Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, 13. yılına Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen muazzam bir açılış töreniyle giriş yaptı.
17 Kasım 2023

Her yıl adalet temalı filmleri bir araya getiren Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, 13. yılına Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen muazzam bir açılış töreniyle giriş yaptı. Festivalin açılışını Pınar Altuğ Atacan ve Hakan Bilgin üstlendi.

Festival Başkanı Adem Sözüer, festivalin amacını belirterek, "Farklı dünyaları adalet platformunda bir araya getirmek ve sorunlara adil bir çözüm bulmak amacıyla oluşturduğumuz Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin bu yıl 13'ncüsünü yapıyoruz" dedi. Açılış konuşmasında ifade özgürlüğüne vurgu yapan Sözüer, festivalin bu yılki temasının "Adalet" olduğunu ve hukukçuların etki altında kalmadan sadece hukuku uygulamalarını istediklerini belirtti.

Festival, 17-23 Kasım tarihleri arasında "İfade Özgürlüğü" temasıyla gerçekleştirilecek akademik programla da dikkat çekiyor. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenlenecek oturumlar, paneller ve öğrenci kulüplerinin film analizleri forumları, katılımcılara farklı perspektifler sunacak.

Festival direktörü Bengi Semerci, "Herkes İçin Adalet, Herkes İçin Sinema" sloganıyla, bu yıl ve gelecek yıllarda herkesin sinemayla buluşmasını hedeflediklerini belirtti.

Açılış töreninde verilen onur ödüllerinde oyuncu Ayşenil Şamlıoğlu ve Prof. Dr. İonna Kuçuradi, sinemaya ve insan haklarına yaptıkları katkılardan dolayı ödülleri takdim edildi.

Film gösterim takvimine göre, festival kapsamında Altın Terazi Uzun Metraj ve Kısa Metraj Film Yarışmaları, Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması, 'Adalet Terazisi', Endüstri Günleri 'VisionIST', ve jürilerin değerlendireceği birçok etkinlik bulunuyor. Festival, aynı zamanda bu yıl 5. kez düzenlenen Endüstri Günleri ile sinema endüstrisinin gelişimini üzerinde duracak.

Festivalin Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması jürisinde Yolande Zauberman, Anna Margarita Albelo, Carmen Gray, Melis Behlil ve Selen Öztürk gibi isimler yer alacak. Kısa Metraj Kurmaca Film Yarışması Jürisi'nin başkanlığını Julie Rousson yaparken, Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması Jürisi'nin başında ise Enis Rıza Sakızlı bulunuyor.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin zengin içeriği, film severleri ve sinema endüstrisi uzmanlarını bir araya getirerek önemli bir etkileşim ve gelişim ortamı sunuyor. Bu yılki festival, dünya genelindeki sinemaseverlere etkileyici filmler ve önemli tartışma konuları sunmayı hedefliyor.

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)