Şimdiye kadar çekilmiş, izlenmeye değer en iyi tarihi 5 filmi sizin için derledik.
01 Mart 2023

Braveheart (Cesur Yürek)

1995 yapımı kült filmler araına çoktan adını yazdırmış filmin yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu Mel Gibson yapmıştr. William Wallace'ın ailesini kaybettikten sonra İskoçya'nın özgürlüğü için başlattığı savaşı ve mücadeleyi konu edinen film sinema klasikleri arasında yerini aldı.

 

Gladiator (Gladyatör)

Ridley Scott'ın yönetmen koltuğunda olduğu 2000 yapımı kült bir film olan Gladyatör 11 dalda Oscar Ödülleri'ne aday gösterildi ve 5 dalda Oscar ödülü'nün sahibi oldu. Gladyatör'ün konusu ise şu şekilde; Roma İmparatoru Marcus Aurelius döneminde geçen film, İmparatorun öldürülmesi ile en önemli generali olan Maximus kendini köle ticareti'nin ortasında bulur ve arenalara gladyatör olarak dövüştürülmeye gönderilir. Maximus öldürülen İmparatorun ve ailesi'nin intikamını almaya ant içmiştir.

 

The Pianist (Piyanist)

2002 yapımı Roman Polanski imzalı bir diğer sinema tarihinde kültleşmiş olan film, The Pianist. İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı konu ediniyor.  En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu dahil 7 dalda Oscar ödülü'nün sahibi oldu. Adrian Brody 1930'lu yılların Polonya'sının meşhur ve başarılı piyanisti ve bestecisi olan Wladek Szpilman'ı canlandırıyor.

 

Kingdom of Heaven (Cennetin Krallığı) 

2005 Yapımı Ridley Scott'ı yeniden yönetmen koltuğunda gördüğümüz bir diğer film, Cennetin Krallığı. Bu sefer Ortaçağ'ın Kudüsüne gittiğimiz filmde Haçlı Seferlerini konu edinen bir tarihi aşk hikayesi izliyoruz. 

 

12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)

2013 yapımı olan tarihsel epik bir drama olan 12 Yıllık Esaret Filmi'nin yönetmen koltuğunda Steve McQueen oturuyor. Filmde 1841 yılında kaçırılıp 12 yıl köle olan bir adamın özgürlüğünü geri kazanmak için verdiği mücadeleyi izliyoruz. En İyi Film dahil  9 dalda Oscar almış bu film sinema tarihine ismini yazdırıyor.