Engelsiz Filmler Festivali, "Çocuklar İçin" seçkisi ile minik sinemaseverleri animasyon filmleriyle buluşturacak.
27 Eylül 2023

Bu yıl on birinci kez düzenlenecek olan Engelsiz Filmler Festivali, "Çocuklar İçin" seçkisi ile minik sinemaseverleri animasyon filmleriyle buluşturacak. Festival, ayrıca canlandırma atölyesi düzenleyerek işitme engelli  sinemaseverleri canlandırma sanatıyla tanıştırmayı hedefliyor.

Engelsiz Filmler Festivali, ilk yılından bu yana yeni nesil sinemacılara esin kaynağı olmayı ve hayal güçlerini geliştirmeyi amaçladığı "Çocuklar İçin" seçkisinde bu yıl dikkat çeken eserlere yer verecek. Festival, Thorsten Drößler ve Manuel Schroeder'ın "Paolo'nun Mutluluğu", Britt Raes'in "Luce ve Kaya" ve Augusto Schillaci'nin "Atlıkarınca" gibi önemli yapımları izleyicilerle buluşturacak.

Bu yıl 20-26 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan "Engelsiz Filmler Festivali," Ankara'da Paribu Cineverse ANKAmall, Goethe Institut, ve 4-5 Kasım'da Eskişehir'de Cinema Pink Kanatlı AVM salonlarında izleyicilerle buluşacak. Ayrıca, festival kapsamında düzenlenen Kısa Film Yarışması, tüm Türkiye'den sinemaseverler tarafından 20-26 Ekim tarihleri arasında eff2023.muvi.com adresinden çevrim içi olarak erişilenebilecek.

Çocukların kendi hayal dünyalarını, yarattıkları karakterler ve öykülerle birleştirecek özel bir atölye çalışması sizi bekliyor. Bu atölye, canlandırma sanatının büyülü dünyasını keşfetmek isteyen genç yeteneklere kapılarını açıyor.

Atölye çalışması, deneyimli canlandırma sanatçısı Deniz Öcal tarafından 24 Ekim Salı günü saat 10:30'da "Çocuklar İçin" gösteriminin ardından 12:00 - 16:00 saatleri arasında Goethe Institut Ankara'da gerçekleştirilecek. Katılımcılar, kendilerini canlandırma sanatı ile ifade etme fırsatını bulacaklar. Atölyenin kontenjanı sınırlı olup, katılmak isteyenler Engelsiz Filmler Festivali'ne başvuru yapabilirler.

Otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuklar ve gençler için unutulmaz bir sinema deneyimi hazırlanıyor! Bu yılki "Çocuklar İçin" seçkisi kapsamında, otizm dostu gösterimlerde yer alacak filmler, bu özel izleme deneyimini yaşamak isteyen sinemaseverlerle buluşuyor.

Otizm dostu gösterimlerde, her şey çocukların ve gençlerin rahatça film izlemelerini sağlamak için düşünülmüş. Bu özel gösterimlerde salonlar, loş ışıklarla aydınlatılırken ses seviyesi de düşük tutuluyor. Seyirciler, gösterim sırasında istedikleri gibi yiyecek ve içeceklerini yanlarında bulundurabilecekler ve diledikleri gibi hareket edebilecekler.

Bu özel deneyim, otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuklar ve gençlerin sinemayı sevdikleri şekilde deneyimlemelerine olanak tanıyor. 

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)