Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Köksal Engür (İsmail Köksal Engür)

Köksal Engür

Doğum Yeri : Kars

Doğum Tarihi : 5 Mart 1946

Eğitim : Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü

Hakkında : Köksal Engür (d. 1946), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı.[1] Köksal Engür, eğitimini tamamlamadan önce sanat yaşamına başlayan oyunculardandır. 1956 yılında TRT Ankara Radyosu, Çocuk Saati programında kısa radyo tiyatrolarıyla başlayan deneyimleri, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nden 1969 yılında mezun olana kadar sürdü. TRT'de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini atan sanatçı, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Küçük Sahne gibi özel tiyatrolarda ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu ile Devlet Opera ve Balesi yapımlarında çeşitli roller aldı. Radyo deneyimlerini seslendirmedeki ustalığını geliştirmekte kullanan Engür, tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerinde de oynadı. Sanatçı, Süngerbob Kareşort çizgidizisinde Squitward'ü seslendirmektedir. Korkuyorum Anne filmiyle ödül alan oyuncu, Susam Sokağı'ndaki Büdü karakterini ve çizgi filminde Red Kit'i de seslendirmişti. Şu anda Leyla ile Mecnun'da "Ak Sakallı Dede" ve "Karabasan" rollerinde oynamaktadır.

İlgili Filmler

Resimlermansurx

24 Kasım 2016 08:36

Köksal engür yetenekli,karizmatik başarılı bir oyuncu her rolün altından başarıyla kalkıyor son dönemde popüleritesini epey artırdı 60 yaşından sonra popüler olan ender oyunculardan susam sokağındaki büdü seslendirmesi ve red kit çizgi filmindeki ret kid seslendirmesi leyla ile mecnun dizisindeki aksakallı dede ve korkuyorum anne filmindeki rasih rolü en iyi işleridir yeni dizi ve filmlerde görmek isteriz başarılar dilerim.

Cevap Yaz

terekeme36

29 Aralık 2011 16:21

Tiyatro maceram on yaşında başladı...

1946 Kars doğumluyum. Tiyatro maceram 1956 yılında, on yaşlarında iken, Ankara Radyosu Çocuk Saati ile başladı. Aynı sezon Kızılay Cemiyeti, Ankara'da bir Kızılay Gençlik Tiyatrosu kurmuş ve çocuk oyunları oynama kararı almıştı. Okullardan da bu çocuk oyunlarında oynatmak için çocuklar arıyorlardı. 1956-57 yıllarında iki sene o çocuk oyunlarında oynadım.

 Büyüdüğüm çevre...

Ailemde sanatçı diyebileceğim kimseler yoktu. Fakat dayılarım aile içinde şiirler okur, taklitler yaparlardı. Rahmetli büyük ağabeyim benden önce Ankara Radyosu Çocuk Saati'ne başlamıştı. Ancak ona izin vermedikleri için tiyatroyla uğraşamadı. Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'ne girmeden önce, lise eğitimim sırasında çeşitli amatör tiyatro gruplarında tiyatro çalışmalarım oldu. Turnelerde bulundum. Tiyatro kursları ve konservetuvara giriş çalışmalarım oldu. Ankara Halkevi'ndeki tiyatro kurslarına gittim.

 İlk sahne tozu...

İlk sahne tozunu yutmaya başladığım oyun çocuk oyunu olan "Heidi" idi. 11 yaşında idim. O zaman Alev Sezer ve Sema Aybars ile beraber oynamıştım. İlk profesyonel oynadığım oyun Ankara Halkevi'nde iken Meydan Sahnesi'nde yine bir çocuk oyunuydu.

 ve Ankara Dil Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü...

1965 yılında girdiğim Ankara Dil Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nden 1969'da mezun oldum. Bu bölümde okurken aynı dönemi paylaştığım Nurhan Karadağlı, Tekin Özerdem ve Mustafa Yavuz gibi oyuncu arkadaşlar vardı. Max Meinecke, Sevda Şener, Melahat Özgü ve Şerif Onaran... gibi değerli hocalarım oldu.

 Deneme Sahnesi ve Çağdaş Sahne...

1965 yılında katıldığım Ankara Deneme Sahnesi'nde 1972 yılına kadar çalıştım. Daha sonra ise 1975 yılında Çağdaş Sahne'ye geçtim. Yağmurcu, Çürük Elma, Pir Sultan Abdal (Sahne 9), Yusuf ile Menofis (Çağdaş Sahne) gibi oyunlarda oynadım. Bankaların isteği üzerine birçok cocuk tiyatrosu yaptım.

 Ankara'dan İstanbul'a geliş...

Ankara'dan İstanbul'a gelerek Hodri Meydan, Dormen, Ali Poyrazoğlu, Küçük Sahne gibi özel tiyatrolarda çalıştım. Bunların yanı sıra Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi yapımlarında oynadım. Ayrıca Nedim Saban, Kenterler ve Haluk Bilginer gibi Türk tiyatrosunun değerli isimleriyle de çalışmalarım oldu. Son çalışmalarım arasında Uzaktan Piyano Sesleri (Ali Poyrazoğlu), Tartuffe, Midas'ın Kulakları (İstanbul Devlet Opera ve Balesi), Allahaısmarladık Cumhuriyet (Sadri Alışık Tiyatrosu), Martı (Kent Oyuncuları), Ne Kadınlar Sevdim (Tiyatro Çisenti)... gibi oyunlar var.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

20 Ağustos 2011 01:39

Sanatçının oyunculuğu kötü değil ama:)) Bence seslendirmeci olarak biraz daha önde...

Cevap Yaz

porssuk

19 Temmuz 2011 17:20

Hep seslendirme yapsın, Onur Ünlü ve Reha Erdem yapımlarında hep rol alsın.

Cevap Yaz

draqon

8 Haziran 2011 19:04

Çok iyi bir oyuncu ve seslendirme sanatçısı...

Cevap Yaz

hasanfehmi

22 Nisan 2011 00:42

Süpersiniz Paşam!

Cevap Yaz

MGUNAY

10 Ağustos 2010 09:21

Türk reklamlarında da nerdeyse en fazla duyulan ses 80,90 ve 2000 li yıllar ömrü olursa daha da duyacağız galiba uzun ömür dilerim kendisine.

Cevap Yaz

delikadir39

28 Kasım 2009 18:38

Red Kiti yıllarca seslendirdi.Çok güzel bir sesi var.Allah uzun ömür versin.

Cevap Yaz

melisrenan

10 Mart 2009 12:57

eğer yanlış hatırlamıyorsam kel oğlan ile bir bağlantısı var ama galiba onu seslendiren bir oyuncu.

Cevap Yaz

Loverman

30 Haziran 2008 23:02

Yıllarca sesine aşina olduğumuz başarılı oyunculardan. Özellikle kamera arkasında filmlerde reklamlarda ya da başka programlarda onun sesine fazlasıyla rastlamışızdır.Başarılarının devamını dilerim. 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica