Murat Soydan

Gerçek Adı Rüçhan Tercan
Doğum Tarihi 2 Ekim 1940
Doğum Yeri Lüleburgaz-Kırklareli
Eğitim Durumu İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi son sınıf terk
Ajans Batum Ajans

Biyografisi


Sporcu,oyuncu solist ; Rüçhan Tercan,sinema oyunculuğunda kullandığı Murat Soydan adıyla tanındı.Lüleburgaz'da doğdu.Gençlik yıllarında Lüleburgaz Spor'da futbol oynadı.İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi son sınıfından ayrıldı.Sanat yaşamına 1966 yılında Perde dergisinin düzenlediği Artist Yarışması'nda birinci seçilerek atıldı.İlk filmi olan,tarihi yapım "Kolsuz Kahraman" da rol aldı.Jön vasıflarını taşıyan yakışıklılığı ile kısa sürede baş rol oyuncusu olarak beyaz perdede yer aldı.1969 yılında bir süre ses sanatçısı olarak sahneye çıktı.Sonra sahne ve perdeden ayrılarak serbest mesleğe yöneldi.1978'de ara verdiği oyunculuğa 1982 yılında döndü.Film ve televizyon dizilerinde oyunculuğunu sürdürdü.

Oyuncu (250)

Son Yorumlar (33)

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 13 Haziran 2017 21:12:28

Yeşilçam'ın sevemediğim ısınamadığım iki jönden biridir (diğeri Göksel ARSOY). Oyun içinde vücut dili çok kısıtlı kullanmakta

MAVİ GÖZ avatar MAVİ GÖZ 11 Haziran 2016 10:32:20

10

altın tabancalı ajan ve ölüm fermanı filmleri güzeldi

sinemaadamı avatar sinemaadamı 10 Şubat 2016 19:56:46

filmlerini pek beğenmiyorum. oyunculuğu orta şeker onu burda beğendim sebepleri var.mesela sinemayı hiç bırakmamış. tam bir emektar.bir röportajında 300 filmde oynadığından bahsetmişti. biçok ünlü oyuncuyla filmi vardır. 4 yapraklı yoncadan nedense f ilizle filmi yok. erler filmle pek çalışmamış herhalde. fatma girikle oynadığı evlat, türkan ve kartalla oynadığı zulüm, hülya ile çektiği siyah gelinlik filmlerinde orta şeker bir perfonmans sergilemişti. hülya çektiği diriliş filmindede fena değildi yan rollerdede çok oynamış. erotik hariç her tarzda boy gösteren emektar bir oyuncumuzdur.çok yakışıklı ama rollerinin biçoğunda pasif. ama başkaları gibi parasızlık falan deyip her rolde oynamamış.kötü adamı bile oynamış ama erotizme girmemiştir. bu 2 yönüyle sevgili muratı tebrik ediyorum ben :)

Yandex.Metrica