Efgan Efekan

Doğum Tarihi 6 Mayıs 1935
Ölüm Tarihi 7 Eylül 2005
Doğum Yeri İzmir
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Beyoğlu Orta Okulu

Biyografisi

Beyoğlu Ortaokulu'ndan mezun oldu. Sinemaya on yedi yaşındayken Sami Ayanoğlu’nun çektiği 1953'te “Battal Gazi Geliyor” filminde figüran olarak başladı. 1953-1958 yılları arasında Sami Ayanoğlu'nun o rtağı olduğu film şirketinin yazı hânesinde çalıştı. Burada çalışırken, uzun boyu ve ilgi çekici fiziği ile devrin ünlü oyuncusu Atıf Kaptan’ın dikkatini çekti ve Atıf Kaptan’ın yardım ve himayesi ile 1958 yılında Ölmeyen Aşk filminde başrol oyuncusu oldu. Atıf Kaptan tarafından verilen Efgan Efekan adını kullanmaya başladı. Bu film Efgan Efekan’ı şöhrete kavuşturdu. Efekan, çoğunlukla Muhterem Nur ile ideal çift oluşturarak çevirdiği filmlerle ün sağladı.1964 yılına kadar aralarında Cilalı İbo’nun Çilesi, Mahallenin Sevgilisi, Felâket Kadını, Yangın Var gibi yirmi beş filmde oynadı. 1965 Yılında Ankara’da ses sanatkârı olarak sahneye çıktı. İki yıldan sonra sahnelerde muvaffakiyetini sürdüremedi.

Lütfi Akad, Memduh Ün, Halit Refiğ ve Metin Erksan gibi önemli yönetmenlerle çalışan Efkan Efekan, kariyerinin en parlak dönemlerini Yeşilçam'ın da çok güçlü olduğu ve film sayısının giderek arttığı 1960'larda yaşadı.

Uzun süre baş rollerde oynayan Efkan Efekan, zamanla ikinci rollerde ve yardımcı rollerde oynamaya başladı. Kısa bir süre ara verdikten sonra 1974 yılında Temel Gürsu'nun yönettiği “Kısmet” adlı filmle sinemaya dönüş yaptı.

Efkan Efekan 1980'lerin sonundan itibaren TRT'nin dizilerinde rol almaya başladı. Efekan bu dönemde Yaprak Dökümü, Dudaktan Kalbe ve Hanımın Çiftliği gibi tanınmış edebiyat eserlerinin televizyon uyarlamalarında rol aldı.

7 Eylül 2005 tarihinde akciğer kanseri tedavisi gördüğü Memorial Hastanesi'nde hayatını kaybeden Efekan'a, 42. Altın Portakal Film Festivali'nde Türk sinemasına katkılarından dolayı Altın Portakal Onur Ödülü verilecekti.

Efekan'ın rol aldığı başlıca filmler arasında ise Yangın Var, Mahalle Arkadaşları, Bekçi Kadın, Aşkın Gözyaşları, Yedi Kocalı Hürmüz, Keşanlı Ali Destanı ve Kısmet yer almaktadır.

Oyuncu (135)

Son Yorumlar (19)

mansurx avatar mansurx 17 Aralık 2016 15:15:43

7

Efgan efekan yetenekli,yakışıklı karizmatik bir oyuncuydu ama hiç bir zaman popüler olamamıştır hep gölgede kalmıştır yer aldığı her işe renk katmıştı yönetmen ümit efakan ın da abisidir allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

AlınYazısı avatar AlınYazısı 17 Aralık 2016 09:50:01

10

60 lı yıllarda salon filmleriyle 70 lerde sinemaya verdiği uzun bir aradan sonra 80 ve 90 lardaki ağır karakterlerle karşımıza çıktı.
Oyunculuğu iyi biriydi. Ciddi rollerin adamıydı. Nur İçinde Uyusun.

Rıza_Nur avatar Rıza_Nur 29 Temmuz 2016 16:09:00

10

Her rolde oynayabilen bir oyuncuydu.Pekcan Koşar'ın sesi yakışıyordu bu oyuncuya.Allah rahmet eylesin.

Yandex.Metrica