İkibin Yılın Sevgilisi

8,53

( 10 kişi yorum yaptı )

İkibin Yılın Sevgilisi

Sinema Filmi

1973

‘Le Peintre Des Etoiles’ (1973) (Vlavianos/Aubry&Bergman). Paul Mauriat’nın ‘Forever and Ever’ albümündeki (bizde bir yıl sonra piyasaya çıktı) melodi ve vapurda iki yolcu..
Güldal ; “Hâlâ hatırlayamadım. Lütfen nerde ve ne zaman tanıştığımızı söyler misiniz?”
Dr. Fahir ; “Beytüşşebap Çölünde, 2 bin sene önce.”

İzmir..[Filmin esinlendiği aynı adlı kitapta (Refik Halit Karay) (ilk baskı Nisan 1954) (Çağlayan Yayınevi) ; İskenderun.] 14 Mayıs 1950 seçimleri sonrası. “İstanbul’un en güzel, en zor kızlarından biri” olan Güldal bir aydır amcası Sabri Beyle kızı Gülnur’ın konuğu. Belli ki, burada da erkeklerin gönlünde fırtınalar koparmış. (Romanda ise filmde göremediğimiz diğer kuzini Gülnuş’un düğünü neden iyle İskenderun’da.)
Ignace Jan Paderewski’nin “Menuett a L’autique Op. 14 /1” (1900) melodisini piyano ile çaldığı sahnede kendisini ‘ulaşılmaz yıldızlara’ benzeten Cemil Beye “Erişilmez değilim ben. Sadece hayatım boyunca içimde taşıyacağım aşkı arıyorum. Ve bana bu aşkı verebilecek olan erkeği. Hepsi bu” demişti. (Romandaki Amorfia gibi “sevilmeye o kadar muhtaç ve öylesine layık ki”) ‘Hepsi bu’ dediği şeyle İstanbul’a (filmde vapur, romanda trenle) dönerken karşılaşacak. Yazar, seyahatlerdeki bazı ilişkileri yolculuk sonunda atılan biletlere benzetiyor. Bu kez öyle olmaz.
Güldal..22 yaşında. Babası Nuri Kaplangil, emekli maaşı ile kıt kanaat geçindikleri birkaç yılın sonrasında müteahhitliğe başlamış. Şimdi, yazları Tarabya’da kışları Ayazpaşa’da oturuyorlar. Filmde olmayan annesi Mediha Hanım ‘ispiritizma’ya meraklı.
Dönüş için Rıhtımdalar. Amcası genç kızı Dr. Fahir ile tanıştırır. O da İstanbul’a gidiyormuş. Delikanlı hekim ama ‘eski şehirlere ve harabelere’ meraklı. Yolculuk boyunca söyledikleriyle genç kızı allak bullak eder. (Romandaki Güldal “Ben bu adamı..galiba sevmeye başladım bile. Aşkım trenden daha süratli gidiyor” diyecektir.)
‘Ziegeunerweisen Op. 20’ (1889) (Pablo de Sarasate) melodisini dinlediğimiz akşam yemeğinde, başka yer olmadığı için aynı masadalar. Fahir bıkıp usanmadan 2 bin yıllık beraberliklerini (şu anki üçüncüymüş) anlatıyor.
İlk beraberlikleri milattan önce 63 yıllında Mezopotamya’da (romanda Side’de) olur. O, Çöl Korsanı Reşit (romanda gemici korsan Parmis) genç kız da esire Sibel Tamara. Bir sefer dönüşü esir tüccarı Agama’nın evinde görür ve almak ister bu güzel kızı. Ama ne yazık ki ‘az önce’ Melik Suud bin Zeyd (romanda İmparator Tarsos İzopar) (filmdeki İzopar ise Melik’in kumandanı) satın almış. Genç kızın dilsiz olduğunu öğrenen (olmadığı sonradan anlaşılır) arkadaşı Heykeltıraş Beşir (romanda Kuyumcu Bambius) bir fikir verir ; (O dönemde) “Sağır ve dilsiz olanlar Tanrı’nın lanetine uğramış mahlûklardır. Böyle birine el deydiren beladan kurtulamaz. Buna inanlardan biri de Melik Hazretleridir.” Bu inanışı kullanarak (ve, elbette 1500 altın vererek) genç kızı ‘azat ettirir’. (Romanda ise böyle bir safsatadan söz edilmiyor.) Ama, Melik, her nasılsa, Tamara’nın dilsiz olmadığını anlar ve geri almak ister. Çatışmada aşıklar ve Beşir ölür. (Romanda ise yıllarca, Roma İmparatorluğu korsanlığın kökünü kazımaya karar verdikten sonra bile mutlu yaşarlar.)
İkinci beraberlikleri Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Macaristan içlerindeki Kanos Eyaletinde olur. (Romanda ise 1222 yılında ve gene Side’de.) Güldal’ın adı Amorfia (kısaca Amora) ve babası Derebeyi Koritas. [Çekimler ‘Silahlı Paşazade’ (1967), ‘Yağmur Çiselerken’ (1967), ‘Çalınmış Hayat’ (1969) gibi filmlerden anımsadığımız Sarı Köşk’te yapılmış.] Fahir ise Türklere karşı oluşturulacak Avrupa Ordularının Kumandanı Pontoslu Aleksi Paros. Sonradan delikanlının aslında Türk ve adının Ali Pars olduğunu anlayacağız. Birbirlerini çok severler. O kadar ki, delikanlının durumu anlaşılınca Müneccim Barsimon’un yardımıyla onu zindandan kurtarır. Zerrintaç adını, filmde sevdiği, romanda ise Sultan Keykubat verir. Yine romanda mutlu bir yaşantıları olurken, filmdeki Ali ‘Nemçe’ illerine yapılan bir sefer sırasında ölür. Amorfia Zerrintaç da kendisini uçurumdan aşağı atıyor.
İlişkileri gergin başlamıştı ama Karaköy Rıhtımına iki aşık olarak varırlar. Yıllar öncesindeki Beşir ve Barsimon, şimdinin Bohem sanatçısı Besim (romanda soyadı Sidel) olarak karşılar onları.
‘La Prima Cosa Bella’ (1970) (Mogol/Di Bari) melodisi ile izlediğimiz deniz kenarındaki sahnede ne güzeldiler. Evlenmeye karar verdiklerinde ‘Son Mektup’ (1969) filmindekine benzer bir araba kazası Fahir’i sakat bırakır. Ayla Algan’ın söylediği ‘Benim Yarim’ (1972) (Selmi Andak) şarkısını dinleyerek giderken ‘bir çocukla annesini kurtarmak için kendini mahveder’. Artık ‘selvi boylu değildir ve bir tekerlekli iskemleye mahkûm’. (Romanda ise böyle bir kaza yok.) Fahir, ‘Son Mektup’taki Orhan gibi uzaklaşmak isterken Güldal onu bulur. Paul Mauriat Orkestrasından ‘Toccata’ (1973) (Gaston Rolland) melodisini dinlediğimiz sahnede söyledikleri ; “..Kalbim iki bin yıllık bir aşkla dolu olarak geliyorum. Yalvarırım reddetme beni. Benim aşkım Tamara’yla Amora’nın aşkından daha yüksek. Bırak yanında kalayım..” (Roman ise oldukça farklı biter. Yine beraberler ama 2 bin yıl öncesiyle ilgili anlatılanlar yalnızca genç kızın kalbini kazanmak içinmiş.)

Filmde Özdemir Erdoğan’ın söylediği ‘Seni Bekliyorum’ (1971) (Önal/Andak) şarkısı ve romandan birkaç alıntı..
Sf. 211. “Aşkın en talihsizi bile aşksız yaşamaya kıyasla saadet sayılır.”
Sf. 211. Kıyısından köşesinden Sait Faik’i anımsatan cümleler ; [Amora’nın annesi Sofia ölünce (sf.195) babası (adı filmdekinden farklı) Kostas (başka bir sayfada Konas olduğu yazılı) işi dindarlığa vurmuş.] “Konas’ı dindar yapan da gene aşktır. Öbür dünyaya inanmak ihtiyacında idi. Zira bu dünyada kaybettiği sevgilisini o dünyada bulacağına iman getirmesi lazımdı..Allah’a bağlılık çok defa bir insana bağlılıktan sonra başlar. Yahut insandan kâm alamayan, Tanrı aşkıyla avunmak yolunu tutar.”
Sf. 194. Barsimon ; “Kalbindekini gözlerinde okuyorum. Benim en rahat söktüğüm alfabe ve en kolay çözdüğüm hiyeroglif gözlerde yazılı olandır.”
(Yazan : Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Ertem Göreç
Senaryo
Yapımcı Berker İnanoğlu
Müzik Selmi Andak
Görüntü Yönetmeni Orhan Kapkı
Eser
Süre 75 dk
Tür Dram, Duygusal, Fantastik
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Romandan Uyarlama Daha Fazlası

Oynayanlar

Hülya Koçyiğit Hülya Koçyiğit Güldal/Sibel Tamara/Amorfia Zerrintaç
Serdar Gökhan Serdar Gökhan Dr. Fahir/Reşit/Ali Pars
Atıf Kaptan Atıf Kaptan Beşir/Barsimon/Besim
Ekrem Gökkaya Ekrem Gökkaya Agama
Birtane Güngör Birtane Güngör Gülnur
Nubar Terziyan Nubar Terziyan Sabri
Mümtaz Ener Mümtaz Ener Naci
Diler Saraç Diler Saraç İrena
Naci Girgin Naci Girgin
Ekrem Dümer Ekrem Dümer Nedim
İhsan Baysal İhsan Baysal Cemil
Müşerref Çapın Müşerref Çapın Dadı
Uğur Salman Uğur Salman
Tarık Şimşek Tarık Şimşek Kaptan
Yusuf Çağatay Yusuf Çağatay
Kemalettin Çelme Kemalettin Çelme
Mete Sezer Mete Sezer
Zeki Alpan Zeki Alpan Suud Bin Zeyd
Hüseyin Zan Hüseyin Zan İzopar
Arap Celal Arap Celal
Ramazan Akboğa Ramazan Akboğa
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Ekrem Gökkaya Seslendirmesi
Kamran Usluer Kamran Usluer Hüseyin Zan Seslendirmesi
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Serdar Gökhan Seslendirmesi
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Atıf Kaptan Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Hülya Koçyiğit Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Dekor Tasarım Yüksel Tanık (Dekor Tasarım)
Yapım Ekibi Mustafa Oğuz (2) (Yapım Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Erol Avcı (2) (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Suat Kapkı (Kamera Asistanı)
Işık Ekibi Aydın Yurteri (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Niyazi Er (Kostüm Uygulama)
Makyaj Ekibi Zeki Alpan (Makyaj)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)

Firmalar

Er Film (Yapım)

Son Yorumlar (10)

benimsinema avatar benimsinema 13 Nisan 2014 19:34:05

7

üc ayri hikaye ama birbiriyle baglantilari olan... her iki yasamda hayatlarini yetiren asiklar bu ücüncüsünde kavusurlar birbirine...masalimsi bir film

polismail99 avatar polismail99 01 Ağustos 2013 22:11:27

çok ilginç bir yeşilçam filmi

beyzacetin avatar beyzacetin 10 Eylül 2012 16:37:22

ilginç ve fantastik bir film. Farklılık adına izlenmeli

performer avatar performer 30 Mart 2011 23:44:03

8

çok orijinal bir senaryo.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 31 Mayıs 2010 13:44:05

10

Yeşilçamın aşina, herdaim bildik. Senaryo tema kurgusundan ayrışmış fantastik deneyim... Usta Yönetmen "Ertem GÖREÇ" imzalı "Hülya KOÇYİĞİT Serdar GÖKHAN" üst düzeyi oyunu da olan. Enteresanlık arzeden bir film...

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 29 Mayıs 2009 15:00:05

10

Türk Sinemasının fantastik filmlerinin başında geliyor. Sıradan bir aşk filmiyle gişeyi garantilemek yerine böyle sıradışı bir filme imza atan tüm ekibe teşekkürler..

Yandex.Metrica