun ödülünü alan) ‘Böcek’de oynadı. Halen DOT’da tiyatro çalışmalarına devam ediyor. 2011 de Aysa Prodüksiyon Tiyatrosunda Levent Kazak'ın yazdığı, Laçin Ceylan'ın yönettiği CAM Oyundaki rolüyle Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu dalında Afife Jale ödülü aldı.

Oyuncu (39)

Son Yorumlar (7)

ToqqLe avatar ToqqLe 11 Mayıs 2020 12:00:05

6

Fena bir oyuncu değil bence kötü kadın rollerinde daha başarılı bir oyuncu.

M.Y avatar M.Y 13 Aralık 2015 10:14:54

7

Selen uçer güzel ve yetenekli bir oyuncu olsada bir türlü o istenilen çıkışı yapamadı hep geri planda kaldı bazen donuk ve soğuk oynasada yinede sevdiğim bir oyuncudur daha iyi yerleri hak ediyor bundan sonraki işlerinde başarılar dilerim.

Nümayiş avatar Nümayiş 19 Mayıs 2012 20:51:05

10

Zaten beğendiğim bir oyuncuydu ama Can filmindeki oyunuyla çok çok özel bir yer edindi benim sinema dünyamda... Selen Uçer müthiş bir oyuncu. Ödüllü olup olmaması hiç önemli değil. Can'daki anne rolü yeter benim için...

Yandex.Metrica