Kara Murat: Fatih'ın Fedaisi

9,10

( 15 kişi yorum yaptı )

Kara Murat: Fatih'ın Fedaisi

Sinema Filmi

1972

Fatih Sultan Mehmet’in başında bulunduğu Türk orduları Bizans topraklarını birer birer ellerine geçirmişler, İstanbul fethedilmiş, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur. Bu sırada zalimliği ve gaddarlığı ile tarihte olumsuz bir ün yapacak olan Eflak hükümdarı Ferecious Vlad, Türk köylerine baskınlar yapmakta, Fatih’in askerlerini tuzağa düşürüp vahşice öldürmektedir. İleride “Kazıklı Voyvoda” namıyla anılacak olan Vlad’a haddini bildirmek üzere Fatih, Hamza Paşa’yı görevlendirir. Türk akıncılarını tuzağa düşüren Kazıklı Voyvoda akıncıların çoğunu esir alır. Ağabeyi de tutsaklar arasında olan Kara Murat efendisine ihanete zorlanır. Ve Osmanlı sarayına ajan olarak gönderilir. Kara Murat Fatih’e gerçeği anlatınca Fatih öfke içinde Eflak üz erine sefer açar. Bükreş düşer, hain Voyvoda Macaristan’a kaçar. Ama o İstanbul’dayken esir ağabeyi vahşice öldürülen Kara Murat’ın içindeki kin ölmez. Bir süre sonra yeniden tahta geçen Vlad Osmanlılar’a komplo hazırlamaktadır. Büyüyüp mükemmel bir savaşçı olan Kara Murat önemli bir görevle Bükreş’e gönderilir. Daha önce Fatih’in gönderdiği kayıp elçileri bulacak ve Macaristan-Eflak askeri anlaşmasını ele geçirecektir. Murat Voyvoda’ya yakınlaşır ve kendisini Osmanlı’ya ihanet eden Cafer adında bir akıncı olarak tanıtır. Fakat Vlad kısa süre sonra Kara Murat’ın gerçek kimliğini öğrenir ve onun için ölüm emri verir. Kara Murat bu tuzaktan kurtulur ama bundan Vlad’ın haberi olmaz. Bu arada genç savaşçı Angela adlı güzel bir kızla karşılaşır ve aralarında güçlü bir aşk doğar. Kara Murat Vlad’ı ziyarete gelen papazın yerine geçer ve sarayda Voyvoda’yı öldürerek intikamını alır. Kara Murat görevi tamamlamış, sevgilisiyle birlikte mutluluk içinde İstanbul’a geri dönmüştür...

Künye

Yönetmen Natuk Baytan
Senaryo , ,
Yapımcı Türker İnanoğlu
Görüntü Yönetmeni Çetin Gürtop
Eser ,
Vizyona Giriş Tarihi 01 Kasım 1972
Süre 87 dk
Tür Macera, Tarihi
Özellikler Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Ajan, Akıncı, Aşk, Elçi, Fatih, Daha Fazlası

Oynayanlar

Cüneyt Arkın Cüneyt Arkın Kara Murat
Hale Soygazi Hale Soygazi Angela / Zeynep
Turgut Özatay Turgut Özatay III.Vlad (Kazıklı Voyvoda)
Mualla Omay Mualla Omay Kraliçe
Erol Taş Erol Taş Mihal
Süheyl Eğriboz Süheyl Eğriboz
Bora Ayanoğlu Bora Ayanoğlu Fatih Sultan Mehmet
Atıf Kaptan Atıf Kaptan Vezir Çakırcı Hamza Paşa
Atilla Ergün Atilla Ergün Nikol
Kayhan Yıldızoğlu Kayhan Yıldızoğlu Johan
Yusuf Sezer Yusuf Sezer Papesko
Asım Nipton Asım Nipton Fatihin Veziri
Ali Seyhan Ali Seyhan Zindancı
Özdemir Aydın Özdemir Aydın
Faik Coşkun Faik Coşkun Fatih'in Veziri
Zeki Sezer Zeki Sezer Fatih'in Veziri
Ali Demir Ali Demir Fatih in Veziri
Necdet Tosun Necdet Tosun Hancı
Cüneyt Türel Cüneyt Türel Bora Ayanoğlu Seslendirmesi
Doğan Bavli Doğan Bavli Erol Taş Seslendirmesi
Vala Önengüt Vala Önengüt Yusuf Sezer Seslendirmesi
Sadettin Erbil Sadettin Erbil Turgut Özatay Seslendirmesi
Agah Hün Agah Hün Anlatıcı
Pekcan Koşar Pekcan Koşar Kayhan Yıldızoğlu Seslendirmesi
Timuçin Caymaz Timuçin Caymaz Atilla Ergün Seslendirmesi
Nevin Akkaya Nevin Akkaya Mualla Omay Seslendirmesi
Zafer Önen Zafer Önen Atıf Kaptan Seslendirmesi

Ekip

Yapımcı Memduh Karakaş (Yapım Koordinatörü)
Yapım Ekibi Necati Şimşek (Yapım Sorumlusu)
Kadir Yılmaz (Yapım Sorumlusu)
Feyzi Barlas (Yapım Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Sohban Koloğlu (Teknik Yönetmen)
Nezih Tunar (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Hüseyin Karındoyuran (Kamera Asistanı)
Işık Ekibi Şevket Yılmaz (Işık Şefi)
Makyaj Ekibi Osman Göçmüş (Kuaför)

Firmalar

Erler Film (Yapım)
Bükey Film (Ses)
Ender Işık Servisi (Işık)

Son Yorumlar (15)

Kleberson avatar Kleberson 16 Ekim 2014 06:20:18

10

kara murat serisinin ilk filmi iyi film cüneyt arkin ve rahmetli erol tas iyi ikili olmuslar bu filmde cok iyi bir film

jeremiekhan 03 Ağustos 2013 12:03:16

klasik absürdlüklerin çok az derecede olduğu başarılı bir tarihi film zaten sonraki filmlerde iyice suyu çıkmış derecede saçmalanmıştı,izleyebilirsiniz

benimsinema avatar benimsinema 19 Şubat 2012 18:57:02

7

her ne kadar cüneyt arkini bu filmlerde abartili bulsakta, bence iyiki böyle filmlerde rol almis... tarihi bu vasitayla ögrenmemize sebep oluyor.

delikadir39 avatar delikadir39 20 Haziran 2011 15:40:06

10

Bu film için Turgut Özatay'ın seçilmesi doğru olmuş.Turgut Özatay III.Vlad'a nam-ı diğer Kazıklı Voyvoda'ya çok benziyor.

performer avatar performer 23 Mayıs 2011 22:29:05

8

güzel bir film.

ozkaracam avatar ozkaracam 11 Ocak 2011 21:30:01

8

Kara Murat serisinin ilk filmi. Gazeteci Rahmi Turan'ın (Rahmi Muratoğlu adıyla) yazdığı, çizgi roman ressamı (kendisi de Tolga'yı yaratmış olan) Abdullah Turhan'ın çizdiği maceralar, 1971 yılından itibaren Günaydın gazetesinde yayınlanmaya başlamışt ı. Kara Murat, lakabı gibi yağız, gözünü budaktan sakınmayan bir Osmanlı savaşçısı idi. Karakteri diğer çizgi roman kahramanlarımızdan da farklıydı: Ne Karaoğlan ve Malkoçoğlu kadar şen ve şakacıydı, ne de Tarkan kadar maço (Zaten Tarkan sertliği, acımasızlığı ve göreve odaklanmışlığıyla, Karanlık Çağlar'da yaşamış bir Yusuf Miroğlu gibidir). Bu film,  çizgi romana en sadık uyarlamalardan biri. Aşk ve Kan adlı maceradan uyarlanmış; Kara Murat'ın geçmişiyle ilgili de bilgi ediniyoruz. Ne var ki, Kara Murat çizgi romanında kronolojik tutarlılık yoktur, bu durum filmlere de yansımıştır (hoş, tutarlılık olsaydı, o zamanki Yeşilçam anlayışı buna riayet mi edecekti?). Fatih Sultan Mehmet'in 30 yıllık saltanatının (1451-1481) çeşitli evrelerinde görürüz onu, fakat görüntüsü hiç değişmez! Ayrıca, 1476'da öldürülen Vlad Tepeş'in (Kazıklı Voyvoda; hortlamış hali de meşhur Kont Drakula'dır) oğlu Leonard, 1461'de ondan babasını öcünü almaya kalkar! (Kızlar Manastırı adlı macera-filme alınmadı). Fatih'in Fermanı filminde annesini köye yapılan baskında Bizanslı Nikol (Kenan Pars) öldürür, fakat Kara Murat Kara Şövalye'ye Karşı filminde Aliye Rona'nın canlandırdığı ve başka bir akıbete uğrayan bir anne vardır. Zaten filmlerin bir bölümü, Rahmi Turan'ın yazdığı öykülere dayanmamaktadır. Aynı Güllü ve Bitirim Kardeşler film serilerinde (?) olduğu gibi, adı aynı olan karakterlere farklı farklı öyküler uygulanmış gibidir. Filmlere uyarlanırken Kara Murat, Cüneyt Arkın'laştırılmıştır. Böylelikle Kara Murat'ın (diğer kahramanlarda pek olmayan) duygusallığı, çizgi romanın geneline egemen olan erotik ton, Rönesans'ı yaşamakta olan Avrupa'da tanık olduğu ileri-geri çatışması, filmlere yansımamıştır. Ayrıca can dostu, kendisi de yiğit bir savaşçı olan Durakoğlu da, filmlerde canlandırılmamıştır. Kara Murat'ın bir özelliği de, sinemamızda en geç sonlanan (1978) seri olmasıdır.          

Yandex.Metrica