İlyas Salman

Gerçek Adı İlyas Salman
Doğum Tarihi 14 Ocak 1949
Doğum Yeri Arguvan - Asar Köyü/ Malatya
Eğitim Durumu Ankara Devlet Konservatuarı

Biyografisi

14 Ocak 1949 yılında Malatya ilinin Arguvan ilçesinde doğdu. Aslen Arguvan, Malatyalıdır. Arguvan ilçesi Asar köyü nüfusuna kayıtlıdır. Uzun yıllardır oynadığı Kürt tiplemeleri yüzünden Kürt olarak ka bul edildi ve bunu açıkça yazanlar da olmuştur.[1][2] Ancak 2007 yılında kendi yazısında[3] ve kitabında[4] Türkmen Alevisi olduğunu belirtti.

Malatya Turan Emeksiz Lisesi'nden mezun oldu. Konservatuvar'da eğitim görürken son sınıfta okulu bıraktı. Oyunculuğa İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda başladı. Uzun yıllar sinema oyunculuğunda, köylü tiplemeleri ile tanındı. Sinema oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğini yaptığı iki sinema filmi bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli tarzda şiirleri ve türkü albümleri bulunmaktadır. Ankara Birlik Tiyatrosu'nda 1997'den 2000 yılına kadar sahneye çıkmıştır. Son olarak Hasretim Sansürlüdür isimli bir şiir kitabı ve Türksolu dergisindeki makalelerinden oluşan Kırmızı Beyaz isimli bir kitabı çıkmıştır.

Kendisi sol görüşlüdür. Türkiye Komünist Partisi'nin Kartal'da yaptığı 1 Mayıs mitingine katılmıştır.[5] Şu anda ise Türksolu dergisinde yazmaktadır.[6]

Gülser Salman ile evlidir ve Devrim adında bir kızı, Temmuz Ali adında bir oğlu vardır.

Oyuncu (82)

Eser (1)

Son Yorumlar (76)

Vaska23 avatar Vaska23 06 Haziran 2019 00:30:15

10

Kendisini ayrı oyunculuğunu ayrı seviyorum. Bir filmde şener şen ya da ilyas salman varsa o filmi mutlaka izler, çocukluğumdakı gibi mutlu olurum.

mucar avatar mucar 09 Mayıs 2019 03:27:30

şener şensiz ve kemal sunalsız izlenir tek filmi yok yani kocaman bir SIFIR

yeşilçam1987 27 Mart 2018 02:19:32

Bana gore turk sinemasinin en iyi 3 oyuncusundan biri.Tek taraflı aktörlerden değildir.hem komedi hem de dramda çok yetenekli.onun filmini seyrederken mutlu oluyorum bazen ağlıyorum bazen gülüyorum.ama kesinlikle hakettiği değeri gördüğüne inanmıyoru m.boyle aktörlere gereken değeri göstermezsek türk sinemasının bir yerlere gelmesini beklemek hayalcilik olur.

Yandex.Metrica