Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Murat Soydan (Rüçhan Tercan)

Murat Soydan

Doğum Yeri : Lüleburgaz-Kırklareli

Doğum Tarihi : 2 Ekim 1940

Eğitim : İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi son sınıf terk

Ajans : Batum Ajans

Hakkında : Sporcu,oyuncu solist ; Rüçhan Tercan,sinema oyunculuğunda kullandığı Murat Soydan adıyla tanındı.Lüleburgaz'da doğdu.Gençlik yıllarında Lüleburgaz Spor'da futbol oynadı.İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi son sınıfından ayrıldı.Sanat yaşamına 1966 yılında Perde dergisinin düzenlediği Artist Yarışması'nda birinci seçilerek atıldı.İlk filmi olan,tarihi yapım "Kolsuz Kahraman" da rol aldı.Jön vasıflarını taşıyan yakışıklılığı ile kısa sürede baş rol oyuncusu olarak beyaz perdede yer aldı.1969 yılında bir süre ses sanatçısı olarak sahneye çıktı.Sonra sahne ve perdeden ayrılarak serbest mesleğe yöneldi.1978'de ara verdiği oyunculuğa 1982 yılında döndü.Film ve televizyon dizilerinde oyunculuğunu sürdürdü.

İlgili Filmlermeriç ayas

6 Kasım 2020 22:35

Ali Semerkandi,Behlül Dana, Ak şemsettin gibi tgrt nin filmlerinde oynamasında o kadar mutlu oldum ki çünki sürekli bu filmleri izliyorum kendisini çok seviyorum

Cevap Yaz

Ali_Alamuti

5 Eylül 2019 21:51

Hep aynı rolü oynuyormuş gibi geliyor bana. Ayhan Işık, Izzet Günay çeşitliliğini göremedim. Bu kadar çok filmde oynadığını görünce şaşırdım açıkçası. O yüzden bir puan fazla verdim.

Cevap Yaz

SarpBayhan

10 Ekim 2018 23:43

Yeşilçam'ın en büyük aktörlerinden biridir demek yanlış olur ama yinede tanınmış bir aktördür: Bir Dağ Masalı filmini severim.

Cevap Yaz

Tuba.Artan

25 Ağustos 2018 03:46

60 lı ve 70 li yılların ilk yarısındaki yakışıklılığı kadar, cezbedici değildir oyunculuğu. Aklıma yer eden, çocukluğumda müptelası olduğum "sevmek ve ölmek zamanı" yanısıra, "bir dağ masalı, siyah gelinlik ve zulüm" iz bırakan filmleridir bende. Bir Kartal Tibet, bir İzzet Günay değildir ama emektar olması bir çok övgüyü haketmesine de sebeptir. Kendisine sağlık diliyorum.

Cevap Yaz

Sln_90

18 Mayıs 2018 00:58

Türkan Şorayın yanına en çok yakıştırdığım sevdiğim bir jön. Gençliği çok yakışıklı ayrıca.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

13 Haziran 2017 21:12

Yeşilçam'ın sevemediğim ısınamadığım iki jönden biridir (diğeri Göksel ARSOY). Oyun içinde vücut dili çok kısıtlı kullanmakta

Cevap Yaz

MAVİ GÖZ

11 Haziran 2016 10:32

altın tabancalı ajan ve ölüm fermanı filmleri güzeldi

Cevap Yaz

sinemaadamı

10 Şubat 2016 19:56

filmlerini pek beğenmiyorum. oyunculuğu orta şeker onu burda beğendim sebepleri var.mesela sinemayı hiç bırakmamış. tam bir emektar.bir röportajında 300 filmde oynadığından bahsetmişti. biçok ünlü oyuncuyla filmi vardır. 4 yapraklı yoncadan nedense filizle filmi yok. erler filmle pek çalışmamış herhalde. fatma girikle oynadığı evlat, türkan ve kartalla oynadığı zulüm, hülya ile çektiği siyah gelinlik filmlerinde orta şeker bir perfonmans sergilemişti. hülya çektiği diriliş filmindede fena değildi yan rollerdede çok oynamış. erotik hariç her tarzda boy gösteren emektar bir oyuncumuzdur.çok yakışıklı ama rollerinin biçoğunda pasif. ama başkaları gibi parasızlık falan deyip her rolde oynamamış.kötü adamı bile oynamış ama erotizme girmemiştir. bu 2 yönüyle sevgili muratı tebrik ediyorum ben :)

Cevap Yaz

Kleberson

18 Ekim 2014 00:16

ben aslinda murat soydanin oyunculugunu pek begenmem sadece cem karaca ile oynadiklari krallarin öfkesi filminde begendim kendisini tabi cok fimi var ama cogu filmleri benim tarzim degil o yüzdende pek begenmem kendisini ama sunuda söylemeden gecemiyecem kendisinin ödül almisligi var bu cok önemli birsey cogu basrol erkek oyuncularin ödülü yok murat soydan zulüm filmiyle en iyi erkek oyuncu ödülünü almis büyük basari bu kartal tibet tamer yigit salih güney engin caglar serdar gökhan ve diger bazi önemli aktörler ödül alamamis yani bunlarin ödül alamadigi biryerde murat soydanin ödül almasi murat soydanin büyük bir aktör oldugunu gösteriyor buda demekki murat soydan iyi bir oyuncu demek oluyor kendisine uzun saglikli ömürler diliyorum

Cevap Yaz

gezgin1903

1 Ekim 2013 18:06

yakışıklı sempatik ve iyi bir oyuncu

Cevap Yaz
Yandex.Metrica