Murat Soydan

Gerçek Adı Rüçhan Tercan
Doğum Tarihi 2 Ekim 1940
Doğum Yeri Lüleburgaz-Kırklareli
Eğitim Durumu İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi son sınıf terk
Ajans Batum Ajans

Biyografisi


Sporcu,oyuncu solist ; Rüçhan Tercan,sinema oyunculuğunda kullandığı Murat Soydan adıyla tanındı.Lüleburgaz'da doğdu.Gençlik yıllarında Lüleburgaz Spor'da futbol oynadı.İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi son sınıfından ayrıldı.Sanat yaşamına 1966 yılında Perde dergisinin düzenlediği Artist Yarışması'nda birinci seçilerek atıldı.İlk filmi olan,tarihi yapım "Kolsuz Kahraman" da rol aldı.Jön vasıflarını taşıyan yakışıklılığı ile kısa sürede baş rol oyuncusu olarak beyaz perdede yer aldı.1969 yılında bir süre ses sanatçısı olarak sahneye çıktı.Sonra sahne ve perdeden ayrılarak serbest mesleğe yöneldi.1978'de ara verdiği oyunculuğa 1982 yılında döndü.Film ve televizyon dizilerinde oyunculuğunu sürdürdü.

Oyuncu (253)

Son Yorumlar (37)

Ali_Alamuti avatar Ali_Alamuti 05 Eylül 2019 21:51:56

6

Hep aynı rolü oynuyormuş gibi geliyor bana. Ayhan Işık, Izzet Günay çeşitliliğini göremedim. Bu kadar çok filmde oynadığını görünce şaşırdım açıkçası. O yüzden bir puan fazla verdim.

SarpBayhan avatar SarpBayhan 10 Ekim 2018 23:43:15

Yeşilçam'ın en büyük aktörlerinden biridir demek yanlış olur ama yinede tanınmış bir aktördür: Bir Dağ Masalı filmini severim.

Tuba.Artan avatar Tuba.Artan 25 Ağustos 2018 03:46:28

9

60 lı ve 70 li yılların ilk yarısındaki yakışıklılığı kadar, cezbedici değildir oyunculuğu. Aklıma yer eden, çocukluğumda müptelası olduğum "sevmek ve ölmek zamanı" yanısıra, "bir dağ masalı, siyah gelinlik ve zulüm" iz bırakan filmleridir bende. Bi r Kartal Tibet, bir İzzet Günay değildir ama emektar olması bir çok övgüyü haketmesine de sebeptir. Kendisine sağlık diliyorum.

Yandex.Metrica