Zeynep Eronat

Doğum Tarihi 9 Temmuz 1963
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Ankara Devlet Konservatuarı
Ajans Goldmine Management

Biyografisi

1963 yılında İstanbul da doğdu. Babasının mesleği dolayısıyla çocukluk yılları Türkiye nin çeşitli illerinde geçti. 13 yaşından sonra sürekli Ankara da yaşamaya başladı. Annesinin teşvikiyle 1981 de A nkara Devlet Konservatuarının Tiyatro bölümünü kazandı ve 1985 yılında Ankara Devlet Konservatuarından mezun oldu.[1] Cüneyt Gökçer, Semih Sergen, Bozkurt Kuruç, Lemi Bilgin gibi oyuncularda eğitim aldı. Aynı yıl Bursa Devlet tiyatrosuna stajyer sanatçı olarak atandı. 1987 yılında Ankara Devlet tiyatrosuna tayin edildi. Sinemada Asmalı Konak, Neredesin Firuze, Mustafa Hakkında Her şey, Sen Ne Dilersen gibi yapımlarda rol aldı.

2006-2007 sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosundan emekli olup İstanbul da yaşamaya başlamıştır. Zeynep Eronat, Parmaklıklar Ardında dizisindeki, koğuş ağası Ziynet Kara karakteriyle büyük beğeni toplamış ve oyunculuk kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. Dizide, iyi-kötü olma arasında gel-gitler yaşayan, ruh hâli değişken, anaç, otoriter, dişli, kimi zaman duygusal, kimi zaman nüktedan karaktere sahip bir mahkûm olan Ziynet Kara'yı; torununu kendi sevgilisiyle yakaladığı için onu baltayla doğrayan bir genelev patroniçesini, canlandırmıştır. Canlandırdığı karakterin kötü ve acımasız olmasına rağmen seyirci tarafından çok sevilmiş ve ilgi görmüştür.

Zeynep Eronat, O Hayat Benim isimli dizide Mücella karakterini canlandırmaktadır.

Oyuncu (38)

Son Yorumlar (26)

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 21 Nisan 2011 19:59:04

8

Sanatçı hepte basma kalıp rolleri oynatılmakta... Bence onun diğer rolleri de oynamasının zamanın geldiğini düşünüyorum.

bltszlk avatar bltszlk 29 Ekim 2010 20:12:10

10

Zeynep Eronat (Feraye) ''Kapalı Çarşı '' da Engin Altan Düzyatan'nın annesi olarak diziye girdi.Zeynep Eronat'a saygılar dilerim.

GENCOBAY avatar GENCOBAY 11 Mayıs 2010 23:55:05

türk sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncusudur.hele o ses tonu yokmu tam hükümet gibi bir kadın dedirtiyor adama.miraç eronatın ablasıdır.

Yandex.Metrica