Bora Ayanoğlu

Doğum Tarihi 1 Ocak 1946
Doğum Yeri İstanbul

Biyografisi

Bora Ayanoğlu 1946 yılında istanbul’da doğmuştur. Babası tiyatro, sinema oyuncusu yönetmeni Sami Ayanoğlu, annesi tiyatro oyuncusu ve ilk kadın tiyatro sahibi Şayeste Ayanoğlu’dur. İlk ve orta eğitimi ni Galatasaray lisesinde yaptı.

1963 senesinde İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosuna stajer oyuncu olarak girdi. Otuzdan fazla oyunda rol aldı, oyun müziklerini yazdı. Daha sonra sinema oyuncbaşladı. Bir müddet sonra da yorumculuğa da başlayarak, şarkılarını kendi seslendirmeye ve şarkılarının sözlerini kendisi yazmaya başladı.

Bir çok müzikale yazan Bora Ayanoğlu’nun ” Çiçekli saksı sokağı “adlı bir müzikali vardır.

80 film müziğini yapmış, çeşitli dizi filmler ve oyuncu olarak da 27 filmde oynamıştır. Halen İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında oyun müziği yazarı olarak görev yapmaktadır.

Bora Ayanoğlu 1972 yılında manken Füsun Ayanoğlu ile evlendi, 8 sene sonra 25 kasım 1980 tarihinde boşandılar. 1973 doğumlu Sami Bolkan Ayanoğlu adında bir oğlu vardır.

Bora Ayanoğlu’nun tanınmış şarkıları şunlardır: Fabrika kızı , Yunus, Güller ve Dudaklar, Kırık Aynalar, O yaz, Gurur duyarım, Aklım sende, Canım seni istiyor (1993 altın güvercin yarışması 4 dalda birincisi) , Reddediyorum, Rose-Marie.

Bora Ayanoğlu Mesam (Türkiye Musiki Eserleri Meslek Birliği ) üyesidir.

Oyuncu (41)

Müzik (40)

Son Yorumlar (13)

mansurx avatar mansurx 14 Aralık 2016 09:10:22

6

Bora ayanoğlu oyuncu ve müzisyen olarak yeşilçama ve günümüz dizi ve filmlerine bir çok katkısı olmuş değerli bir sanatçıdır yeni dizi ve filmlerde oyuncu ve müzisyen olarak görmek isteriz.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 07 Şubat 2016 14:27:01

10

bu abimiz rahmetli sami ayanoğlunun oğludur. cüneyt arkın filmlerinden tanırız kendisini. tabi kadir inanırla çektiği taksi şoföründeki ibo karakteri unutulmaz. kara murat filmlerinin fatihidir. kendisine cüneyt türelin sesi çok yakışıyor. kendi sesi de fena değildir. ayyüzlüm adlı şarkınında bestakarıdır. arım balım ğeteğim, hayatımızın en güzel yılları, sevmek ve ölmek zamanı, ankara ekpresi gibi filmleri en önemli çalışmaları arasındadır. umarım hayattadır. kendisini severim iyi bir oyuncudur. fatih rollerindede çok başarılıydı bence :))

cihaan avatar cihaan 20 Kasım 2014 20:11:56

Rahmetli Sami Ayanoğlu'nun oğludur..

Yandex.Metrica