Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Selda Alkor

Selda Alkor

Doğum Yeri : Konya

Doğum Tarihi : 3 Ocak 1943

Hakkında : 3 Ocak 1943 tarihinde Konya‘da Gürcü asıllı bir anne ve Çerkes bir baba’nın kızı olarak doğmuştur. Bir ablası bir abisi vardır. Annesi Meliha Hanımdır. Selda Alkor’un babası İşgal dönemindeki İstanbul’da ünlü Rum kabadayı Hrisantos‘u öldüren polis muavini Muharrem Alkor‘dur. Sonra Gümüşhane Emniyet Amiri olarak gittiği yerden Konya‘ya tayin olduğunda Selda Alkor doğmuştur. Daha sonra Selda Alkor 3 yaşındayken Manisa‘ya tayin olunca orada ikamet etmişlerdir. Babasını 12 yaşındayken. Annesini de 16 yaşındayken kaybetmiştir. Manisa İsmet İnönü Kız Meslek Lisesi’nden 1960 yılında mezun oldu. Annesi de ölünce Manisa‘dan abisi ile beraber İstanbul‘daki ablasının yanına gitti. 1965 yılında Ses Dergisinin açtığı yarışmada birinci olarak sinemaya başladı. İlk filmi 1965 yılında çekilen “Cumartesi Senin Pazar Benim” adlı ve Fikret Hakan, Tanju Gürsu, Altan Günbay ile birlikte oynadığı filmdir. Tanju Gürsu ile birlikte rol aldıkları Üçüncü filmi ‘Çiçekçi Kız‘la artık Türkiye çapında tanınıyordu. Sonra Kartal Tibet‘le ‘Senede Bir Gün’, Fikret Hakan‘la ‘Buzlar Çözülmeden’ filmlerinde oynadı. 1967 yılında sahneye çıktı. Folk müziği ile aranjman söyledi. Birkaç kez yılın en başarılı sanatçısı seçildi. 1972 yılında milli basketçilerinden Cihat İlkbaşaran ile evlenince sinemadan uzaklaştı. 1983 yılında TRT 1’de yayımlanan, senaryosunu Atilla İlhan‘ın yazdığı, “Kartallar Yüksek Uçar” adlı dizide Sadri Alışık, Can Gürzap, Serap Aksoy gibi oyuncularda birlikte oynadı. Selda Alkor, 2002 – 2003 yılları arasında, ığı yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı “Asmalı Konak” dizisinde Özcan Deniz, Nurgül Yeşilçay, Menderes Samancılar gibi sanatçılarla birlikte oynadı. “Asmalı Konak” adlı dizideki “Sümbül Karadağ” rolüyle ismini yeni nesile de duyurdu. Selda Alkor, 2004 yılında yayınlanan Çağan Irmak‘ın yönetmenliğini yaptığı 12 Eylül 1980 öncesi Türkiye’sindeki yaşamdan kesitleri sunan, “Çemberimde Gül Oya” adlı dizide Özge Özberk, Mehmet Ali Nuroğlu, Melisa Sözen, Suzan Aksoy, Şerif Sezer, Kenan Bal ile birlikte oynadı. Dizi 18 Mart 2005’te son bölümünü yayınlamıştır. 2010 yılında vizyona giren “Mahpeyker: Kösem Sultan” filminde Kösem Sultan rolünde oynadı. 2013 yılında Yönetmenliğini Özer Kızıltan‘ın yaptığı “Tozlu Yollar” dizisinde Müziklerini Kıraç‘ın üstlendiği Tozlu Yollar’ın başrollerinde ise; Yücel Erten, Selda Alkor, Burcu Kara, Nihat Altınkaya, Sinan Albayrak, Seda Akman, Pamir Pekin, Asena Tuğal, Yıldırım Gücük, Ayçin İnci, Gülşah Şahin, Buse Varol ve Burçin Birben yer alıyordu, diziyi 5. Bölümden sonra yayından kaldırdılar. Selda Alkor, 1972 yılında milli basketçilerinden Cihat İlkbaşaran ile evlendi. evliliği hala devam etmektedir.

İlgili FilmlerMGUNAY

3 Ocak 2019 09:44

İyiki doğdun Selda Alkor yeni yaş günün kutlu olsun yeşilçam prensesi.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

10 Haziran 2017 20:11

Bence yeşilçamda bir dönem Dört yaprak yoncayı takip eden '4 S' diye adlandırdığım Sema ÖZCAN, Sevda FERDAĞ, Semra SAR, 'Selda ALKOR' vardı hep nedense Selda ALKOR'un oyunculuğu güzelliğinin gölgesinde kalmış olarak yansıtıldı O yıllar sonra bunu Tv dizileri "Kartallar Yüksek Uçar, Asmalı Konak, Çemberimde Gül Oya" dizileriyle aşar... Sinemada "Senede Bir Gün, Elveda, Çiçekçi Kız, Ölünceye Kadar, Fakir Kızı Leyla" ilk aklımı gelen filmler Sanatçımızın kendisini sağlıklı bir yaşam dilerim.

Cevap Yaz

mansurx

28 Kasım 2016 08:35

Selda alkor yetenekli,güzel iyi bir oyuncu 2000 lerin başlarında asmalı konak ile eski popüleritesini geri kazandı çemberimde gül oya ve parmaklıklar ardında dizilerinde de fena değildi eski film ve dizilerinde de yer aldığı her projeye renk katmış başarılı bir oyuncu yeni dizi ve filmlerde görmek isteriz.

Cevap Yaz

MAVİ GÖZ

12 Haziran 2016 11:47

katiller de ağlar senede bir gün elveda filmlerini beğenerek izlemişimdir

Cevap Yaz

Kaptan34

17 Kasım 2015 10:22

Çok çok başarılı bir oyuncu gözyaşlarım yarın çok geç olacak yosma sarı gül boğaziçi şarkısı bir çok filmi unutulmaz

Cevap Yaz

alkorsuha

21 Ocak 2015 10:25

Selda Alkor bence baştan başa bir bakıştır.

Cevap Yaz

vatansever10

10 Aralık 2014 16:02

geçen malatya daydı. konuşması,hareketleri,mimikleri hem yaşına hem kalitesine yakışır şekildeydi.10/10

Cevap Yaz

MGUNAY

16 Kasım 2014 19:32

siyah beyaz filmlerinde Hülya Koçyiğit gibi hanım efendi rollerini ustaca oynamış birisi son yıllarda hanımağa rolleriyle karşımıza çıktı Uzun ömürler dilerim kendisine.

Cevap Yaz

mrs.hsn

16 Kasım 2014 16:57

Dünya iyisi bir insan. Daha diyecek bir sözüm yok.

Cevap Yaz

Göztepe

9 Eylül 2013 23:02

Yeşilçamın güzel aktrislerinden oyunculuğuda iyidir ama bana göre pek ön planda olmadı belkide pek fazla filmlerini izlmediğim için böylede düşünüyor olabilirim. Ama her zaman 4 yapraklı yoncalar'dan sonra alternatif başrol oyuncular arasında yer almıştır uzun ömürler diliyorum..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica