Giovanni Scognamillo

Doğum Tarihi 25 Nisan 1929
Ölüm Tarihi 8 Ekim 2016
Doğum Yeri İstanbul

Biyografisi

İstanbullu Rum bir anne ile yine İstanbul doğumlu İtalyan babanın tek çocuğu olarak 25 Nisan 1929'da İstanbul'da doğdu. Elhamra Sineması'nın müdürü olan babası Leone Scognamillo sayesinde sinemayla t anıştı. İtalyan Lisesi'ni bitirdikten sonra 1948 yılında yabancı basın kuruluşlarında sinema yazıları yazarak profesyonelliğe adım attı. 1948-61 yıllarında başta İtalyan, Fransız, ABD, Norveç basını olmak üzere yabancı dergi ve gazetelerde birçok yazısı çıktı. Daha sonra 1961'de Akşam Gazetesi'nde sinema eleştirileri yazmaya başladı. Akşam'la başladığı Türk basınındaki sinema yazarlığını Yön, Sinema 65, Ulusal Sinema, Yedinci Sanat, Yeni Sinema, Ses, Hayat, Bravo, Video-Sinema, Beyaz Perde, TV'de Yedi Gün gibi gazete ve dergilerde sürdürdü.[1]

Bir süre Erler Film ve Ulusal Televizyon’da danışmanlık ve çevirmenlik görevlerini de üstlenen Scognamillo ilk iki kitabını 1965'te Agah Özgüç'le birlikte yazdı. Bu kitapların adları "1965 Sinema Yıllığı" ve "Türk Sinemasında Kadın ve Seks" ti. 1973'te yazdığı "Türk Sinemasında 6 Yönetmen" kitabıyla birlikte bugüne kadar 40'ın üzerinde kitap yazmış onlarca kitabı da Türkçeye çevirmiştir.

60 yıldır sinema, fantastik edebiyatı, bilim kurgu, korku edebiyatı ve okkültizm üzerine kitaplar ve yazılar yazan Giovanni Scognamillo 1997-1999 yılları arasında sadece dört sayısı çıkan Nostromo bilimkurgu dergisinin de editörlüğünü yapmıştır.

2006 yılında "Beyoğlu'nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo" adında belgeseli de yapılan Scognamillo, halen Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Türk Sineması" dersleri vermektedir.

Oyuncu (14)

Son Yorumlar (7)

tevfikcakmak avatar tevfikcakmak 10 Ekim 2016 02:41:01

10

Değerli dostum Giovanni Scognamillo'nun kaybına çok üzüldüm.O gerçek bir sinema aşığıydı.Onun sohbetine doyum olmazdı.Ruhu şad olsun.Nurlar içinde uyusun.

mansurx avatar mansurx 09 Ekim 2016 06:39:11

8

Giovanni scognamillo türk sinemasını yakından incelemiş bu alanda bir çok kitap yazmıştır metin demirhan ile unutulmuş fantastik filmleri bulmuş onar film adlı dağıtım şirketiyle bu filmlerin yurtdışın da dvd sini çıkırıp kült film olmalarını sağlamı ştır bir kaç film de oynamış değerli bir sinemacı araştırmacıydı allah rahmet mekanı cennet olsun.

Göztepe avatar Göztepe 27 Haziran 2015 18:32:44

10

Birçok mesleki branşta faaliyet göstermiş hemen hemen hepsinde başarılı olmuş. Türk sinemasını çok yakınen incelemiş ve azda olsa bazı filmlerinde rol almış. Dünyaca ünlü araştırmacı, sinema çevrimcisi,sinema tarihçesi,eleştirmen,,çevirmen,eğitmen,ba nkacı,reklamcı,dekaratör,kitabevi yöneticisi ve yazar'dır. Üstadın yazmış olduğu "Türk Sinema Tarihi" adlı ansiklopedik eserini geçen ay aldım ve zevkle okuyorum. Eğer vefat etmiş olsaydı onunla ilgili makale yazabilirdim belkide makalesini yazabileceğim pek az yabancı ustalardan biri olacaktı. Uzun ömürler diliyor Türk sinemasına birçok alanda verdiği emek için şükranlarımı sunuyorum.

Yandex.Metrica