Kemal Sunal

Gerçek Adı Ali Kemal Sunal
Namı İnek Şaban
Doğum Tarihi 11 Kasım 1944
Ölüm Tarihi 3 Temmuz 2000
Doğum Yeri Malatya
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü

Biyografisi

1944 yılında İstanbul'da doğdu. Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Sanat hayatı, "Zoraki Tabip" adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği bir filmle sinemaya adımını attı ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı.Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı. Filimlerde çoğu zaman saf,sansli ama iyi yurekli karakterlerin rollerine girdi.1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında, biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1977'de Antalya Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990'lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başladı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü'nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

Senaryo (2)

Oyuncu (87)

Son Yorumlar (381)

vatansever10 avatar vatansever10 14 Ağustos 2014 22:57:44

10

ALLAH mekanını cennet eyler ınş... yıllar geçti ama yine gülmek ıstedıgımızde açıp kemal sunalın fılmlerını ızlıyoruz...yıne o bıze tebessüm ettırıyor

Caligula83ersin 01 Ağustos 2014 20:22:35

10

En büyük komedyenler'den biri. Bir bakisiyla insani güldüre biliyordu.

Oynadigi filimler, yesilcam'in en güzel komedileridir.

mrs.hsn avatar mrs.hsn 27 Temmuz 2014 23:28:48

10

Tiyatro sahnelerinden film setlerine geçiş ile hayatının en doğru kararını verdiğini düşünürüm hep. Ertem Eğilmez filmleri ile girdiği sinema yolculuğunda yapımcı ve senarist olarak da kariyerini sürdürmüştür. Hababam Sınıfı, Yüz Numaralı Adam, Süt K ardeşler, Tosun Paşa, Şaban Oğlu Şaban, Köyden İndim Şehire, Salak Milyonerler en güzel filmleri arasındadır. Halit Akçatepe ve Şener Şen ile çok iyi bir ikili oluşturmuşlardır. Filmleri bir dönem rating demekti tv kanalları için. Bu yüzden hep gösterilirdi. Bugün hala aynı lezzet ile izletir ve güldürür filmleri. Mekanı cennet olsun. Çok değerli bir sanatçıydı.

Yandex.Metrica