THY ve TEPAC desteğiyle IFFSA Toronto’nun açılışını ''Zübeyde, Analar ve Oğullar'' filmi yapacak.
13 Eylül 2023

Kuzey Amerika’nın en büyük Güney Asya filmleri festivali olan IFFSA, 12 Ekim’deki Gala Prömiyer kapsamında “Zübeyde, Analar ve Oğullar” filmini THY ve TEPAC desteğiyle ücretsiz gösterime sokacak. Cumhuriyetimizin 100. yılı şerefine 13 Ekim’de Avrupa, ABD, Orta Asya ve Orta Doğu’da aynı anda sinemalarda olacak olan “Zübeyde-Analar ve Oğullar” filmi, 12-22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Toronto Güney Asya Uluslararası Film Festivali IFFSA’nın da açılış filmlerinden de biri.

Sinemalarda gösterime girdiğindeçok beğenilen ve çok izlenen  ‘Müslüm’ filminin ortak yapımcısı Nuri Yıldırım’ın yapımcılığını yaptığı filmin ortak yapımcısı ise Alper Tosun.  Doç. Dr. Furkan Kaya, tarihçi Ethem Koca ve Tarih TV Baş Editörü Suat Kozluklu ile Prof. Dr. Necmi Ülker’in senaryo danışmanlığı yaptığı, onlarca kaynaktan araştırılan bilgilerin Zeynep Güngör tarafından dernerek, İlber Tekinsoy tarafından kaleme alınan filmin yönetmenliğini Cenk Yaz yapıyor.   

Başarılı isim Aslıhan Güner’in ‘Zübeyde’ karakterine hayat verdiği filmde Alican Yücesoy da ‘Mustafa Kemal’i canlandırıyor.  Filmde ayrıca Devrim Nas, Emre Kınay, Sitare Akbaş, Wilma Elles, Enes Demirkapı, Ali Sağ ve Turgay Tanülkü gibi tanınmış oyuncular rol alıyor.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü bize hediye eden Zübeyde Hanım’ın ‘Sarı Paşa’sı ile yaşadığı çatışmaların, onun uğruna verdiği mücadelenin, dirayetinin ve cesaretinin anlatıldığı film, Cumhuriyet’in 100. yılına da anlamlı bir armağan niteliğinde.  

“Bir kadın dünyayı değiştirebilir.” diyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın hayatını anlatan ‘Zübeyde, Analar ve Oğullar’ filminin hikayesi şu şekilde;  Osmanlı’nın son dönemlerinde karışıklık içindeki Selanik’te başlıyor ve Cumhuriyet’in ilanına kadar olan süreci yansıtıyor. Hakkında pek bilgi sahibi olmadığımız Zübeyde Hanım’ın, savaşlar, salgın hastalıklar, göçler ve yokluk içinde 6 çocuğundan 4’ünü ve eşini kaybederken, ‘Mustafa’sını nasıl yetiştirdiğini de beyaz perdeye aktarıyor.

 YORUMLAR  ({{commentsCount}})
{{countDown || 2000}} karakter kaldı
{{comment.username}}
{{moment(comment.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)
{{reply.username}}
{{moment(reply.date).fromNow()}}
Uyarı:  Yorumunuz, yönetici tarafından onaylandıktan sonra tüm ziyaretçilerimiz tarafından görüntülenebilecektir. (Bu mesajı sadece siz görüyorsunuz)