Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Fikret Hakan (Bumin Gaffar Çıtanak)

Fikret Hakan

Doğum Yeri : Balıkesir

Doğum Tarihi : 23 Nisan 1934

Ölüm : 2017-07-11

Eğitim : istanbul üniversitesi terk

Hakkında : Lisede okurken İstanbul Ekspress’te gazeteciliğe başladı, edebiyat dergilerinde hikayeleri yayınlrdı. 1950’de Ses T.’da Üç Güvercin’le profesyonel oldu. 1953’de Köprüaltı Çocukları (Renan Fosforoğlu) filminde yan rolle ilk kez kamera karşısına geçti. Aralarında Hümeyra, Semiramis Pekkan’ın da olduğu beş evlilik yaptı. Filiz Akın ve Suna Aksu’yla nişanlandı. Alman oyuncu Barbara Valentin, sosyolog Nur Vergin, Semra Sar, Türkan Şoray, Gönen Bozbey’le birlikte oldu. 1955’de Beyaz Mendil (Lütfi Akad)’la şöhret oldu ve 70’lere kadar sinemamızın en önde gelen erkek oyuncularından biri oldu, 70’lerden sonra ikinci jönlüğü, giderek karakter rollerine geçti. Ünlü French Connection (William Friedkin-1971) filminin kastı için seçildi ama iletişim kuramadığı için oynayamadı. Kardaşlar orkestrasıyla “Löberde/Dostun Gülü” adlı bir 45’lik plak yaptı. 1971’de şarkıcı olarak gazino sahnelerine çıktı. Zerrin Özer’le birlikte TV8’de sunuculuk yaptı. 280 sinema filmi çevirdi ve 5 sinema filmi yönetti. “Hamal’ın Uşakları” (1997) adlı bir hikaye ve “İmbikli Duvar” (2002) adlı bir şiir kitabı var. 1965 Antalya Film Festivali’nde Keşanlı Ali Destanı (Atıf Yılmaz)’yla “En İyi Erkek Oyuncu”, 1965 İzmir Film Festivali’nde Keşanlı Ali Destanı (Atıf Yılmaz)’yla “En İyi Erkek Oyuncu”, 1968 Antalya Film Festivali’nde Ölüm Tarlası (Atıf Yılmaz)’yla “En İyi Erkek Oyuncu”, 1971 Antalya Film Festivali’nde Hasret (Remzi Jöntürk)’le “En İyi Erkek Oyuncu” , 1993 Antalya Film Festivali’nde Yalancı (Osman Sınav)’yla “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” seçildi, 1997 Antalya Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü” aldı.

İlgili Filmlerzekeriyyaa

16 Eylül 2019 05:59

çok iyi bir oyuncuydu allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

Kleberson

11 Ocak 2019 18:48

türk sinemasinin gelmis gecmis en büyük aktörüydü her rolde oynadi her roldede basariliydi karsilikli beraber oynamis oldugu jönlere oyunculuk dersi vermistir bazi dedigim gibi sacma filmlerdede oynamistir ama cogu filmi efsanedir filmlerde jön olarak baslasada sonraki yillarda karekter oyunculuguda yapmistir kendisi aslinda bana göre sinemamizin en büyük jönüydü ve en iyi aktörüydü ama ismi Ayhan isik Yilmaz güney tarik akan kadir inanir ve cüneyt arkindan sonra gelir ama aslinda dedigim gibi bunlardan daha basarili bir oyuncuydu cünkü onlar türkiye capinda bir oyuncuydu ama Fikret hakan dünya capinda bir oyuncuydu bana göre degeri bilinmemis bir aktördür tekrar nur icinde yatsin diyorum bu ülkeye bir Fikret hakan daha gelmez

Cevap Yaz

Kleberson

8 Eylül 2017 23:53

bazi yanlis projelerde yer almasina ragmen cok büyük bi aktördü parali askerler filminde yabanci aktörlerden bile daha basariliydi keske ingilizcesi olsaymis belki daha cok filmde oynardi nur icinde yatsin

Cevap Yaz

Rıza_Nur

18 Temmuz 2017 17:08

Her rolde oynuyordu ama başroller ve iyi roller daha çok yakışıyordu.Saadettin Erbil ve Kamran Usluerin sesi ona çok yakışıyordu.Allah rahmet eylesin İnşallah.

Cevap Yaz

Aslan42902

16 Temmuz 2017 00:29

Allah rahmet eylesin Türk Sineması büyük bir oyuncuyu kaybetti

Cevap Yaz

sinemaadamı

14 Temmuz 2017 14:56

onu anlatmaya kelimeler yetmez türk sinemasının en büyük oyuncularından biriydi bir devdi. hemen hemen her oyuncuyla oynamaya gayret göstermiştir. aldığı rollerde hep üstün bir perfonmans göstermiştir 2015 den bu yana çok yeşilçam ustası hayatını kaybetti tarık akan tanju gürsu yılmaz köksal halit akçatepe sümer tilmaç hakan balamir şimdide fikret hakan. yapraklar birbir dökülüyor öksüz kalıyor yeşilçam. allah allah gani gani rahmet eylesin tek kelimeyle büyük bir üstattı.

Cevap Yaz

Göztepe

13 Temmuz 2017 23:12

Önce Hakan Balamir daha sonra Fikret Hakan'ın vefatıyla adeta yıkıldık yeşilçam yapraklarını tek tek döküyor. Müthiş bir oyuncuyu kaybettik oyunculuk gücü olarak en güçlü yeşilçamda birkaç oyuncudan biriydi yazarlık ve şair yönleride vardı Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Kaptan34

13 Temmuz 2017 17:50

Mekanı cennet olsun büyük ustanın

Cevap Yaz

Sinemaagresif

13 Temmuz 2017 13:29

Bir yıldızımız daha kaydı ne yazık ki. Gökyüzümüz gittikçe karanlıklara boğuluyor.... Büyük usta Fikret Hakan'a Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun...

Cevap Yaz

AlınYazısı

13 Temmuz 2017 12:14

Çok değerli bir oyuncuyu kaybettik. Tam bir Çınardı. Yeşilçam'ın koca yürekli insanı. Tek başına filmi sırtlayabilecek yiğit bir adamdı Fikret Hakan. Bir Çok oyuncu gibi onunda kendine has bir oyun stili, bakışları duruşu ve oyun gücü vardı. Çok sert mizaçlıydı filmlerinde,bu ona fazlasıyla yakışıyordu. Sadettin Erbil ve Kamuran Usluer'in sesiyle devleşirdi adeta. Eskici ve Oğulları filmindeki müthiş oyunuyla fazlasıyla beğenmiştim Onu. Dört Hergele, Köprü, Yangın, Darbe, Dayı şu anda aklıma gelen filmlerinden bazıları. Çok yönlü bir oyuncuydu. Türk Sinemasına adanmış koca bir ömür. BattalGazi deki Hammer usta. Yemende bir avuç türk'teki Yüzbaşı Murat, Akol'deki Ayyaş Tarık, Unutulmayanlar'daki Fikret, Savunma'daki Cemal Gökay Yazgı'daki Tahsin ve daha bir çok filmdeki karaktere can vermiş Unutulmayacak bir Aktör. Şimdi oda göçüp gitti ebediyete. Nur İçinde uyusun. Fikret Hakan, hep akıllarda çok iyi bir oyuncu ve insan olarak kalacak. Yeşilçam'ın yaprakları vardır, dalları vardır ve kökü vardır. Fikret abi, o ağacı ayakta tutan köklerden biriydi. Mekanı Cennet olsun.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica