Kemal Sunal

Gerçek Adı Ali Kemal Sunal
Doğum Tarihi 11 Kasım 1944
Ölüm Tarihi 3 Temmuz 2000
Doğum Yeri Malatya
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü

Biyografisi

Türk sineması'nın büyük komedi oyuncusu ve sinema oyuncularından biri olarak kabul edilen Kemal Sunal, oynadığı rollerle Türk sinemasına yeni bir soluk getirdi. Çevirdiği filmlerde genellikle saf, şan slı, iyi yürekli karakterleri canlandırmıştır. Filmlerinin ilk gösterimlerinden yıllar sonra bile hala büyük bir ilgiyle izlenmesi olgusunu, yazmış olduğu bilimsel yüksek lisans tezinde sosyolojik olarak irdelemiştir. Sunal, oyunculuk kariyeri boyunca 82 filmde rol almıştır.1972 yapımı Tatlı Dillim filmi, oyunculuk kariyerinde ilk rol aldığı film, 1999 yapımı Propaganda ise rol aldığı son sinema filmidir. 3 Temmuz 2000 tarihinde, Necati karakterini canlandıracağı; Balalayka (film) isimli filmin çekimlerine gitmek üzere bindiği uçağın kalkışından önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.

Senaryo (2)

Oyuncu (87)

Son Yorumlar (407)

bltszlk avatar bltszlk 14 Mayıs 2016 01:00:35

10

Ben bir yorum yapmak istiyorum.Herkes beni burda dizisever olarak biliyor.Ama ben çocukluğumdan beri rahmetl Kemal Sunal ın filmlerini seyrederdim. Kemal Sunalın en büyük hayranıyım . ve ben sadece çocukluğumda Zeki Alasya Metin Akpınar ve Kemal Suna lın televizyonda filmlerini seyrederdim.Televizyonda ne zaman çıksa izlerdim filmlerini.Adile Naşit. Münir Özkulunda filmleride dahil.

AlınYazısı avatar AlınYazısı 06 Mayıs 2016 19:07:51

10

Kemal sunalı hangi yönden anlatmalı yâda nerden başlamalı bilinmez.
Ama şu bir gerçek ki türk sinemasına damgasını vurmuş adını altın harflerle yazmış eşsiz bir aktördü
onu apayrı bir yeri var o aslında sinemanın yanında insanların kalbinde ve zihnin de yer edinmiş bir yerlerde gizli saklı duyguların
tercümanı olmuş bunu filmlerde anlatmış anlatmakla kalmamış adeta yaşar gibi oynamış bir oyuncuydu. ŞABAN isminde bir karakteri kalıplaştırdı Yıllarca bu isimle oynadı filmlerinde akıllarda böyle yer edindi sevildi. Fakiri oynadı yoksulu oynadı mağduru oynadı haykıran bir insanı oynadı kemal sunal.
Duyguların feryadını anlattı durdu. Siyaseti ve yapılan haksızlıkları komediyle harmanlayıp izleyiciye aktardı onun filmlerini izlerken sırf gülmek için izlemek yeterli değil altındaki ve verilmek istenen mesajı görmek anlatılanı anlamak daha anlamlıydı biz sinema severler için. Doğudaki kadın erkek ayrımını anlattı. Ağa zulmünu maraba derdini , Batıdaki zengin fakir farkını, alım gücünü, yalancı siyaseti haksızlığı, emeği alınterini, bitmek bilmeyen umut denilen duyguyu anlattı…Kemal sunal mazlumun sesi gibiydi sanki, halk onun arkasındaydı. Arkasındaydı ya anca o üstesinden gelirdi zalimin ve kötü insanın. Filminin sonlarında ya hep mutlu son vardı yada hep zalim galip gelicek bu halk hep ezilmeye mahkum mesajı vardı. Ya Gülerek ya ağlayarak yada hayretler içerinde kalarak.
Film bu o kadarda değil denilebilir ama aslında türk sineması o dönemin yaşanılan zorluklarını aktarıyordu izleyicilere, bilinen ve bilinmesi gereken şeyleri kayda alıp ağlayacak halimize aslında gülüyoruz ama aslında ağlamalıyız ve ders almalıyız niteliğindeydi bütün anlatılanlar. 3 Temmuz 2000 tarihinde yaşanılan o acı uçak hadisesi biz izleyicileri yıktı aramızdan çok erken yaşta ayrılmış O altın kalpli güler yüzlü adamın arkasından herkes bir iki damla göz yaşı dökmüştür
Gözlerinden dökülmemişse bile hey gidi kemal sunal demiş içerlemiş ve yapmış olduğu filmleri hatırlamıştır. İçi acımıştır. Kemal sunal işte böyle bir karakterdi. 7 den 70 e herkesin mutlaka kendisini ve yaşadığı dünyayı bulmuş olduğu bir adam.
Bunu yapmak yaşatmak çok zordur. Bugün bir kemal sunal filmi oynadığında sıkıldım bu filmden demek yerine oturup sıkılmadan izliyoruz. Belki defalarca aklımızda kalan replikleri sözleri hala kulağımızı çınlatmakta. Benim şahsi yorumum yapımcılar ve yönetmenler kemal sunalı sinema için çok iyi kullandılar ve ondaki yetenek ile birleştirip ortaya unutulmaz bir oyuncu meydana getirdiler. Bazıları kemal sunal filmleri zararlı içerisinde incitici rencide edici ahlak bozucu ve çocuklara yararlı olamıyacak sözlerin sansürlenmesi gerektiğini söylediler.
Sunal’ın filmlerinde hiçmi zararlı söz ve sahneler yok tabiki var ama en çok aktarılan şeyler tabiki ders niteliğindeydi. Kısacası her role yakışan bir adamdı.
Ruhu şad olsun Allah Mekanını Cennet etsin.dustinwentfield avatar dustinwentfield 25 Nisan 2016 13:36:47

10

Türk sinema tarihinin tartışmasız açık ara en büyük aktörü

Yandex.Metrica