Sinema severlerin her yıl merakla beklediği 24.Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali FTFF, 02- 07 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşecek.
16 Mayıs 2024

Sinema severlerin her yıl merakla beklediği 24.Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali FTFF, 02- 07 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşecek. Hüseyin Sıtkı’nın başkanlığını yaptığı festivalin 2024 yılı Türkiye proje ortağı ’Kültürlerarası İş birliği ve Diyalog Derneği (KADİM)’ oldu. Festivalin mottosu ise “Şiddet ve Sinema” olarak açıklandı.3 Haziran 2024 tarihinde düzenlenecek ilk törende festivalin Yaşam Boyu Onur ödülleri ve Vefa ödülü sahiplerine verilirken, 7 Haziran 2024 tarihindeki kapanış töreninde ise festivalin yarışma kategorilerinin birincilerine ödülleri takdim edilecek. . Usta oyuncular Erkan Can, Derya Alabora ve Mehmet Kurtuluş Yaşam Boyu Onur Ödülü, Yeşilçam’ın değerli sanatçıları Aliye Rona, Avni- Belkıs Dilligil olarak Dilligil ailesine ise vefa ödülü verilecek. Vefa ödülünü ailesi adına alacak olan sanatçı Çiçek Dilligil’in yanı sıra Boran Kuzum, Tolga Örnek, Cengiz Bozkurt, Gülper Özdemir, Mehmet Özgür, Fırat Tanış, Murat Şeker, Onur Tuna, Hakan Haksun, Özay Fecht, Şebnem Schaefer gibi isimlerin katılacağı festival bu yılda birbirinden değerli isimlere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

 

 16 Mayıs 2024 Frankfurt

Kültürlerarası iletişim Derneği tarafından düzenlenen 24. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali, bu yıl 02- 07 Haziran 2024 tarihleri arasında düzenleniyor. Bu yıl, Kültürlerarası İş birliği ve Diyalog Derneği (KADİM) ile proje ortağı olan Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivaline dair açıklama yapan Festival başkanı Hüseyin Sıtkı, “Festivalimizin bu yılki mottosunu ‘Şiddet ve Sinema’ olarak belirledik. Sinema sanatına ömrünü vermiş, adını altın harflerle kazımış değerli sanatçılarımıza adadığımız ödüllerimiz de belli oldu.   Festivalimizin Türkiye proje ortağı Taha Feyizli başkanlığındaki Kültürlerarası İş birliği ve Diyalog Derneği (KADİM) ile belirlediğimiz sonuçlara göre, kıymetli sanatçılarımız Erkan Can, Derya Alabora ve Mehmet Kurtuluş Yaşam Boyu Onur ödülüne, Aliye Rona, Avni – Belkıs Dilligil olarak Dilligil ailesi Vefa ödülüne layık görülmüştür. Vefa ödülü, Dilligil ailesi adına sanatçımız Çiçek Dilligil’e takdim edilecektir. Finale kalan filmlerimiz kategorilerine göre alfabetik sırasıyla;

 

Uzun metraj Kategorisi:

 1. AÇIK KAPILAR ARDINDA               
 2. ANİDEN                                           
 3. BİR GÜN 365 SAAT                                      
 4. CAM PERDE                                                 
 5. KARGANIN UYKUSU                                    
 6. LCV                                                                
 7. SANKİ HERŞEY BİRAZ FELAKET 
 8. SON AKŞAM YEMEĞİ                                  
 9. YÜZLEŞME                       

Üniversitelerarası Kısa Film-Türkiye Kategorisi:

 1. GÖZLERİN                        
 2. HAYALLERİN ÖTESİNDE
 3. HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
 4. MAGUS BABA’NIN MAVİ MAYMUNU
 5. İNSAN ÖRTÜSÜ
 6. BEN SEN O BİZ SİZ ONLAR
 7. TEMPUS
 8. YÜZYÜZE
 9. ÇAMAŞIR İPİ
 10. KUŞLAR İŞER Mİ?
 11. ONLAR İÇİN İMROZ                                                    

 

Üniversitelerarası Kısa Film-Almanya Kategorisi:

 1. HAYMATLOZİGKEİT       
 2. INSIDE THE BOX
 3. HOLY FIRE
 4. CELLULOIN
 5. AMYGDALA
 6. PAPILIO
 7. VOI
 8. GREENHOUSE STUDIES
 9. AIDA

Belgesel Film Kategorisi:

 1. BEYAZ DAĞIN ÇOCUKLARI
 2. AŞK, ATEŞ VE ANARŞİ GÜNLERİ
 3. BEŞ ŞEHİR: ANKARA
 4. OYUN BİTTİ
 5. BEN ONLARIN PEŞİNDEYİM
 6. KÖZÜNGÜ
 7. ANLATSAM FİLM OLUR
 8. RODAKIS’I ARARKEN
 9. DARALMA
 10. ISKA
 11. DUVAR
 12. BAKMADAN GEÇEMEDİKLERİM
 13. CEVİZ’İN ALTINDA
 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)