Kemal Sunal

Gerçek Adı Ali Kemal Sunal
Doğum Tarihi 11 Kasım 1944
Ölüm Tarihi 3 Temmuz 2000
Doğum Yeri Malatya
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü

Biyografisi

Türk sineması'nın büyük komedi oyuncusu ve sinema oyuncularından biri olarak kabul edilen Kemal Sunal, oynadığı rollerle Türk sinemasına yeni bir soluk getirdi. Çevirdiği filmlerde genellikle saf, şan slı, iyi yürekli karakterleri canlandırmıştır. Filmlerinin ilk gösterimlerinden yıllar sonra bile hala büyük bir ilgiyle izlenmesi olgusunu, yazmış olduğu bilimsel yüksek lisans tezinde sosyolojik olarak irdelemiştir. Sunal, oyunculuk kariyeri boyunca 82 filmde rol almıştır.1972 yapımı Tatlı Dillim filmi, oyunculuk kariyerinde ilk rol aldığı film, 1999 yapımı Propaganda ise rol aldığı son sinema filmidir. 3 Temmuz 2000 tarihinde, Necati karakterini canlandıracağı; Balalayka (film) isimli filmin çekimlerine gitmek üzere bindiği uçağın kalkışından önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.

Senaryo (2)

Oyuncu (87)

Son Yorumlar (399)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 28 Ekim 2015 15:09:57

sinemanın büyük duayeni :) gülen ve güldüren adamı ;) allah rahmet eylesin kendisi vefat ettğinde çok üzülmüştüm daha 11 yaşındaydım o zaman o gün komşumuzun evi de yanmıştı.. sıcak bir yaz günüydü o olayın ardından tv açtım birde ne göreyim kemal ba ba kalp krizi geçirip ölmüş yazık çok yazık. çok iyi bir oyuncuydu. büyük bir komedyendi.

sinemaagresif avatar sinemaagresif 28 Ekim 2015 14:09:22

10

senin bu dünyadaki yerin bizim kalplerimizdir artık kemal abi. seni hiç bir zaman unutmayacağız. sen bizim hep inek şabanımız, tarzan rıfkımız, meraklı köftecimiz, şabaniyemiz, kılıbığımız , korkusuz korkağımız namı diğer bombacı mülayimimiz, sakar ş akirimiz, avanak aptimiz, yoksulumuz , kiracımız, davacımız, çarıklı milyonerimiz, davaromuz, şabanoğlu şabanımız, doktor civanımız , postacımız, kapıcılar, bekçiler ve çöpçüler kralımız ama hep yüz numaralı adamımız olarak hatırlanacak ve özleneceksin. nurlar içinde uyu.

ahmetturangüldür. avatar ahmetturangüldür. 26 Eylül 2015 00:11:33

10

Allah mekanını cennet etsin

Yandex.Metrica