İkibin Yılın Sevgilisi

8,49

( 10 kişi yorum yaptı )

İkibin Yılın Sevgilisi

Sinema Filmi

1973

Paul Mauriat’nın ‘Forever and Ever’ albümündeki (1973) (bizde bir yıl sonra piyasaya çıktı) ‘Le Peintre Des Etoiles’ (1973) (Stylianos Vlavianos / Cécile Aubry&Boris Bergman).
Vapurda iki yolcu. Delikanlı ‘çok uzun zaman önce tanıştıklarını’ söyleyip duruyor.
Güldal; “Hâlâ hatırlayamadım. Lütfen nerde ve ne zaman tanıştığımızı söyler misiniz?”
Dr. Fahir; “Beytüşşebap Çölü’nde, 2 bin sene önce!”
Güldal; “…”

Aynı adlı eserin (Refik Halid Karay) (İlk baskı Nisan, 1954-Çağlayan Yayınevi) renkli Yeşilçam uyarlaması.
İzmir. 14 Mayıs 1950 seçimleri sonrası. “İstanbul’un en güzel, en zor kızlarından biri” olan Güldal bir aydır amcası Sabri Bey’le kızı Gülnur’ın konuğu. Belli ki, burada da erkeklerin gönlünde fırtınalar koparmış. (Romanda ise filmde olmayan kuzini Gülnuş’un düğünü nedeniyl e ‘İskenderun’da).
At ile gezi; Avcılık; Kimsesiz çocuklara yardım; Danslı toplantı.
“Menuett a L’autique (Menuett Célébre) Op. 14 /1” (1887) (Ignace Jan Paderewski) (Şevket Uğurluel’in yorumu ile). Yine de kitap okumaya ve konuklara piyano resitali vermeye vakti var.
Kendisini ‘ulaşılmaz yıldızlara’ benzeten Cemil Bey’e “Erişilmez değilim ben. Sadece hayatım boyunca içimde taşıyacağım aşkı arıyorum. Ve bana bu aşkı verebilecek olan erkeği. Hepsi bu” demişti. (Romandaki Amorfia gibi ‘sevilmeye o kadar muhtaç ve öylesine layık ki’). ‘Hepsi bu’ dediği şeyle İstanbul’a vapurla (romanda ‘tren’) dönerken karşılaşacak. Yazar, seyahatlerdeki bazı ilişkileri yolculuk sonunda atılan biletlere benzetiyor (sf. 35). Bu kez öyle olmaz.
Güldal, 22 yaşında. Babası Nuri Kaplangil, emekli maaşı ile kıt kanaat geçindikleri birkaç yılın sonrasında müteahhitliğe başlamış. Şimdi, yazları Tarabya’da kışları Ayazpaşa’dalar. Filmde olmayan annesi Mediha Hanım ‘ispiritizma’ya meraklı.
Dönüş uğurlamasında amcabey, genç kızı Dr. Fahir ile tanıştırır. O da İstanbul’a gidiyormuş. Delikanlı hekim ama ‘eski şehirlere ve harabelere’ meraklı. Yolculuk boyunca söyledikleriyle genç kızı allak bullak eder. [Romandaki Güldal “Ben bu adamı galiba sevmeye başladım bile. Aşkım, trenden daha süratli gidiyor” diyecektir (sf. 19)].
Werner Müller Orkestrası’nın ‘Gypsy’ albümündeki (1966) ‘Golden Earrings’ (1947) (Victor Young / Ray Evans&Jay Livingston). Gemi lokantasındaki akşam yemeğinde, başka yer olmadığı için aynı masadalar. Fahir bıkıp usanmadan 2 bin yıllık beraberliklerini (şu anki üçüncüymüş) anlatıyor.
İlk beraberlikleri milattan önce 63 yıllında Mezopotamya’da (romanda ‘Side’) olur. O, Çöl Korsanı Reşit (kitapta ‘gemici korsan Parmis’), genç kız da esire Sibel Tamara.
Wal-Berg and His Orchestra’dan ‘Féte Circassienne’ (1960). Bir sefer dönüşü esir tüccarı Agama’nın evinde görür ve almak ister bu güzel kızı. Ama ne yazık ki ‘az önce’ Melik Suud bin Zeyd (romanda İmparator Tarsos İzopar) (filmdeki İzopar ise Melik’in kumandanı) satın almış. Genç kızın dilsiz olduğunu öğrenen (olmadığı sonradan anlaşılır) arkadaşı Heykeltıraş Beşir (‘Kuyumcu Bambius’) bir fikir verir; (O dönemde) “Sağır ve dilsiz olanlar Tanrı’nın lanetine uğramış mahlûklardır. Böyle birine el değdiren beladan kurtulamaz. Buna inanlardan biri de Melik Hazretleri’dir.” Bunu kullanarak ve elbette 1500 altın vererek(!) genç kızı ‘azat ettirir’. (Kitapta böyle bir safsatadan söz edilmiyor). Melik, her nasılsa, Tamara’nın dilsiz olmadığını anlar ve geri almak ister. Çatışmada âşıklar ve Beşir ölür. (Roman farklı. Yıllarca mutlu yaşarlar. Roma İmparatorluğu, korsanlığın kökünü kazımaya karar verdikten sonra bile).
İkinci beraberlikleri Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Macaristan içlerindeki Kanos Eyaleti’nde. (Kitapta 1222 yılında ve gene Side’de). Güldal’ın adı Amorfiya (kısaca Amora) ve babası Derebeyi Koritas. [Çekimler ‘Silahlı Paşazade’ (1967), ‘Yağmur Çiselerken’ (1967), ‘Çalınmış Hayat’tan (1969) anımsadığımız Sarı Köşk’te yapılmış]. Fahir, Türklere karşı oluşturulacak Avrupa Orduları’nın kumandanı Pontoslu Aleksi Paros. Sonradan aslında Türk ve adının Ali Pars olduğunu anlayacağız.
Birbirlerini çok severler. O kadar ki, delikanlının durumu anlaşılınca Müneccim Barsimon’un yardımıyla O’nu zindandan kurtarır. Zerrintaç adını, filmde sevdiği, kitapta ise Sultan Keykubat verir. Yine romanda mutlu bir yaşantıları olurken, filmdeki Ali, ‘Nemçe’ illerine yapılan bir sefer sırasında ölür. Amorfia Zerrintaç da kendisini uçurumdan aşağı atıyor.
Üçüncü ilişkileri gergin başlamıştı ama Karaköy Rıhtımı’na iki sevgili olarak varırlar. Yıllar öncesindeki Beşir ve Barsimon’u, şimdinin Bohem sanatçısı Besim (romanda soyadı ‘Sidel’) olarak karşılar Onları.
Giorgio Carnini’nin yorumu ile ‘La Prima Cosa Bella’ (1970) (Giulio Rapetti ‘Mogol’ /Nicola Di Bari). Deniz kenarındaki sahnede ne güzeldiler.
Evlenmeye karar verdiklerinde ‘Son Mektup’ (1969) filmindekine benzer bir araba kazası Fahir’i sakat bırakır.
Ayla Algan’ın söylediği ‘Benim Yârim’ (1972) (Selmi Andak) şarkısını dinleyerek giderken ‘bir çocukla annesini kurtarmak için direksiyonu kırınca kendini mahveder’. Artık ‘selvi boylu’ değil. Bir tekerlekli iskemleye ‘mahkûm’. (Romanda böyle bir kaza yok. Fahir, yine ‘Son Mektup’taki Orhan gibi ama bambaşka nedenlerle uzaklaşmak isterken Güldal O’nu bulur).
Paul Mauriat Orkestrası’nın ‘Last Tango in Paris’ uzunçalarındaki (1973) ‘Toccata’ (1972) (Gaston Rolland) melodisini dinlediğimiz sahnede söyledikleri; “Kalbim iki bin yıllık bir aşkla dolu olarak geliyorum. Yalvarırım reddetme beni. Benim aşkım Tamara’yla Amora’nın aşkından daha yüksek. Bırak yanında kalayım.” (Romanda, 2 bin yıl öncesiyle ilgili anlatılanlar yalnızca genç kızın kalbini kazanmak içinmiş).

Filmde Özdemir Erdoğan’ın söylediği ‘Seni Bekliyorum’ (1971) (Selmi Andak / Sezen Cumhur Önal) şarkısı ve romandan bir alıntı.
Sf. 211. “Aşkın en talihsizi bile aşksız yaşamaya kıyasla saadet sayılır.”
(Yazan: Murat Çelenligil)

Künye

Yönetmen Ertem Göreç
Senaryo
Yapımcı Berker İnanoğlu
Müzik Selmi Andak
Görüntü Yönetmeni Orhan Kapkı
Eser
Süre 75 dk
Tür Dram, Duygusal, Fantastik
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Romandan Uyarlama, İstanbul Daha Fazlası

Oynayanlar

Hülya Koçyiğit Hülya Koçyiğit Güldal/Sibel Tamara/Amorfia Zerrintaç
Serdar Gökhan Serdar Gökhan Dr. Fahir/Reşit/Ali Pars
Atıf Kaptan Atıf Kaptan Beşir/Barsimon/Besim
Ekrem Gökkaya Ekrem Gökkaya Agama
Birtane Güngör Birtane Güngör Gülnur
Nubar Terziyan Nubar Terziyan Sabri
Mümtaz Ener Mümtaz Ener Naci
Diler Saraç Diler Saraç İrena
Naci Girgin Naci Girgin
Ekrem Dümer Ekrem Dümer Nedim
İhsan Baysal İhsan Baysal Cemil
Müşerref Çapın Müşerref Çapın Dadı
Uğur Salman Uğur Salman
Tarık Şimşek Tarık Şimşek Kaptan
Yusuf Çağatay Yusuf Çağatay
Kemalettin Çelme Kemalettin Çelme
Mete Sezer Mete Sezer
Zeki Alpan Zeki Alpan Suud Bin Zeyd
Hüseyin Zan Hüseyin Zan İzopar
Arap Celal Arap Celal
Ramazan Akboğa Ramazan Akboğa
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Ekrem Gökkaya Seslendirmesi
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Serdar Gökhan Seslendirmesi
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Atıf Kaptan Seslendirmesi
Jeyan Mahfi Tözüm Jeyan Mahfi Tözüm Hülya Koçyiğit Seslendirmesi
Rıza Tüzün Rıza Tüzün Nubar Terziyan Seslendirmesi
Ayton Sert Ayton Sert Zeki Alpan Seslendirmesi
Sacide Keskin Sacide Keskin Müşerref Çapın Seslendirmesi
İsmail Hakkı Şen İsmail Hakkı Şen
Kamran Usluer Kamran Usluer Hüseyin Zan Seslendirme

Ekip

Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Dekor Tasarım Yüksel Tanık (Dekor Tasarım)
Yapım Ekibi Mustafa Oğuz (2) (Yapım Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Erol Avcı (2) (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Suat Kapkı (Kamera Asistanı)
Işık Ekibi Aydın Yurteri (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Niyazi Er (Kostüm Uygulama)
Makyaj Ekibi Zeki Alpan (Makyaj)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)

Firmalar

Er Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)
Ender Işık Servisi (Işık)
Acar Film (Seslendirme)

Son Yorumlar (10)

sinemaagresif avatar sinemaagresif 26 Aralık 2015 13:50:50

8

Reankarnasyon konusunun işlendiği değişik bir Türk filmi. İlginç bir aşk öyküsü. Serdar Hülya ikilisi iyi uyum yakalamışlar. 10/8.

benimsinema avatar benimsinema 13 Nisan 2014 19:34:05

7

üc ayri hikaye ama birbiriyle baglantilari olan... her iki yasamda hayatlarini yetiren asiklar bu ücüncüsünde kavusurlar birbirine...masalimsi bir film

polismail99 avatar polismail99 01 Ağustos 2013 22:11:27

çok ilginç bir yeşilçam filmi

beyzacetin avatar beyzacetin 10 Eylül 2012 16:37:22

ilginç ve fantastik bir film. Farklılık adına izlenmeli

performer avatar performer 30 Mart 2011 23:44:03

8

çok orijinal bir senaryo.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 31 Mayıs 2010 13:44:05

10

Yeşilçamın aşina, herdaim bildik. Senaryo tema kurgusundan ayrışmış fantastik deneyim... Usta Yönetmen "Ertem GÖREÇ" imzalı "Hülya KOÇYİĞİT Serdar GÖKHAN" üst düzeyi oyunu da olan. Enteresanlık arzeden bir film...

Yandex.Metrica