Kemal Sunal

Gerçek Adı Ali Kemal Sunal
Namı İnek Şaban
Doğum Tarihi 11 Kasım 1944
Ölüm Tarihi 3 Temmuz 2000
Doğum Yeri Malatya
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü

Biyografisi

1944 yılında İstanbul'da doğdu. Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Sanat hayatı, "Zoraki Tabip" adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği bir filmle sinemaya adımını attı ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı.Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı. Filimlerde çoğu zaman saf,sansli ama iyi yurekli karakterlerin rollerine girdi.1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında, biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1977'de Antalya Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990'lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başladı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü'nden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

Senaryo (2)

Oyuncu (87)

Son Yorumlar (383)

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 05 Ekim 2014 13:14:24

10

Kemal sunalın iki farklı karakteri seslendirdiği 1988 yapımı dünya fraggle adlı kuklaların olduğu çizgi dizisinde mine güneş wembley fraglle ve cottperin doozer karakterlerini seslendirmiş.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 05 Ekim 2014 13:03:34

10

1988 yapımı dünya fraglee dizisi kuklaların olduğu susam sukağı tarzında 87 bölümlük çekilmiş alman yapımı bir çocuk programıymış susam sokağın etkisiyle yapılmış türkiyede trt 1 yayınlanmış ama tutmayınca kaldırılmış kemal sunallı versiyonunu izleme k hoş olurdu ama bulamadım.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 05 Ekim 2014 12:53:22

10

Kemal sunal boober fragle karakterinin dışında king gorg adlı iki farklı karakter seslendirmiş dünya fraggle 1988 dizisinde dizinin türkçe seslendirmesi türkiyede ses stüdyosunda yapılmış ayrıca diziyi kemal sunal dışında hülya avşar,hakan balamir,o ya başar,fatma girik,altan günbay,metin serezli,mine sun,hari turgut,aüszük çudidifer seslendirmiş tüm aramalarıma rağmen diziyi bulamadım almanyadaki türklere video satışı yapan eski bir video film satıcısından sordum o bile bilmiyor aramalarıma devam ediyorum bulursam ekleyeceğim.

Yandex.Metrica