Nuri Alço

Gerçek Adı Nureddin İbrahimov
Namı Gazoz
Doğum Tarihi 26 Nisan 1951
Doğum Yeri Eskişehir
Eğitim Durumu İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Biyografisi

Nuri Alço (d. 1951; Bulgaristan), Türk sinema oyuncusu.
Bankacılık ve eczacılığın ardından mankenlik yapan oyuncu, 1974 yılında Yeşilçam’a geçti. Bulgaristan doğumlu Nureddin İbrahimov iken 1969 yılı nda Türkiye´ye gelerek Nuri Alço adını almış, bir süre çeşitli işlerde uğraştıktan sonra Yeşilçam´a geçen ve genellikle de tecavüzcü ve kötü adam rollerini oynamıştır. 80'li yılların erotik simgelerinden Ahu Tuğba ile bazı filmlerde rol almıştır. Kırkpınar güreşçisi Kel Aliço'nun torunudur.Bankacılık ve eczacılığın ardından mankenlik yapan oyuncu, 1974 yılında Yeşilçam'a geçti. Genellikle kötü adam ve tecavüzcü rollerini oynamıştır. 80'li yılların erotik simgelerinden Ahu Tuğba ile bazı filmlerde rol almıştır. Alço, NARO adlı bir bağımsız organizasyonun isim babalığını yapmıştır.

Oyuncu (104)

Son Yorumlar (55)

Kleberson avatar Kleberson 29 Ocak 2019 10:11:17

10

cüneyt arkin tarik akan ve kadir inanirin filmlerinde cok basariliydi bu isimlerle oynadigi filmler en iyi filmleridir bu isimlerle oynadigi filmler disindada iyi filmleri vardir tacsiz kralice ve sözde kizlar filmindede cok iyiydi ama kendisi bence en basarili oldugu film vasife ugruna filminde oynadigi roldür kendisine uzun ömürler diliyorum

vatansever10 avatar vatansever10 16 Eylül 2016 13:22:52

10

Hep elinde gazozuylaya da emraha baba amca yarısıdır demesiyle hatırlıyoruz.Fakat dikkat etmediğimiz gözden kaçırdığımız bir durum var ki Nuri baba yeşilçamın en vefalı oyuncularından birisidir.Vefat eden emektarların cenazesinde muhakkak bulunur yar dıma muhtaçlara yardım eder.Ömrün uzun olsun güzel insan..

sinemaadamı avatar sinemaadamı 01 Kasım 2015 12:47:14

10

sinemanın devi. nuri baba gazozlarıyla viskisiyle meşhurdur. coşkun gibi avına direk saldırmaz önce etkiler aşık eder sonra ilaç verir. türk sinemasının 80 lerde olmazsa olmazlarından. arabesk filmlerinde ve polisye filmlerinde çok boy gösterir. boy demişken boyunu da 187 diye biliyorum. aslen bulgaristanlıdır gerçek adı nurettin ibrahimovmuş eskişehirde doğduğunu duymuştum birara bulgaristan diye de burda geçiyor. ama nerde doğarsa doğsun iyiki varsı nuri baba.

Yandex.Metrica