İlker Aksum

Gerçek Adı İbrahim İlker Aksum
Doğum Tarihi 23 Mayıs 1971
Doğum Yeri Isparta
Eğitim Durumu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Bölümü

Biyografisi

İbrahim İlker Aksum (d. 23 Mayıs 1971, İstanbul ), Türk oyuncu.
İlker Aksum, 23 Mayıs 1971 tarihinde Isparta’da doğmuştur. Annesinin adı Nurten Aksum'dur. İlkay ve Alpay adında ikiz kardeşleri vardır . Babası Mehmet Bülent Aksum subay pilottur. İlker Aksum, Etimesgut Şeker İlkokulu'nda başlar okul hayatına. Mehmetçik Lisesi'nden mezun olur. 1989 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarını 1993 yılı sonunda bitirmiştir.1994 yılının yazında Antalya Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı. İlk profesyonel rolü Hamlet oyununda Ophelia rolüdür. İki sene 10 küsür oyunda rol aldı. Kadro açılmadığı için ayrılıp 1996'da İstanbul'a yerleşti. Kısa bir süre sonra askerliğini Kars Sarıkamış'ta yaptı. Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nda kısa bir süre, İstanbul Şehir Tiyatroları'nda bir yıl çalıştı. Okul arkadaşı Devin Özgür Çınar'ın teklifiyle “Sır Dosyası” dizisinde bir bölüm oynadı. Bu sayede Taylan Biraderler ile tanıştı. Ve kısa süre içinde kendisini başrolünü en meşhur Şempanze'mizin oynadığı “Çarli” dizisinin Afakan Dayı’sı olarak buldu.
İlker Aksum, 2006’da ilk sinema filmi olan, Durul ve Yağmur Taylan kardeşlerin yönettiği Küçük Kıyamet’le 28. Siyad Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu.Televizyonda “Birimiz İkimiz İçin” adlı yarışma programını sundu.Çok sayıda tiyatro oyunu ve televizyon dizisinde rol alan Aksum, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” adlı filmde ilk defa bir sinema filminde başrolde yer aldı. 1998 yılında çekilen ilk olarak “Çarli”adlı dizide bir maymunla çevirdiği dizideki Afakan rolü ile tanındı. Özellikle Yabancı Damat dizisinde oynadığı Ruşen rolüyle tanınır. İlker Aksum, “Yabancı Damat” dizisinde üç yıl Antepli bir baklavacıyı oynadı, hemen ardından “Kara Yılan” dizisinde Antep’i işgal eden bir Fransız komutanını canlandırdı. İlker Aksum, Engin Günaydın, Binnur Kaya, Timuçin Esen, Olgun Şimşek ve Taylanlar gibi isimler ile çok eski arkadaştır.
07 Ekim 2012 tarihinde yapılan 49'uncu Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin sunuculuğunu İclal Aydın ve İlker Aksum birlikte yaptılar.

Oyuncu (46)

Son Yorumlar (42)

truer 09 Eylül 2020 02:08:20

Keriz filminde oynadığına dikkat etmemiştim. Çarli dizisiyle tanıdığımız sevilen ve pek çok rollerde yer alan başarılı oyuncu

bltszlk 01 Şubat 2019 18:38:53

10

Diriliş Ertuğrul dizisinde İlker Aksum Ertuğrul'un en büyük düşmanı iki rolde Dragosu ve Zangoç'u canlandırıyor. .Hem komediyi hemde kötü adamı başarılı oynuyor.

halilmutluyorgali avatar halilmutluyorgali 16 Ocak 2017 21:54:58

İlker Aksum'u ilk olarak 1999'da başlayıp yayınlanan Çarli dizisinde Afakan rolüyle tanıdık ve sevdik 5 Maymun çetesi Çarli İş Başında Baykuşların Saltanatı Beşik Kertmesi Biz Size Aşık Olduk ve Aşk Olsun gibi tek sezonluk dizilerden sonra 2004 yılın da Antep'te çekilen Yabancı Damat dizisinde Ruşen rolüyle tam 3 sezon bütün bölümlerde bulundu ve onun en uzun soluklu dizisiydi Karayılan dizisinde canlandırdığı Yüzbaşı Laroş rolü derken baş rollerini Uğur Yücel ve Ozan Güven'in paylaştığı Canım Ailem dizisinde Halim rolüyle iki sezon oynadı Bizim Yenge Kötü Yol Kadim Dostum Tatar Ramazan Ne Diyoosun 20 Dakika Sen de Gitme Yeşil Deniz Seddülbahir 32 Saat ve son oynadığı Poyraz Karayel diğer oynadığı dizilerdir ilk sinema deneyimi Küçük Kıyamet olup ardından Güz Sancısı Ejder Kapanı Bizim Büyük Çaresizliğimiz Vavien Mutlu Aile Defteri İki Kafadar Chinese Connection Çarşı Pazar Aşk Olsun filmlerinde de oynamış ve bu yapımların çoğunda yönetmen Taylan biraderlerle çalışmıştır

Yandex.Metrica