Türkiye’nin ilk Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali, muazzam bir kapanış töreni ile sona erdi. 29 Eylül akşamı Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sineması’nda gerçekleşen etkinlik, bilim ve sanatın buluşma noktası oldu.
02 Ekim 2023

Türkiye’nin ilk Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali, muazzam bir kapanış töreni ile sona erdi. 29 Eylül akşamı Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sineması’nda gerçekleşen etkinlik, bilim ve sanatın buluşma noktası oldu. Festival, Türkiye’nin yaratıcı dünyasını bir araya getirerek, bilim kurgu ve fantastik sinemanın büyülü dünyasını izleyicilerle buluşturdu.

Festival kapsamında düzenlenen "Ulusal Uzun Metraj Yarışması" ve "Uluslararası Uzun Metraj Yarışması" kategorilerinde birbirinden iddialı filmler, jüri tarafından değerlendirildi. Kapanış töreninde bu yarışmalardan elde edilen ödüller sahiplerini buldu.

Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleşen ikinci Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali, genç bir ekibin enerjisiyle ve gençlerin yaratıcı dünyasından ilham alarak gerçekleşen bir kapanış töreniyle sona erdi. Festival İdari Direktörü Filiz Dağ, gençlerin hayal gücünden beslenen bu etkinliği gerçekleştirmenin memnuniyetini ve heyecanını katılımcılarla paylaştı. Kia, Atlas Space, HEFA Group, biotelbul.com ve NorthFLY gibi markaların destekleri, festivalin gerçekleşmesinde kilit bir rol oynadı.

Türkiye'nin sinema sahnesine genç bir soluk getiren festival, genç yeteneklere ilham vererek sinema sanatının sınırlarını zorlamaya devam ediyor.

Türkiye'nin Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali'nde gerçekleşen Ulusal Uzun Metraj Yarışması'nın kazananı Erdem Tepegöz'ün yönettiği "Gölgeler İçinde" filmi oldu.

Festival kapsamında dünya sinemasının seçkin yapımlarının, Türkiye prömiyerlerinin yapıldığı Uluslararası Uzun Metraj Yarışması’nın kazananı belli oldu. Jüri başkanlığını Sanal Yapım Danışmanı (VP Supervisor) Altan Sebüktekin’in üstlendiği yarışmanın kazananı Gavin Rothery’in Archive filmi olurken; film 25 bin TL para ödülünün de sahibi oldu.

Fantazya ve Bilim Kurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) Başkanı Barış Müstecaplıoğlu'nun jüri başkanlığını üstlendiği yarışmanın birincisi, Zehra Yaman filminin senaristi Murat Mıhçıoğlu oldu. Mıhçıoğlu, 10 Bin TL para ödülü ve uçuş deneyimi ile ödüllendirildi.

Festival Yönetmeni Atilla Erkmen tarafından takdim edilen En İyi Görsel Efekt ve Tasarım Ödülü'nün sahibi belli oldu. Ödülü kazanan film, Atlas Space'den Gürkan Akşin tarafından açıklandı ve bu prestijli ödülü Kristina Buozyte ve Bruno Samper'in yönettiği "Vesper" adlı film aldı. Ayrıca, kazanan filme 25 bin TL değerinde bir bilgisayar ödülü verildi. 

Nejat Yavaşoğulları'nın başkanlığını üstlendiği "Ses Efekti ve Tasarımı" yarışmasında kazanan belli oldu. Kaan Müjdeci'nin yönettiği "Iguana Tokyo" filmi, olağanüstü ses efekti ve tasarımıyla öne çıkarak birinci seçildi. Ayrıca, filme Kıbrıs'ta 25 bin TL değerinde tatil ödülü verildi.

Geçtiğimiz temmuz ayında hayatını kaybeden müzik dünyasının usta ismi Özkan Uğur'a Ulusal Fantastik Bilim Kurgu Sinemaya Katkı Ödülü'nü takdim etti. Bu özel ödül, Uğur'un bilim kurgu ve fantastik sinemaya yaptığı değerli katkıları ve emekleri ile anılmasını amaçlıyor.

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)