Nilüfer Aydan

Gerçek Adı Aydan Canbulan
Doğum Tarihi 29 Şubat 1940
Doğum Yeri İstanbul

Biyografisi

29 Şubat 1940 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Asıl adı Aydan Canbula’dır. 1955 yılında sinemaya bir filmde küçük bir figüran rolü ile başladı. Daha sonra 1958 yılında profesyonel sinema oyunculuğuna “Altın Kafes” adlı sinema filmi ile devam etti.
Nilüfer Aydan, Yılmaz Duru'yu ablasının vasıtası ile tanımış, yirmi günlük bir çalışmadan sonra ikisi de bir gazinoda birlikte dans etmeye başlamışlardı. Bir iş ortaklığı kuran bu iki genç 1958 yılında evlendi. Kısa bir süre sonra Yılmaz Duru Amerika’ya gitti. 1959 yılında çocuğunu annesine bırakarak Nilüfer Aydan da peşinden gitti. Nilüfer ve Yılmaz çifti Nat King Cole'ün de şova çıktığı «Copacabana»da, iki buçuk aya yakın bir zaman çalıştılar. Aslında gece kulüplerindeki programlar her on beş günde bir değişiyordu. Fakat iyi dans yapmaları mukavelelerinin uzatılmasını sağlamıştı.

Dans ve folklore ilgi duyan Nilüfer Aydan, 1958-1961 yılları arasında eşi Yılmaz Duru ile Amerika'da New York City Broadway sahnelerinde folklor ve çeşitli Turk dans örneklerini sergileyerek kariyerlerine devam etti. Mayıs 1960 tarihinde Amerika'dan istanbul’a döndüler, bir müddet boş kaldılar. Sonra Ankara'ya gidip orada bir gazino ile anlaştılar ve başkentte dans etmeye başladılar.

Kısa bir süre sonra Ankara'dan da döndüler. Nilüfer Aydan rejisini Halit Refiğ'in yaptığı "Yasak Aşk" isimli bir filme başladı. O sıralarda Yılmaz da Ayancık'ta bir film çalışmasına gitmişti. "Yasak Aşk"ta, Halit Refiğ ile Nilüfer Aydan arasında da "yasak bir aşk" başladı. Nilüfer Aydan, ardından gene Halit Refiğ yönetiminde ikinci bir film yaptı. «Seviştiğimiz Günler» in çekimi sırasında artık iş açığa çıkmıştı. Nilüfer Aydan, Yılmaz Duru'ya durumu anlattı. Artık beraber yaşayamayacaklarını söyledi. Çünkü ikisi de ayrı dünyaların insanları idi. Ayrıldılar. Nilüfer Aydan, Halit Refiğ ile evlendi. O günden sonra da sahnede dans etmedi.

Nilüfer Aydan, Türkiye’ye döndükten sonra arka arkaya birçok sinema filminde oynadı.

Oyuncu (127)

Son Yorumlar (24)

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 24 Temmuz 2017 20:12:42

Avrupai bir fizik yapısına sahip benim daha çok eski eşi
yönetmen Halit REFİĞ filminde daha başarlı bulduğum
bir oyuncu. Sağlıklı bir yaşam dilerim

Kaptan34 avatar Kaptan34 27 Aralık 2016 19:03:08

10

Çok beğendiğim türk sinemasına çok yakıştırdığım bir oyuncu çok güzel bir kadın inanılmaz bir oyunculuğa sahip

MAVİ GÖZ avatar MAVİ GÖZ 12 Haziran 2016 11:44:46

10

nilüfer aydanın izlediğim filmlerini hep sevmişimdir

Yandex.Metrica