Hamdi Alkan

Gerçek Adı Hamdi Alkan
Namı Reyting Hamdi-Gazman
Doğum Tarihi 15 Temmuz 1967
Doğum Yeri Hatay
Eğitim Durumu Yıldız Teknik Üniveritesi Elektrik Mühendisliği

Biyografisi


Antakya‘da Döver köyünde doğmuştur. Biri kız, beşi erkek 6 kardeşin en küçüğüdür. Babası emekli memur, annesi ev hanımıdır. İlkokul, ortaokul ve liseyi Antakya‘da okudu. Daha sonra İstanbul‘a gelere k kazandığı Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünde okudu, 12 senede elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde tiyatro bölümünde tiyatro hocalığı, genel sanat yönetmenliği yapmaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi oyuncularının bütün oyunlarına bazen yönetmen, bazen sponsor olarak destek olmaktadır.

İlkokul sıralarında tiyatro ile ilgilenmeye başladı. Ortaokul ve lisede bütün okul müsamerelerine katılırdı.

13 Mart 2015 tarihinde Tokat'ta gösterime giren ve günler öncesinden biletleri tükenen Selam:Bahara Yolculuk filminin yönetmenliğini üstlenmiştir. Başrollerinde Aslıhan Güner, Gürol Güngör, Merve Sevi ve Mert Yavuzcan yer almakta ve filmde rol alan Türk oyunculara Mıktıbek Apazov, Egemberdi Bekboliev, Nazira Aitbekova gibi Kırgız oyuncular da eşlik etmektedi.

1990’lı yıllarda TRT‘de başlayan “3 aşağı 5 yukarı” adlı programla TV dünyasına adım attı. Gafur Hüner ve Yalçın Menteş‘le çalıştı. Hamdi Alkan, TRT’de ve birçok özel kanalda skeçler ve komedi programları yaptı. Televizyonlarda spor kendi yaptığı komedi programı Öz ofsayt’la başladı. Daha sonra “Reyting Reyting” sonrasında” "Reyting Hamdi” ve “Hamdi Alkan TV” olarak bilinen komedi programlarını yapmaya devam etti. Daha sonra kendi dizilerini çekmeye başladı.

Sadece çocukların yer aldığı TV’deki ilk çocuk mizah programı olan “Yumurcak TV”yi ATV’ de 36-37 hafta yaptı.

2001 yılında “Şellale” adlı filmde konuk oyuncu olarak Hülya Koçyiğit, Tuncel Kurtiz, Aykut Oray, Ali Sürmeli, Ege Aydan, Nurgül Yeşilçay, Fikret Kuşkan ile birlikte oynadı.

2004 yılında Show TV’de Türkiye'nin Yıldızları yarışması projesini yaptı. Buradan dereceye giren Beren Saat ve Engin Akyürek oynadığı dizilerde meşhur oldu.

2007 yılında Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım sinema filminin yönetmenliğini yaptı. Filmin bşrollerinde Vural Çelik, Yasemin Çonka, Hakan Yılmaz, Tamer Karadağlı ve Mahkûmlar oynadı.

Turgut Özakman'ın senaryosunu yazdığı ve 2009 yılında Hamdi Alkan‘ın yönetmenliğini yaptığı Dersimiz Atatürk sinema filminde başrollerde Halit Ergenç, Çetin Tekindor, Batuhan Karacakaya, Canan Hoşgör, Tolga Savacı oynamıştır.

Yüzmekten ve yatağına uzanıp film seyretmekten hoşlanan Hamdi Alkan’ın; afişler, teneke oyuncaklar, eski jilet koleksiyonu, kibrit koleksiyonu, dürbün koleksiyonu, resim koleksiyonu, tesbih koleksiyonu, kalem koleksiyonu, çakı koleksiyonu, kartvizit koleksiyonu gibi koleksiyonları vardır.

Hamdi Alkan, 1989 yılında 22 yaşındayken Canan Hoşgör ile evlendi. Zeynep (d. 1998) ve Ayşe (d. 2007) adlarında iki kızı vardır. Hamdi Alkan, 1999 yılında eşi Canan Hoşgör’den boşandı, daha sonra 2006 yılında tekrar evlendiler. 2012 yılının Mart ayında tekrar boşandılar.

Hamdi Alkan, 24 Nisan 2014 tarihinde Selen Görgüzel ile Roma’da evlendi.

Yönetmen (26)

Senaryo (1)

Yapımcı (8)

Oyuncu (28)

Yazım Ekibi (7)

Son Yorumlar (25)

bltszlk avatar bltszlk 19 Eylül 2017 20:24:08

10

Hamdi Alkan 90'lı yıllardan 2002'ye kadar yaptığı Reyting Hamdi güldürü programına bakardım.Sonra Hamdi Alkan TV programını fragmanlarına bakıpda beğenmemiştim.Hamdi Alkan Türk Malı adlı dizide yeni sezonda Mübarek rolüyle ekrana gelecek.

halilmutluyorgali avatar halilmutluyorgali 09 Şubat 2017 00:03:10

Hamdi Alkan hem iyi bir güldürü sanatçısı ve oyuncusu hem başarılı bir yönetmen hem de kaliteli bir yapımcı özellikle 90'lı yıllarda Reyting Hamdi adlı güldürü programında çeşitli skeçler yoluyla değişik toplumla ilgili sorunları alaycı gülünç yollar la eleştirdi ayrıca bu programa has olan Gazman Yarmagül gibi Türk halkının beğenerek izlediği gülünç karakterleri başarıyla canlandırdı ve diğer yapımlarda da bulundu bundan dolayı Türkiye'de oldukça fazla hayran kitlesi vardı onun

Financier 26 Ocak 2016 02:28:35

8

Hamdi Alkan yönetmenliğinden tutunda oyunculuğuna senaryolarına kadar çok sevdiğimiz çok güzel programlar,diziler ve filmler çıkardı. Reyting Hamdi programıyla Yarmagül ve Gazman gibi ilgi çekici televizyona bağlayıcı karakterleri ortaya çıkardı.Anc ak artık komedi programları yapmıyor ondan bu tarzda komedi programları yapmasını bekliyor, ve izleyiciler olarak yeniden reyting hamdi programına devam etmesini istiyoruz

Yandex.Metrica