Fatoş Sezer

Gerçek Adı Fatoş Sezer Ulusoy
Namı Phatos- Fransa
Doğum Tarihi 31 Ocak 1958
Ölüm Tarihi 1 Haziran 2011
Doğum Yeri Gölcük Goebbels - Yavuz Zırhlısı
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Paris Sorbonne üniversitesi,Conservatoire Nationale Supérieure Rue Blanche-Membre d

Biyografisi

Fatoş Sezer, 1958 yılında Gölcük'te doğdu. Üç kardeşin en küçüğü olan Sezer'in anne ve babası Polonyalı olup, II. Dünya Savaşı sırasında Hitler Almanyası'nın kamplarından kaçarak Türkiye'ye yerleştile r. Sezer babasını 6 yaşındayken, annesini ise 10 yaşındayken kaybetti.17 yaşındayken ilk evliliğini yaptı. 1980'de mankenliğe başlayan Sezer, aynı yıl Bilsak Tiyatro Atölyesi'nde oyunculuk, dekor, kostüm ve yaratıcı drama eğitimi aldı. Dört yıl sonra Gönlüm ve Ben adlı filmde rol alarak, sinemaya atıldı. Daha sonra tiyatrocu Beklan Algan'la bir süre ilişki yaşadıktan sonra eğitimi için Paris'e yerleşti.[1] Burada Collège de Sorbonne'un Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde okudu. 1986 yılında Paris'te yaşayan Mehmet Ulusoy'la ikinci evliliğini yaptı. Ulusoy'un kurmuş olduğu Theatre de Liberte kadrosuna girdi.
80'li yılların ikinci yarısında özellikle Halit Refiğ'in yönettiği filmlerde oynayan Fatoş Sezer, yine Refiğ'in 1987 yılında yönettiği Kurtar Beni filmiyle 25. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne lâyık görüldü.[2] 90'lı yılların başında pek fazla sinema filmlerinde rol almayarak, eşi Mehmet Ulusoy'un yönettiği tiyatrolarda oynadı. 1994 yılında Hüsrev Gerede'nin oğlu Selçuk Gerede ile birlikte yaşamaya başlayarak, Mehmet Ulusoy'dan boşandı. Sezer, kariyerinin son dönemlerinde televizyon dizilerinde rol aldı ve Rugby Türkiye ve Auto Türkiye isimli dergilerin sanat yönetmenliği görevini üstlendi.

Fatoş Sezer, 1 Haziran 2011'de Kurtuluş'taki evinde, uykusunda geçirdiği kalp krizi sonucu 53 yaşında vefat etti. Sanatçının cenazesi bir gün sonra Şişli Camii'nde kılındıktan sonra, Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı'nda toprağa verildi...

Oyuncu (57)

Son Yorumlar (69)

erhaab avatar erhaab 16 Ekim 2017 21:38:49

10

Emanet isimli filme yorum yazacaktım ki ''bi bakayım Fatoş Sezer napıyor'' dedim de 2011 yılında rahmetli olduğunu gördüm. Dahası bu sitede de yazıyormuş 2008-11 yılları arasında. Üzüldüm, keşke kendisiyle konuşabilseydim.

Yazdıklarını da okudum ta bi hemen. Ne kadar dolu ve insancıl olduğu belli sağlığında. 53 gibi genç bir yaşta rahmetli olması gerçekten üzücü. Nur içinde yatsın kötü rollerin renkli gözlü kadını.

erakman avatar erakman 02 Temmuz 2016 17:15:51

10

Az once izlemis oldugum Ask Ayni Adreste adli filmde onu goruyor olmak beni oldukca mutlu etti.Her ne kadar oyunu bu filmde kendi ortalamasina gore donuk olsa da gaddar anne rolunde basarili idi.

erakman avatar erakman 22 Haziran 2015 10:06:30

10

Ara ara sayfasina girer yorum da bulunurum.Bu sayfasina ise 3 seneden beri yazmamisim.Guzel ve naif oyuncu.Yine bir filmini izliyorum ve yine cok iyisin.Mekanin cennet olsun.

Yandex.Metrica