Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Mustafa Hakkında Herşey

Mustafa Hakkında Herşey

8,79

(77 kişi yorum yaptı)

2012-07-31 16:31:59 19 Mart 2004 1 Saat 59 Dk Aksiyon Gerilim Dram Aksiyon, Gerilim, Dram
IMDb puanı: 0

Yönetmen: Çağan Irmak Çağan Irmak

Ülke: türkiye

Gişe: 80.122

Oyuncular: Orhan Gürses, Ümit Gözgü, Gökhan Seyhan, Nesime Alış, Sena Taşkapılıoğlu, Tuncay Kaynak, Halil Sarıdiken, Vahdet Çakar, Özhan Sargın, Mustafa Selçuk Gürmeriç Devamını Gör...

Ödüller: Behlül Dal Jüri Özel ÖdülüEn İyi Film ŞarkısıEn İyi Yardımcı Kadın OyuncuEn İyi Erkek Oyuncu

Konusu : Güzel bir düşü aratmayacak denli mutlu bir yaşamı vardı Mustafa’nın. Güzel ve severek evlendiği bir eşe, mükemmel bir işe, dünyalar güzeli bir evlâda sahipti. Ama hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Mustafa’nın bozulmayacağını düşündüğü, asla uyanmayacağını zannettiği bu güzel düş elim bir trafik kazası sonucu kâbusa dönüşür. Mustafa’nın deliler gibi sevdiği karısı Ceren ve o anda yanında olan genç bir erkek trafik kazası geçirirler. Genç erkeğin ağır yaralandığı feci kazada, Ceren ardında binlerce soru işareti bırakarak hayata veda eder. Bir anda her şeyin kontrolünü kaybeden Mustafa için yaşam artık bilmecelerle doludur. Karısının yanındaki genç adam kimdi? Neden Kilyos’tan dönüyorlardı? Karısı ondan başka neler saklamıştı? Mustafa bütün bu soruların cevabını kendi yöntemleri ile bulmaya karar verir. Karısı ile birlikte kaza geçiren ve adının Fikret olduğunu öğrendiği genci rehin alıp uygarlıktan uzak bir yere kaçırır. Ölüm kalım savaşına dönüşen planını büyük bir ustalıkla uygulamaya başlayan Mustafa eve kapattığı Fikret’le kedinin fare ile oynadığı gibi oynayarak onu konuşturmaya çalışır. Mustafa'nın amacı Fikret sırları açıkladıkça arka bahçeye onun için kazdığı mezarı yavaş yavaş derinleştirmektir. Ancak polisler, meraklı komşu ve Mustafa’yı arayan yakınları sayesinde hikâye farklı bir yöne doğru ilerler. Hayatını cehenneme çeviren trafik kazasının ardındaki gerçeği çözmeye çalışan Mustafa hiç hesapta yokken kendi hayatının karanlık köşelerini de keşfetmeye başlar. Geçmişiyle yüzleşir ve kökleri çocukluğuna kadar uzanan müthiş bir sırrı da elinde olmadan itiraf eder.mkurtsen

9 Eylül 2014 05:31

Filmi vizyonda iken yillar önce izlemistim . bende pek birsey kalmamış olmaaoalı ki bir yerlerden DVD elime gelince, tatilde iken bir kez daha izlemek istedim. İzleyenler bilir, aldatma üzerine bir film, aldatmanin nedenleri üzerinde durulmak istenirken, flim karakter tahliline dönüşüyor Flash backlerle erkeğin çocukluguna gidilerek, onun marazi ruh hali aldatma nedenymls gibi.gosteriliyor Cagan lrmak yazmis, yönelmiş, senaryoya rağmen, Çağan flimleri içinde ilk 3' e girebilecek nitelikte 10/8

Cevap Yaz

Kleberson

24 Ağustos 2014 20:56

güzel filmdi

Cevap Yaz

sinemadelisi

14 Temmuz 2013 04:17

Çok muazzam bir drama filmi. Çağan Irmağın bu güne kadarki en iyi 2.filmi. Fikret Kuşkan ve özellikle de Nejat İşler harika oynamışlar. Keşke onları aynı yapımlarda daha fazla görsek. Film insanın kendine itiraf edemediği şeyleri anlatıyor. Nejat İşler tavan yapmıştır. Mutlaka izleyin.

Cevap Yaz

engin yüksel

29 Kasım 2011 09:47

senaryo güzel oyunculuklar güzel Türk sineması adına çok güzel hareketler bunlar muhakkak izleyin 9/10

Cevap Yaz

ozkaracam

12 Haziran 2011 15:17

Bu filmin ileride 2000'li yıllarda çekilmiş en iyi Türk filmlerinden biri olarak anılacağına inanıyorum. Bence en çarpıcı yanı, başta Mustafa olmak üzere baş karakterlerin çok boyutlu olarak işlenmesi. Karakterlerle ve olay örgüsüyle ilgili görüşlerimi kısaca sıralayacak olursam:

1) Mustafa, tek kelimeyle vurgulanacak olursa, "hayata karşı öfkeli" bir adamdır. Filmin başında eşine ve çocuğuna karşı son derece sevecen, iş yaşamında ise son derece acımasız biri olarak tanırız onu. Geriye dönüşlerle geçmişini öğrenmeye başlarız: İlk başta zannedilebileceğinin aksine, zengin bir adamın mirasını devralmış bir oğul değildir o. Dar gelirli ve parçalanmış (babası, zihinsel engelli ağabeyinden ötürü onları terk etmiş) bir aileden gelmiş ve hayatta başarılı olmuştur. Bu noktada ruhsal dünyasına egemen olan öğe, patolojik bir özseverliktir. Emekçi kesimden gelme kişileri, lümpenleri horlar, tiksinir onlardan. Geçmişteki ezikliklerini ödünlemek için kendi başarısını yüceltme, başkalarını aşağılama ihtiyacı içindedir.

2) Karısının kendisini aldattığını çok örseleyici bir biçimde öğrenmesi, tam bir özsever öfkeye (narcissistic rage) yol açar. Hiç beklemediği bir biçimde "boynuzlanmış", karısı öldüğü için de bunun hesabını ondan sorma şansını ebediyen kaybetmiştir. Üstelik karısının aşığı, kendisinin "hanzo" olarak değerlendirdiği insanlardan biri, bir taksi şoförüdür.

3) Mustafa'nın karısı Ceren ve taksi şoförü Fikret de çok boyutlu işlenmiş karakterlerdir, fakat onların çok boyutluluğu "göründükleri gibi olmamamaları" ile sınırlı kalır. Fikret'in o kadar da eğitimsiz, "hanzo" bir genç olmadığını, birtakım duyarlılıklarının olduğunu sezeriz. Pek çok "hanzo"nun aksine, ciddi bir ölüm tehlikesi karşısında yalvarmayan, köpekleşmeyen bir yapısı da vardır. Ceren'le ilişkisini de cesurca sahiplenir. Öte yandan Ceren neden kocasını aldatmıştır; Mustafa ile ilişkisinde eksik kalan birtakım yönler mi vardır; kendisiyle farklı bir sosyal tabakadan gelen bir erkekle cinsel ilişkide bulunmakla kalmayıp onunla uzun süreli bir ilişkiye girmesinin nedenleri nelerdir; bunlar pek anlaşılmaz. Seyirciye birtakım olasılıklar sezdirilir sadece.

4) Filmde asıl önemli olan, Mustafa'nın yaşadığı ihaneti sorgularken çıktığı "iç yolculuk" ve bunun sonucunda saptadığı şeylerdir. Shakespeare'in tragedyasında Macbeth, iktidarı ele geçirme ve muhafaza etme mücadelesi içinde pek çok hayatı karartırken, nasıl bir özbilince ulaşıyorsa Mustafa da "özsever öfke" ile içine sürüklendiği şiddet çıkmazı içinde, belli bir özbilince ulaşmaktadır.  

Cevap Yaz

gecedensonra

16 Şubat 2011 22:09

levi s pantolonu uzun marlboro su ile taksici  rolündeki nejat işlerin harika oyunculuğu  ve mor ve ötesinin on numara şarkısı bir derdim var .. klasik müzik de eksik kalmamış filmde.. replikleri yazılşıp bi kenar konulsı cinstendi ben  öyle yaptım ama o kağıt kayboldu ..

 aklımda kalan ise : bir tabak makarna haytımızın anlamı oldu... diyen nejat işler.. filmi izlerken makarna yiyordum nerden bilebilrdim ki konunun  buraya geleceğini...

Cevap Yaz

ZEYBEKPRODUCTION

19 Ağustos 2009 00:56

Allahım ne filmdi ya. Oyunculuk, kurgu, yönetim tek kelimeyle mükemmeldi. Çağan Irmağın unutulmaz filmlerinden biri. Bıkmadan izleyecebileceğim ender filmlerden bir.

Cevap Yaz

macka61

1 Ağustos 2009 00:45

gayet güzel bir filmdi zaten cağan ırmak ve fikret kuşkanın bütün filmleri süper oluyor

Cevap Yaz

Exotic

16 Temmuz 2009 03:40

A kalite oyuncularin filmi... Basak Koklukaya , Fikret Kuskan , Serif Sezer ,Zeynep Eronat daha sayayim mi ? Gercekten 2004'un en iyi filmlerinden biriydi nede olsa bir Cagan Irmak filmi. Ben filmi Basak Koklukaya icin izlemistim iyikide izlemissim.Gercekten degisik Amerikan tarzinda bir gerilim filmi..Filmin konusu cok degisik , cekim ve ses kaliteside cok iyi nede olsa super oyuncular yer aliyor filmide. Filmde problemli Mustaffa hakkinda herseyi ogreniyoruz.. Neden boyle olmus neler olmusta Mustafa bu tarzda biri olmus ? Flashback sahneleri muthis yansitildi. Basak Koklukaya cok basariliydi o narin sesiyle aglamasi yokmu mukemmeldi. Basagada acimiyor degildim.. Sen gel problemli herseye itiraz eden hicbirseyden memnun olmaya bir adamla evlen..Gelde aldatma boyle birini :) Zaten istemiyerek aldatan bir kadin rolunde. Neyse cok uzalttim son olarak filmin soundtrackinden bahsetmek istiyorum. Mor ve otesi'nin ''BIR DERDIM VAR''i super olmus. Filmin o super kalitesine cok yakismis. Yeni filmlerin en degisik en iyilerinden diyebilirim..

Cevap Yaz

tolga73

28 Mart 2009 11:25

filmin  başında konuyu çok karıştırdım ama film filmin sonunda herşey çok iyi idi film kendisine has bi ayrıcalıgı olan seckin bir yapım

Cevap Yaz
Yandex.Metrica