Ankara'da Çekilen ''Yatır Kısa Filminin Çekimleri Tamamlandı: Ulusal ve Uluslararası Festivallerde Yarışacak!
14 Eylül 2023

Ankara merkezli özel tiyatro ekibi Perde Sanat Tiyatrosu, tiyatro oyunlarındaki başarılarınınyanı sıra yaz aylarında çektikleri kısa filmlerle de büyük dikkat çekmeye devam ediyor.
İbrahim Sevinç ve Caner Karadağ tarafından 2016 yılında kurulan Perde Sanat geçmişte çektikleri War Crime - Savaş Suçu ve Where To - Nereye kısa filmleri ile uluslararası
arenada büyük bir başarı elde etti. Perde Sanat Tiyatrosu, Ankara'da sahneye koydukları birbirinden etkileyici tiyatro oyunlarının yanı sıra yaz aylarındaki boş zamanlarını kısa filmler çekmeye ayırarak sanatseverlerin takdirini kazanmış bir ekip haline geldi. Haziran ayında düzenlenen Perde Sanat Kısa Film Senaryo Yarışması'nda Dinçer Batırbek'in yazdığı Yatır birinci seçilen senaryo olarak belirlenmişti. ''Yatır'' adlı son kısa film projeleriyle birlikte, Perde Sanat Tiyatrosu ekibi şimdiye kadar üç kısa filmi başarıyla tamamlamış bulunuyor.

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde gerçekleştirilen çekimler, iki günlük yoğun bir çalışma ile hayata geçirildi. Kısaft ile Perde Sanat ekibi güçlerini bileştirerek, hem kamera arkasında görev alan yetenekler, hem de oyuncu kadrosu yer aldı. Film ekibinde toplam 30 kişi görev aldı.

Filmin yönetmen koltuğunda ise daha önce ''Nereye ''adlı kısa film ile çarpıcı bir işe imza atmış ve uluslararası festivallerden ödüller kazanmış deneyimli usta yönetmen Gürsel Ateş bulunuyor. Kısaft'ın kurucusu Cihan Abdal yönetmen yardımcılığı görevini üstlenirken, Görüntü yönetmenliği ise Hasan Küçükyazıcı tarafından gerçekleştirildi. Filmdeki başrol, oyuncu İbrahim Sevinç'e emanet edilirken, oyuncu kadrosunda ayrıca Caner Karadağ, Volkan Özbay, Emre Ayalp, Demirel Işık, Merve Parlak, Esra Süt, Hatice Yiğit,
Yusuf Burak Sevinç, Umut Görkem Demir, Özcan Özdemir, Ayşe Ünlü, Duru Melek Özbay ve Şabu Karadağ gibi isimler yer aldı.

Yatır adlı kısa filmin konusu, Hakiki Baba Türbesi'nin türbedarlığını yapan Muharrem Efendi'nin yaşadığı zorlu bir döneme odaklanıyor. İşte filmdeki ana konu ve hikâyenin özeti: Hakiki Baba Türbesi’nin türbedarlığını yapan Muharrem Efendi, ziyaretçiler için dua edip muska yazarak geçimini sağlamaktadır. Bir gün türbeye gelen denetçiler, türbenin sahte
olduğuna dair ihbar aldıklarını ve mezarı yeraltı radarı ile tarayacaklarını bildirince, Muharrem’in dünyası başına yıkılır. Her şeyi düzeltmek için artık çok az zamanı vardır.

Gürsel Ateş

 

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)