Beyoğlu Kanunu

7,51

( 11 kişi yorum yaptı )

Beyoğlu Kanunu

Sinema Filmi

1971

Johnny Harris’in ‘Movements’ uzunçalarındaki (1970) ‘Light my Fire’ (1967) (Robby Krieger) ve Nevin’in anlattıkları; “Şüphe ediyorum kocamdan. Şimdi anlıyorum baba. Beni son defa mahsus dövdü. Abime telefon edip buraya çağırmamı istedi. Kışkırttı beni. Sonra da ötekilere haber verdi… Her şeyi önceden planlamışlardı. Abimi pusuya düşürüp öldürdüler.”

Fausto Papetti’nin ‘8a Raccolta’ (1968) 33’lüğünde yer alan ‘Massachusetts’ (1967) (Barry Gibb / Robin Gibb / Maurice Gibb). Vedat’ın çetesinden Bekir, rakipleri Salih’in Gazinosuna gelir. Sevgilisi Yıldız, Zerrin Zeren’in sesi ile (ve Kupa Dörtlüsü eşliğinde) sahnede; ‘Yazık Sana’ (1972) (Sözler Ülkü Aker).
“Yazık sana, anlamadın sevgimi sen//Yazık sana, bilmedin hiç kıymetimi sen//Seninle beraber ne güzel günlerdi o//Neden kaçıp gittin ne den ayrıldın benden//Ne yaptım sana ben//**//Böyle miydi bana verdiğin sözler//Nerde kaldı şimdi o tatlı günler//Hepsi yalanmış, aşkın yalanmış// Nasıl inandım ben.”
İkisi otele giderken Johnny Harris Orkestrası’ndaki kızlar (aynı plakta yer alan) ‘savaş (özellikle Vietnam) karşıtı’ bir şarkıya başlıyorlar; ‘Give Peace a Chance’ (1969) (John Lennon). Patron’un, karşı çeteden birine ses etmeyişinin nedeni sonra anlaşılır. Ağa düşmesini bekliyor.
Beyoğlu’nda çıkar savaşı. Amansız mücadele. Salih ve Davut Ağa, Vedat’a karşı güçlerini birleştirmişler. Görünürde hepsi iş adamı ama ticaret paravanası altında ‘ne haltlar karıştırıyorlar’. Kaçakçılık, kumar, haraç derken iş adam öldürmeye kadar varır. Tümü aynı topun kumaşı ancak Vedat ‘kirliler arasında biraz daha temiz’.
Salih; “Birleşelim, beraber kazanalım.”
Vedat; “Olmayacak şey bu. Sizin yaptığınız işler çok karışık, karanlık.”
Salih; “Sizin işler çok mu aydınlık?”
Kahramanımızın çetesi aile şirketi gibi. Kardeşi Ferit, eniştesi Cahit ve akıl hocası Orhan. Ama Cahit pek mutlu değil. Kendisine değer verilmediği kanısında. ‘You Only Live Twice’ (1967) (John Barry) ile sofrada karısı Nevin’e abilerinden yakınmıştı. (Aynı melodi Vedat’ın babası, Davut Ağa’ya “Dokunma evladıma” diye yalvarırken de var.)
Salih bir yandan anlaşmak ister gibi görünürken diğer taraftan onları bölmeye çalışıyor. ‘Batılı dostlarımız’ın değişmez kuralını iyi kavramış. “Kaleyi içten fethedecek.” Vedat onun hakkında “..Yüreksiz, arkadan vuran, tüysüzün biridir” demişti. Ama kendisi de bu işler için biraz fazla saf. Cahit’in öbürlerine çalıştığını bile ancak Nevin söyleyince anlayabiliyor. Şoförleri Osman’ın da karşı tarafa geçtiğini Ferit demese göremeyecek.
Belki bu durum güzel Semra’nın aşkı nedeniyledir. Genç kız onun olduğu gün anlatıyordu; “Ne babamın serveti nede yarım kalan kolej tahsilim umurumda değil (‘umurumda’ demeliydi).” Beraber göründükleri 4 sahnede ‘Arrival of Helen / The Happy Youth’ (1969) (Theodorakis) var. Delikanlı ‘bazı meseleleri halledince’ hemen(!) evlenecekler. ‘Hemen, bu filmde olduğu gibi bazen 20–30 yıl sürer. İşin hoş yanı, Vedat’ın anne ve babası, sevgilisi yani en yakınları onu ‘itibarlı bir tüccar’ zannediyor.
‘Kanca atılan ilk kişi’ Bekir olur. Salih ve Davut Ağa kendilerine katılması için onca dil dökmüşlerdi. Sağlam delikanlıymış, kabul etmez. Sonuçta, elbette, ‘çok şey bildiği için’ denizin dibini boylar.
Sonrasında iş çığırından çıkıyor. Bir ordan bir burdan derken ölenlerin sayısı 15. Komiser en başta ‘su testisi suyolunda kırılır, kanundan kaçılmaz’ diye uyarmıştı. Kahramanımız, Beyoğlu Kanunu’nun sökmediğini iş işten geçince anlayabiliyor.

‘Cleopatra’ (1963) için yapılan ‘Farewell / Love Theme’ (Alex North). Cahit, Nevin’e 5 babasına 4 kurşun sıkıp kaçmış.
Vedat; “Ne oldu Nevin? Kim yaptı?”
Nevin; “Cahit. Ötekilerle çalışıyordu. Ferit abimi de o öldürttü.” (Eniştenin kısmetindeyse 9 yumruk, 10 kurşun varmış.)
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen O. Nuri Ergün
Senaryo
Yapımcı Berker İnanoğlu
Görüntü Yönetmeni Ali Yaver
Vizyona Giriş Tarihi 01 Nisan 1972
Süre 71 dk
Tür Dram
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler Cinayet, Gazino, Hastane, Mafya Çatışması, Pişmanlık, Daha Fazlası

Oynayanlar

Ayhan Işık Ayhan Işık Vedat
Piraye Uzun Piraye Uzun Semra
Turgut Özatay Turgut Özatay Salih
Ali Ekdal Ali Ekdal Cahit
Hasan Ceylan Hasan Ceylan Davut
Asım Nipton Asım Nipton Vedat'ın Babası
Nevin Nuray Nevin Nuray Yıldız
Kuzey Vargın Kuzey Vargın Ferit
Semra Sine Semra Sine Nevin
Feridun Çölgeçen Feridun Çölgeçen Orhan
Necip Tekçe Necip Tekçe Necip
Leman Akçatepe Leman Akçatepe Vedat'ın Annesi
Yaşar Güçlü Yaşar Güçlü Bekir
Cevdet Balıkçı Cevdet Balıkçı Davut'un Adamı
Mustafa Yavuz Mustafa Yavuz Selim
Zeki Sezer Zeki Sezer Doktor
Selahattin Geçgel Selahattin Geçgel Davut'un Adamı
İbrahim Kurt İbrahim Kurt Vedat'ın Adamı
Mahmut Cevher Mahmut Cevher Rıfat
Haydar Karaer Haydar Karaer Komiser
Gülen Kıpçak Gülen Kıpçak Semra Sine Seslendirmesi
Fikri Çöze Fikri Çöze Seslendirme
Haldun Ergüvenç Haldun Ergüvenç Seslendirme
Mehmet Ali Güngör Mehmet Ali Güngör Fedai
Osman Alyanak Osman Alyanak Asım Nipton Seslendirmesi
Sacide Keskin Sacide Keskin Leman Akçatepe Seslendirmesi
Pekcan Koşar Pekcan Koşar Ali Ekdal Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Kuzey Vargın Seslendirmesi
Fuat İşhan Fuat İşhan Turgut Özatay Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Yaşar Güçlü Seslendirmesi
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Piraye Uzun Seslendirmesi
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Ayhan Işık Seslendirmesi
Ahmet Şenses Ahmet Şenses Vedat'ın Adamı
Kemal Bekir Kemal Bekir Hasan Ceylan Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Yapım Ekibi Fehmi Tengiz (Yapım Sorumlusu)
Arif Özalp (Set Ekibi)
Osman Bilen (Set Ekibi)
Nevzat Dişiaçık (Set Ekibi)
Bedirhan Koç (Set Ekibi)
Sadettin Özmutlu (Set Ekibi)
Altan Sertesen (Set Ekibi)
Recai Karataş (Set Ekibi)
Adnan Açıkalın (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Yunus Yılmaz (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Umur Uğur (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Refik Onubil (Jenerik Tasarım)
Işık Ekibi Aydın Yurteri (Işık Şefi)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)

Firmalar

Er Film (Yapım)
Ender Işık Servisi (Işık)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)
Erbil Film (Yapım)

Son Yorumlar (11)

Göztepe avatar Göztepe 05 Ocak 2021 01:18:32

9

Başlangıç müziği güzel oldukça hareketli bir kabadayı filmi Mahmut Cevher'inde çok genç yaşta küçük bir rolle sinemaya başladığı ilk film Kral her zamanki gibi muhteşem yine bu filmde..

circuscharlie avatar circuscharlie 26 Mart 2020 21:54:37

1

Turgut Özatay ile Kuzey Vargın'ın sesleri olmamış. Turgut Özatay'ı Timuçin Caymaz, Kuzey Vargın'ı da Fuat İşhan seslendirseymiş daha iyi olabilirmiş

B a r b a r o S avatar B a r b a r o S 08 Aralık 2019 21:32:30

10

Mahmut CEVHER'in küçük bir rolle sinemaya adım attığı ilk filmdir.
Ayhan IŞIK'ı öldürmek isteyen bir kiralıktır fakat Ayhan IŞIK'ın kurşunlarına hedef olup hayatını kaybeder. bi kaç dakikalık bir rol

benimsinema avatar benimsinema 24 Aralık 2017 15:13:32

7

Ayhan isiki ve kuzey vargin kacaciklik isleriyle ugrasir. Rakipleri turgut özatay diger düsmanlarla bir olur ayhani öldürtmek ister. Asil kötülügü kizkardeslerin kocasi yapar ve onlari sirtindan vurur. Bastan kuzey ölür kizkardesi babasi vs.
Piraye uzun haliyle sonradan ögrenir herseyi ama yinede sevginden vazgecmez. Artik polisten yardim beklerler ve ayhan teslim olur

şahin_şahin90 avatar şahin_şahin90 05 Eylül 2014 18:48:08

Beyoğlunda çarpışan çeteleri anlatan bir film.Kuzey Vargın Ayhan Işık'ın kardeşidir bu filmde.Çok güzel bir film.Ayhan Işık ,Kuzey Vargın,Ali Ekdal' damatları bir aile mafyası.Bana biraz THE GODFATHER' I anımsattı bazı sahneleri restoranta önceden si lah koyma ,damadın hainlikleri vs.Ayhan Işık ve Kuzey Vargın iyi rol çıkarmış.Birde filmde dikkatimi çeken çok kısa bir süre Turgut Özatay'ın fedailiğini yapan gencecik birisi göründü.Kimmiydi Mahmut Cevher

erhaab avatar erhaab 31 Mayıs 2014 15:22:28

4

an itibariyle duble tv de oynayan filmdir. 71 sonunda çekilen bir film ve başrolunde ayhan ışık olmasına rağmen hala siyah-beyaz olması kötü, ucuz film furyasında yer aldığını hemen belli ediyor. gayette sıradan bir film ve ayhan ışık oyunculuğu da o lmasa hiç bir artısı yok.

Yandex.Metrica