Sahipsizler

9,25

( 36 kişi yorum yaptı )

Sahipsizler

Sinema Filmi

1974

‘Nous Irons Á Verone’ (1973) (Charles Aznavour / Georges Garvarentz). Fon müziği olarak Raymond Lefevre ve Orkestrası’nın 17 numaralı (1974) uzunçalarındaki melodinin kullanıldığı filmde Sarıyer Jandarma Komutanlığı.
Kıdemli Üstçavuş; “Hayrola Namık, arkandan kurşun mu sıktılar?”
Şoför Namık; “İçim tez Çavuşum. Haberi hemen vereyim dedim.”
Çavuş; “De bakalım neymiş.”
Namık; “Sinop’a yük götürmüştüm. Ben dönerken Gaddar tahliye oluyordu. 1–2 güne kadar damlar.”
Çavuş; “İyi oldu haber verdiğin. Gaddar gelmeden tedbir almak gerek. Nasrettin Hoca misali, adamın kulağını önceden bükmeli ki testi kırılmasın.”


Rumeli Kavağı. Boğaz’ın yukarılarında sakin bir balıkçı köyü. Üniversite öğrencisi Ömer, sevdiği kızı, mahallesine getirmiş. “Her zaman gelirim buralara. Gelince bir huzur duyarım . Yalnız gelirdim seni tanımadan önce.”
‘Caminin sağ tarafında, damının yarısı görünen evlerini’ gösterir uzaktan. “Ama ben hep buraya gelirim. Sözüm var, bekleyenlerim var bu tepede.” Sevenleri, bekleyenleri de bir köşede mezarlarını gördüğümüz annesi ve babası kadar sevdiği Gaddar’mış!
Berber Nazif Amca’yı, Bakkal Bican Efendi’yi anlatır özlemle. Bir kişiyi ‘amca/efendi’ demeden anması O’nun pek de iyi olmadığını düşündürdü. “Kasap Celal’i daha ilk görüşümde sevmedim. İyileri anarken yüreğin sıcacık oluyor da kötüleri ne yapsan atamıyorsun hatıralarından.”
Gaddar’ın gelişi ortalığı hareketlendirir. Sonradan öğreneceğimiz bir nedenle Bilal ve Hüsam’ın dayılarını öldürmüş. Üstçavuş, Kahve’de “Artık aranızdaki kavga bitsin. Kanı kanla yıkamazlar, sönmüş ateşi körüklemezler” diye ‘tedbir’ almaya çalışıyor ama iki kardeşteki ‘ateş’, kan dökülmeden sönecek gibi değil.
Okulların yeni açıldığı günlerde taşınmışlar buraya. Fatma ve Ömer de Gaddar gibi kimsesiz. (Zorluklar, üçünü birbirlerine yaklaştıracaktır).
‘Bekârı, dulu pek sevmeyen’ Hacı Emin, nasıl olduysa evi Onlara kiralamış. Fatma [‘Anadolu Ekspresi’nde (1973) adı ‘Çağlar’ olan] ‘Gül Saz’da şarkıcı.
Birçok filmde olduğu gibi güzelliği başına bela. Kasap Celal “Bir kadın hem dul hem de çok güzel olursa erkekler ona başka türlü bakarlar” sözleriyle şansını denediğinde ağzının payını almıştı; “Sadece bakarlar Celal Efendi. Bakılan kadın namusluysa Onları görmez bile. Baktıklarıyla kalırlar.”
Bilal ve Hüsam “Bu karı işliyor be… Burada namuslu poz atıp dışarıda oynaşıyor… Olur mu be, bizim çöplükte otlayıp başka yerde yumurtlamak olur mu” diyerek çoktan göz koymuşlar bile.
Saz’dan dönüşü, Gaddar’ın ‘lüks lambası’ ile balığa çıktığı saatlere denk düşüyor. Tek amacı oğlunu okutabilmek.
Paul Mauriat’nın ‘Forever And Ever’ (1973/74) albümündeki ‘Le Peintre Des Etoiles’ (1972) (Stelios Vlavianos / Cécile Aubry / Boris Bergman). Ömer akşamları yalnız. Annesi işe gitmeden, kazağını sıkı sıkı tutarak uyuması ne güzel.
Gaddar’ın teknesi, Ömer’in okul masrafları için satacağı bir tarlası ve belki bunlardan da önemli Kaptan ve Balıkçı Hasan Ceylan gibi arkadaşları var.
‘La Course Du Lievre A Travers Les Champs’daki (1972) ‘Theme Pepper (Guitar)’ (Francis Lai) Hapislik yıllarından sonra bu melodi ile dönüyor kulübesine.
Hasta kuşunu öldürdüğü için Ömer’le ilişkisi gergin başlar. Sonradan bir kuş (adı ‘Mıstık’) armağan edecek ve ‘hep iyi şeyler öğretecektir’.
Kafes yaptıkları sahneye, Rus Halk dans melodisi ‘Beriozka (Beryozka)’ duygusallık; Kayığı kırmızıya boyamalarına ise Paul Mauriat’nın ‘Les Grandes Musiques De Films’ (1974) 33’lüğündeki ‘Les Volets Clos’ (1972) (Paul Misraki / Raymond Forlani) neşe katıyor.
Kasap Celal, genç kadından vazgeçmemiş. ‘Meyhaneci/Musallataşı’ (1967) (Orhan Gencebay) şarkısını dinlediğimiz ‘Gül Saz’da ‘dost oturmalarını’ istediğinde yanıt bu kez bir tokat olur. Sonrasında dükkânı bir dedikodu fırtınası gibi. Mahalledeki kadınlar, biraz kıskançlık biraz da esnaf kocalarının etkisiyle Ömer’i okuldan, aileyi evden attırmaya çalışıyorlar.
“Papa was a Rollin’ Stone” (1971/72) (Norman Whitfield / Barret Strong). Annesi ile ilgili sözlere kızan küçük çocuk okul çantasını uçurumdan atmıştı. Çalışıp bakacakmış anacığına. Ama tek kurtuluşu okumak.
Kadınlar Korosu’ndan Selahattin Pınar’ın kürdîlihicazkâr şarkısı (Sözler; Zekai Cankardeş) “Ne gelen var, ne haber var//Gün uzun yollar uzak.” Gaddar da Gül Saz’a gelir. Fatma, Gönül Akkor’un sesi ile ‘Tanrım Beni Baştan Yarat’ı (1974) (Muzaffer Özpınar / Ali Tekintüre) söylerken ikisi de ağlıyordu. Kahramanımız rahatlatıcı sözleri Garson-Orhan Çoban’dan duyar; “İmkânsız Beyim, Fatma müşteriyle çıkmaz. Tonla para verdiler çıkmadı şimdiye kadar. Tabanca dayasan götüremezsin dışarıya.”
Bir başka gün yine Saz’da genç kadını Bilal, Hüsam ve Celal’in saldırısından korur.
Artık oralarda çalışmamalıymış. Hayatı zorlukla geçen Fatma, kimsenin kimseye karşılıksız ekmek vermediğini, verse bile ‘etini istediklerini’ çok iyi biliyor. “Ne verirlerse fazlasını isterler.” Gaddar’ın böyle olmadığını kısa zamanda anlaşılır.
Haliç’te, delikanlının sırrını öğreniyoruz; “Ömer’in yaşındaydım bir zamanlar. Babam ölmüş üvey anamın eline kalmıştım. Kadın oynaşırmış meğer. Rahat oynaşsın diye bana para verir ‘şeker al’ derdi. Şeker yerken, küçüğünden büyüğüne herkes alay ederdi benle. Bin yıl yaşasam o acı silinmez içimden. Tam Ömer’in yaşındaydım analığımla dostunu bıçakladığım zaman. Bir elimde bıçak bir elimde hâlâ şeker vardı. (Şeker lafı eden kahveci çırağına neden kızdığı şimdi anlaşılıyor).”
Sevgilerini bir kez olsun söyleyemediler, beraber olamadılar, el ele bile tutuşamadılar ama mutlulukları belli.
Raymond Lefevre ve Orkestrası’nın 17 numaralı (1974) uzunçalarındaki ‘La Dolce’ (1973) (Milton Di Sao Paulo) melodisinin olduğu sahnede kollu dikiş makinesiyle delikanlının perdelerini dikiyordu.
En olmadık zamanda, Gaddar gelinlik almak için şehre gittiğinde, saldırıya uğrar. Hüsam ve Bilal’den sonra Celal de sıradaymış! “Ben, herkeslere rezil olamam. ‘Celal, altındaki karıyı kaçırttı’ dedirtmem!”
Papillon’daki (1973) (Jerry Goldsmith) “Antonio’s Death” ve ardından Raymond Lefevre’in 16 numaralı albümündeki (1974) ‘Sans Toi Je Suis Seul’ (1972) (Patricia Carli / Franck Gérard). Genç kadın birkaç gün önce Ömer’in çantasını attığı uçuruma bırakıyor kendini.
Gaddar’ın kendi yaşamını da yitireceği intikamı acımasız.
‘Lipstick’deki (1976) Chris McCormick-Margaux Hemingway’in kız kardeşinin tecavüzcüsü Gordon Stuart-Chris Sarandon’a tüfek kurşunu ile verdiği acıyı, Hüsam’a bıçağı ile tattırır. Bilal’in ölümü de aynı bıçakla.


Raymond Lefevre ve Orkestrası’nın 17 numaralı (1974) albümündeki ‘Viens, Viens’ (1973) (Ralph Bernet / Her Barnes / Sven Linus). Mıstık’ı kafesinden uçurdukları sahne.
Gaddar; “Keşke seni daha önce tanısaydım. Belki de ömrüm hapislerde geçmezdi.” (Cinayet işlediğinde 6–7 yaşlarındaymış. Bu, söylediklerini biraz anlamsız kalıyor).
Ömer; “Niçin hapse girdin? İyiliği çok seviyorsun. Kötülük yapamazsın ki sen.”
Gaddar; “Yaptırırlar Ömer, zorla yaptırırlar. Sonra da adamı bir demir kafesin içine kapatırlar.”
Ömer; “Çok fena. Biz de Mıstık’ı kapattık. Konuşabilse ‘beni bırakın’ der değil mi?”
Gaddar; “Der Ömer. Kuşlar uçtukları zaman yaşarlar.”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Ertem Göreç
Senaryo
Yapımcı Berker İnanoğlu
Görüntü Yönetmeni Orhan Kapkı
Vizyona Giriş Tarihi 01 Kasım 1974
Süre 74 dk
Tür Dram
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Anne, Balıkçılık, Bıçak, Dedikodu, Dikiş Makinesi, Daha Fazlası

Oynayanlar

Kadir İnanır Kadir İnanır Gaddar
Selma Güneri Selma Güneri Fatma
Murat Erton Murat Erton Ömer
Yaşar Yağmur Yaşar Yağmur Büyük Ömer
Ali Şen Ali Şen Kasap Celal
Hayati Hamzaoğlu Hayati Hamzaoğlu Bilal
İhsan Baysal İhsan Baysal Hüsam
Nubar Terziyan Nubar Terziyan Kaptan
Mümtaz Ener Mümtaz Ener Okul Müdürü
Renan Fosforoğlu Renan Fosforoğlu Bican
Mualla Sürer Mualla Sürer Emin`in Karısı
Müşerref Çapın Müşerref Çapın Kasap Celal`in Karısı
Zeki Alpan Zeki Alpan Hacı Emin
Ekrem Dümer Ekrem Dümer Nazif
Faik Coşkun Faik Coşkun Kahveci
Diler Saraç Diler Saraç Mahalleli
Nermin Özses Nermin Özses Mahalleli
Sabahat İzgü Sabahat İzgü Şarkıcı
Mustafa Yavuz Mustafa Yavuz Namık
Orhan Çoban Orhan Çoban Garson
Ali Ekdal Ali Ekdal Astsubay
Bahri Ateş Bahri Ateş Mahalleli
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Kadir İnanır Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Selma Güneri Seslendirmesi
Nilgün Kasapbaşoğlu Nilgün Kasapbaşoğlu Murat Erton Seslendirmesi
Cüneyt Türel Cüneyt Türel Yaşar Yağmur Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Ali Şen Seslendirmesi
Doğan Bavli Doğan Bavli Hayati Hamzaoğlu Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Nubar Terziyan Seslendirmesi
Altın Ser Altın Ser Kadire Mektup Götüren Kız
Altınser Ilgaz Altınser Ilgaz Kadire Mektup Götüren Kız
Altınser Ilgaz Altınser Ilgaz Kadire Mektup Götüren Kız
Garibe Gündem Garibe Gündem Nigar
Sacide Keskin Sacide Keskin Garibe Gündem Seslendirmesi
Fikri Çöze Fikri Çöze Faik Coşkun Seslendirmesi
Aliye Rona Aliye Rona Müşerref Çapın Seslendirmesi
Altınsel Altınsel Kadire Mektup Götüren Kız
Hasan Ceylan Hasan Ceylan Balıkçı
Altın Ser Altın Ser Kadire Mektup Götüren Kız

Ekip

Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Yapım Ekibi Hacı Fidan (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Erol Avcı (2) (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Süha Kapkı (Kamera Asistanı)
Işık Ekibi Aydın Yurteri (Işık Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Mühendisi)
Müzik ekibi Gönül Akkor (Şarkılar)

Firmalar

Er Film (Yapım)
Ender Işık Servisi (Işık)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)
Sezer Film (Yapım)

Son Yorumlar (36)

Karalı_57 avatar Karalı_57 05 Mart 2018 18:42:16

10

Boyle bir son olması çok üzücü, ama film yinede çok başarılı

Türksinemasıhayranı 11 Şubat 2017 13:05:00

Mükemmel bir hikaye. Oyunculuklar çok iyi. Toplumun ne yazık ki 74 yılından bu yana algısının değişmemesi ve hala aynı zihniyette olması da çok üzücü bir durum.

Kaptan34 avatar Kaptan34 03 Eylül 2016 18:04:13

10

Hikayesi oyunculuklar çok samimi çok sıcak kadir inanır ve Selma Güneri uyumu etkileyici ve çok başarılı acı son olması üzücü

Kleberson avatar Kleberson 29 Aralık 2015 23:50:57

9

selma günerinin mükemmel oyunculuyla muhtesem bir film

aysenazan avatar aysenazan 21 Ocak 2015 16:07:05

9

Toplumun iki yüzlü ahlak anlayışını dul bir kadın üzerinden inceleyen çok güzel bir film...

Papatyam34 avatar Papatyam34 12 Mart 2014 14:48:08

senaryo çok başarılı oyuncuların performansı çok iyi kadir inanır ile selma güneri çok iyi ikili olmuşlar

Yandex.Metrica