Ayşe Nil Şamlıoğlu

Gerçek Adı Ayşe Nil Şamlıoğlu
Doğum Tarihi 20 Mart 1956
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü

Biyografisi

Ayşenil Şamlıoğlu, (d. 1956 - İstanbul), tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen, yazar.
1974 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Fakültesi'ne giren sanatçı, öğrenimini y arıda bırakarak, Almanya'ya gitti ve Frankfurt'ta dil eğitimi aldı. Burada tiyatro ile ilgilenen Şamlıoğlu, amatör tiyatro topluluklarıyla çalışmalara katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde eğitim gören Ayşe Nil Şamlıoğlu, ikinci kez eğitimini yarıda bırakarak Anadolu Ajansı'nda bir yıl süreyle çalışmasının yanında, özel bir reklam ajansında da çizimle ilgilendi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı, Tiyatro Bölümü mezunu olan Şamlıoğlu, 1982 yılında Adana Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak göreve başladı.
1988 - 1989 yıllarında Hacettepe Üniversitesi'nde tiyatro dersleri veren sanatçı, bir dönem Devlet Tiyatroları Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Tunç Başaran tarafından senaryolaştırılan ve yönetilip filme alınan Kaçıklık Diploması adlı bir eser yazan Ayşe Nil Şamlıoğlu'nun, asıl tanınışı Ferhunde Hanımlar ve Bizim Evin Halleri adlı dizilerdeki rolleriyle oldu. Yol Arkadaşım dizisinde canlandırdığı Hafize karakteri ile daha geniş kesimlerce tanındı. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda ve Semaver Kumpanya gibi özel tiyatro topluluklarıyla da çalışan sanatçı, yönetmenlikle oyunculuğu bir arada yürütmektedir. Şamlıoğlu, 29 Mayıs 2009 tarihinde İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine getirildi.
Sanatçı aynı zamanda eski Sayıştay Başkanı Servet Şamlıoğlu'nun kızıdır. 17. Afife Tiyatro Ödülleri'nde jüri üyeliği yapmıştır.

Oyuncu (44)

Son Yorumlar (13)

anelka39 avatar anelka39 14 Ağustos 2013 16:07:38

Ferhunde hanımlardan beri takip ediyorum iyi oyuncu :)

portiangel avatar portiangel 19 Nisan 2013 15:40:21

10

İşte size gerçek bir oyuncu daha.Çok başarılı ve çok değerli bir oyuncu.

turkuaz_anlar 16 Aralık 2008 16:19:12

10

Meleğin sırları filminde çok etkileyiciydi oyunculuğu. Gerçek sanatçılardan...

Yandex.Metrica