Bu yıl 24’cüsü gerçekleştirilen ve Avrupa' da A Plus Film Festivali olarak bilinen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali FTFF 2024, FilmForum Hochst ve Frankfurt Türk Konsolosluğu Kültür Merkezi' ndeki film gösterimleriyle başladı.
05 Haziran 2024

Bu yıl 24’cüsü gerçekleştirilen ve Avrupa' da A Plus Film Festivali olarak bilinen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali FTFF 2024, FilmForum Hochst ve Frankfurt Türk Konsolosluğu Kültür Merkezi' ndeki film gösterimleriyle başladı.  FilmForum Hochst ‘da yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği “Kuru Otlar Üstüne” adlı film büyük ilgi görürken, Kültür Merkezi’ndeki gösterimde   belgesel dalında yarışan "Közüngü", " Bakmadan geçemediklerim" ve "Beyaz Dağın Çocukları" adlı filmler izleyici ile buluştu.

Festivalin açılış etkinlikleri kapsamında, Frankfurt Türk Film Festivali konukları, Frankfurt Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen bir resepsiyonda ağırlandı.  Frankfurt Başkonsolosluğu’nun Resmi Rezidansında Türkiye proje ortağı KADİM Başkanı Taha Feyizli, Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Türkiye’den gelen konuk sanatçılar Derya Alabora, Erkan Can, Çiçek Dilligil ve Selin Kavak’ın yanı sıra yönetmen Emre Budak, Küratör-Ressam Aygün Selvitopu, Akademisyen Turgay Erkılıç ve Özden Erkılıç , Frankfurt Türkiye Koordinatörü Serap Gedik, Festival Türkiye danışmanları Mahiye Sabuncuoğlu ve Caner Ural, görüntü yönetmeni  Mustafa Küçük katıldılar. Katılımcılar, bu özel resepsiyonda hem Türk sinemasının zengin kültürel mirasını kutlama hem de yeni projeler ve iş birlikleri için ilham alma fırsatı buldular.

Türk sinemasının önemli isimlerinin bir araya geldiği Başkonsolosluğun ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlik sonunda Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı’ya, tüm ekip adına yapılan çalışmalardan dolayı bir teşekkür plaketi takdim etti. 

 

Ertesi gün CineStar Metropolis Sinemasında düzenlenen ilk törene Törene, Frankfurt Belediye Başkanı Mike Josef, Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, Hessen Eyaleti Milletvekili Turgut Yüksel, Hessen Eyalate Bilim ve Kültür eski müsteşarı Ayşe Asar, Türkmenistan Frankfurt Konsolosu Myrat Ozbekbayev ile Almanya'nın çeşitli şehirlerinden ve Türkiye'den gelen konuklar katıldı. Festival komitesi başkanı Hüseyin Sıtkı, Frankfurt Belediye Başkanı Mike Josef ve Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer’in konuşmalarıyla başlayan ödül töreni ilk olarak tiyatro sanatçısı Çiçek Dilligil’in Vefa Ödülünü kabul etmesiyle başladı. 

Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı’nın takdim ettiği ödülü alan Çiçek Dilligil, sinema ve tiyatro dünyasının önemli isimleri olan annesi Belkıs Dilligil, babası Avni Dilligil ve halası Aliye Rona adına verilen Vefa Ödülü’nü alırken duygusal anlar yaşadı. Dilligil, sahneye çıkmanın kendisine her zaman iyi geldiğini dile getirdi.

Daha sonra Türk sinemasının yetenekli isimlerinden Erkan Can ve Derya Alabora’ya, yaşam boyu başarı ödülleri teslim edildi. Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer’den yaşam boyu onur ödülünü alan Erkan Can, “Kuruluşundan bu yana emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bana bu ödülü layık gördüğünüz için gururla taşıyacağım, sağ olun” şeklinde konuştu.

Frankfurt Belediye Başkanı Mike Josef ise takdirlerini ve başarı dileklerini belirterek oyuncu Derya Alabora’ya yaşam boyu onur ödülünü verdi. Alabora, “Bunca yıldır sahnelerde ve kamera önünde olmamıza rağmen burada bu ödülü almak beni heyecanlandırdı. Bir festivali 24 yıl devam ettirmek gerçekten zorlu bir görev ama bugüne kadar başarıyla devam eden bu festivale emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Ödül töreninin ardından, "Mucize Aynalar" filminin yönetmeni Tolga Örnek ile filmin oyuncuları Cengiz Bozkurt ve Boran Kuzum izleyicilerle buluştu. Yönetmen Tolga Örnek, filmin Aziz Nesin hikayesi olduğunu ve hayallerin peşinde koşmaktan hayatını yaşayamayan insanları anlattığını belirtti.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da sinemaseverlerin yoğun ilgisiyle gerçekleşen ödül töreni, Türkiye'den gelen sinema ve tiyatro sanatçılarına gösterilen büyük ilgiyle dikkat çekti. İzleyiciler, sanatçılarla bol bol fotoğraf çektirerek bu anı ölümsüzleştirdiler. 

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)