Ropörtajlar
 Mehmet Demirhan (TRT) - TV İçerik Pazarı Röportajı
Sinematürk Türkiye TV İçerik Alım & Satım Profesyonelleri Röportajları Serisi kapsamında, Mehmet Demirhan (TRT) ile 13 soruda TV İçerik Pazarı Röportajı 1. Merhaba, bize kendinizden bahseder misiniz? 2. Trt’nin alım ve satım süreçleriyle ilgili bilgi vererebilir misiniz? 3. Türk drama dizileri Dünya’da en çok aranan içerikler arasında yer alıyor. Dış pazarlardaki izleyicilerde bu beğeniyi nasıl yakaladı? 4. Türk dizileri Dünya çapında trend haline nasıl geldi bu süreci anlatır mısınız? 5. Dram dizilerin yakaladığı ivmeyi önümüzdeki dönemlerde de koruyabilecek mi? Veya başka hangi türlerin ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz? 6. İş modeli olarak Türk içerik pazarı için, önemli iş modellerinden bahseder misiniz? Hangi alanda yapılan iş modelini fırsat olarak görüyorsunuz? 7. Siz, Trt olarak; Türk yapımlarıyla ilgili, bu süreci yarışmalarla ya da farklı projelerle desteklemeyi düşünüyor musunuz? 8. Ortak yapımlarla ilgili, Türk tarafının hangi rolü üstlenmesi gerektiğini düşünüyorsunuz? 9. Trt’nin alım süreçlerinde en önem verdiği kriter nedir? 10. Yabancı diziler Türkiye’de eş zamanlı yayınlanıyor. Türk dizileri için aynı durum geçerli değil. Bu tür talepler geliyor mu ya da trendi nasıl görüyorsunuz? 11. Yabancı dizilerde gerçek isimler kullanılırken Türk içeriklerinde, özellikle Ortadoğu pazarında, isimler kültüre göre değişmektedir. Bunu nedeni nedir? 12. Türk dizilerinin, uluslararası pazarlarda yakaladığı başarıyı, Türk filmlerinin yakalayamamasının nedeni nedir? 13. 2012-2013 yıllarında hangi alım-yapım projeleri aldınız? Bu projeler sizin için neden değerliydi?
 Ahmet Ziyadlar ( ITV Inter Medya) - TV İçerik Pazarı Röportajı
Sinematürk Türkiye TV İçerik Alım & Satım Profesyonelleri Röportajları Serisi kapsamında, Ahmet Ziyadlar ( ITV Inter Medya) ile 11 soruda TV İçerik Pazarı Röportajı 1- Merhaba Ahmet Bey, Türkiye’nin en köklü dağıtım firmalarından biri olan İntermadia’dan bahsedebilir misiniz? 2- Türkiye, ürettiği içeriklerle Dünya çağında bir oyuncu oldu. Türk drama içeriklerinin, dış pazarların izleyicisini bu kadar kuvvetli yakalamasının nasıl bir sosyolojik nedeni olabilir? Önümüzdeki dönemlerde de drama içeriklerinin bu ivmeyi sürdürebileceğini düşünüyor musunuz? Drama-dizi ihracatı dışında, hangi yeni içerik türleri, Türk içerik pazarı için gelecek vadediyor? 3- Ortak yapımlar için ne düşünüyorsunuz? Digital format içerikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Animasyon türüyle ilgili Türkiye’de nasıl bir potansiyel görüyorsunuz? Uluslararası pazarlarda bu nasıl değerlendiriliyor? 4- Dış alımlarda en çok dikkat etttiğiniz üç kriter nedir? Discop fuarı sizin için nasıl geçti? En çok hangi içerikleriniz talep gördü? 5- Sisteminizi geliştirmenize sebep neydi biraz açabilir misiniz? Türk içeriklerine karşı distrübitörler tarafından yapılmak istenen boykotun sebebi neydi? Sizin yeni sisteminizin bu boykotu kırabileceğini düşünüyor musunuz? İntermedia bu yeni dağıtım kanalı sistemiyle, bir öncü diyebilir miyiz? 6- Yabancı diziler Türkiye’de eş zamanlı yayınlanıyor. Türk dizileri için aynı durum geçerli değil. Bu tür talepler geliyor mu ya da trendi nasıl görüyorsunuz? 7- 2013-2014 yılları arasında hangi projelerin dağıtımını yaptınız ve bu projelerin alımını yaparken onları seçmenizin sebebi neydi? Dışarda nasıl tepki adlı bu projeler? 8- Projelerinizi hangi pazarlara dağıtıyorsunuz? 9- Türk dizilerinin uluslararası arenada yakaladığı başarının aynısını Türk dizilerinde göremiyoruz, sizce bunun sebebi nedir? 10- Türk Sinemasının 100. Yılı. Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz? Türk Sinemasının mihank taşları nelerdi sizce? 11- Türk dizilerinin, özellikle yurtdışı ihracatı konusunda, çıkış yaptığı nokta nasıl oldu? Bu konudaki mihenktaşları neler oldu? Bir dağıtımcı olarak sizin hangi ihtiyaçlarınızın karşılanması sizin için önemlidir?
 Sibel Ozorhon (Calinos Ent.) - TV İçerik Pazari Röportajı
Türkiye TV İçerik Alım&Satım Profesyonelleri Röportajları Serisi kapsamında, Sibel Ozorhon (Calinos Ent.) ile 10 soruda TV İçerik Pazari Röportajı 1- Türkiye’nin en önemli dağıtım firmalarından biri olan Calinos’un İş geliştirme direktörü olarak kendinizden biraz bahsedebilir misiniz? Calinos Entertainment’ı biraz anlatabilir misiniz? 2- Calinos daha çok hangi Türk içeriklerini dağıtıyor? İçerik türleri olarak odaklandığınız özel alanlar var mı?* 3- Türkiye, ürettiği içeriklerle Dünya çapında bir oyuncu oldu. Türk drama içeriklerinin, dış pazarların izleyicisini bu kadar kuvvetli yakalamasının nasıl bir sosyolojik nedeni olabilir? 4- Önümüzdeki dönemlerde de drama içeriklerinin bu ivmeyi sürdürebileceğini düşünüyor musunuz? 5- Türk dizilerinin daha iyi tanıtılması için neler yapılabilir? 6- Drama-dizi ihracatı dışında, hangi yeni içerik türleri, Türk içerik pazarı için gelecek vadediyor? Ortak üretimler için ne düşünüyorsunuz? Ortak üreticiler neye ihtiyaç duyuyorlar ve kendilerine neyi sağlamak istiyorlar? 7- Türkiyede’ki diğer sektörlere içerik-dizi sektörünün nasıl bir katkısı oldu? Calinos olarak, digital medyadaki yeni alım-satım projelerinizden bahsedebilir misiniz? 8- Calinos’un içerik alımı yaparken en önem verdiği üç şey ve pazarlarda karşılaştığı en önemli alım kriterleri nelerdir? 2013-2014 sezonunda hangi projeleri aldığınızı ve bunlarda nasıl başarı sağladığınızı anlatabilir misiniz? 9- Bizimle paylaşmak istediğiniz bir başarı hikayesi var mı? Türk Sinema-tv sektörünün üyelerine, yapımcılarına, üreticilerine söylemek istediğiniz birşey var mı? 10- Ortadoğu’da alım-satımlarla ilgili yeni kararlar alınıyor, yeni hareketlenmeler oluyor. Siz, bu yeni hareket biçimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Türk filmlerinin yakaladığı başarıyı Türk dizilerinde göremememizin sebebi nedir? Sizce, bunun önüne nasıl geçilebilir?*
 VİZYONDAKİLER