Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ayşe Nil Şamlıoğlu (Ayşe Nil Şamlıoğlu)

Ayşe Nil Şamlıoğlu

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 20 Mart 1956

Eğitim : Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü

Hakkında : Ayşenil Şamlıoğlu, (d. 1956 - İstanbul), tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen, yazar. 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Fakültesi'ne giren sanatçı, öğrenimini yarıda bırakarak, Almanya'ya gitti ve Frankfurt'ta dil eğitimi aldı. Burada tiyatro ile ilgilenen Şamlıoğlu, amatör tiyatro topluluklarıyla çalışmalara katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde eğitim gören Ayşe Nil Şamlıoğlu, ikinci kez eğitimini yarıda bırakarak Anadolu Ajansı'nda bir yıl süreyle çalışmasının yanında, özel bir reklam ajansında da çizimle ilgilendi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı, Tiyatro Bölümü mezunu olan Şamlıoğlu, 1982 yılında Adana Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak göreve başladı. 1988 - 1989 yıllarında Hacettepe Üniversitesi'nde tiyatro dersleri veren sanatçı, bir dönem Devlet Tiyatroları Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Tunç Başaran tarafından senaryolaştırılan ve yönetilip filme alınan Kaçıklık Diploması adlı bir eser yazan Ayşe Nil Şamlıoğlu'nun, asıl tanınışı Ferhunde Hanımlar ve Bizim Evin Halleri adlı dizilerdeki rolleriyle oldu. Yol Arkadaşım dizisinde canlandırdığı Hafize karakteri ile daha geniş kesimlerce tanındı. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda ve Semaver Kumpanya gibi özel tiyatro topluluklarıyla da çalışan sanatçı, yönetmenlikle oyunculuğu bir arada yürütmektedir. Şamlıoğlu, 29 Mayıs 2009 tarihinde İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine getirildi. Sanatçı aynı zamanda eski Sayıştay Başkanı Servet Şamlıoğlu'nun kızıdır. 17. Afife Tiyatro Ödülleri'nde jüri üyeliği yapmıştır.

ResimlerToqqLe

22 Mayıs 2020 13:31

İyi bir oyuncu her rolün oyuncusu.

Cevap Yaz

anelka39

14 Ağustos 2013 16:07

Ferhunde hanımlardan beri takip ediyorum iyi oyuncu :)

Cevap Yaz

portiangel

19 Nisan 2013 15:40

İşte size gerçek bir oyuncu daha.Çok başarılı ve çok değerli bir oyuncu.

Cevap Yaz

turkuaz_anlar

16 Aralık 2008 16:19

Meleğin sırları filminde çok etkileyiciydi oyunculuğu. Gerçek sanatçılardan...

Cevap Yaz

etc

16 Eylül 2008 00:08

ferhunde hanımlardan meleğin sırlarına kadar yetinmedim gittim ankara da tiyatro oyunlarını da izledim...

insanın böyle bir annesi, teyzesi, ablası olası geliyor. sanatçı karakteri nasıl kazanılır başlı başına örnektir bu güzel oyuncu.. benim için Avrupa'da nam yapmış çok sanatçıdan daha öte bir değerdedir. başlı başına "SANAT" tır kendisi.. aşığız seviyoruz...

 Veliahtı benim gözümde Derya Artemel'dir...

Cevap Yaz

uada

3 Temmuz 2008 22:16

türkiyenin en iyi kadın oyuncuları sıralaması yapılsa kesinlikle ilk 5 e girer. çok başarılı

Cevap Yaz

leon jean reno

9 Haziran 2008 15:03

Ayşe nil hanım oyunculuğu sadece iş olarak görmüyor ;sevdiği için yaşıyor  adeta aşkla bağlı olduğu kesin ama ben onu en çok deli dolu, şen şakrak her an herşeyi karıştıran rollerde bayılıyorum yeniden tv de görebilmek çok güzel  sevgiler :)

Cevap Yaz

karamamba81

18 Nisan 2008 05:06

MELEĞİN SIRLARI; hiçbir şekilde olumsuz bir yorumu kabul etmiyorum, şayet yazarsanız tekrar izleyin derim. çünkü o an mutlaka başka birşeyle ilgileniyor olabilirsiniz:) yada oyunculuk anlayışınızdan,film içinde karakterden ne beklediğinizden şüphe duyarım. ben bu kadar soft, bu kadar inandırıcı, bu kadar karakterinin yansıtacağı tüm iç çatışmaları doğru verebilen, karakterini bu kadar özümseyip, oyunculuk örneklerine çok az rastlamışımdır. bir sinema çalışanı olarak. ve tiyatro eğitimi almış okullu bir insan olarak inanılmaz etkilendim. hanii kendini aşmış derler ya işte bu söz AYŞENİL ŞAMLIOĞLU için geçerli!!! eee gerçek sanatçının diğer tenekelerden farkı. Özellikle annenin, oğluyla restoran mutfağında geçen diyalogları Ebrunun bu çöküşe verdiği tepkilerin nereden geldiğinin özeti. Kadın tüm acısı ve isyanıyla eşinin hastalığını anlatırken tüm yorgunluğu ve içinde gizlediği sırları dökülüyor ortaya. Bence inandırıcı ve iç burkucu sahnelerin başında geliyor bu bölüm.İlk gün annesi ile telefonda geçen diyalog sahnesi boğazımın düğümlenmesine yetti zaten. trajikomedi birarada bu kadar mı güzel verilir. bravo Ayşenil hanım. ya restoran sahnesine ne demeli. kızı hakkında yorumları dinleyip dinleyip bizi kendine bağlayan yakarışı, kızı hakkında konuşurken etrafındakileri ve kendisini sorgulayışı. muazzam. filmin gerçekliği içinde anne kızın uyumları o kadar samimi ki. Bizi gerçekte kan bağı olduklarına inandırabilirlerde.

Cevap Yaz

mrs.hsn

6 Mart 2008 17:07

Sprsinn nil ablada keşke diziden çıkmasaydın

Cevap Yaz

f_ebru_b

8 Şubat 2008 22:59

muhteşem bi oyuncu.ferhunde hanımlar da muhteşemdi.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica