Uğur Yücel

Gerçek Adı Uğur Yücel
Doğum Tarihi 1 Ocak 1957
Doğum Yeri Kars
Eğitim Durumu İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü

Biyografisi

Uğur Yücel (d. 1957), Türk sinema oyuncusu, senarist ve yönetmen.
1957 yılında İstanbul'da doğdu. Aslen Van' lıdır. İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro bölümünü bitirdi ve 1977 yılında tek kişili k bir gösteri oyunculuk kariyerine başladı. 1975-1984 yılları arasında Kenter Tiyatrosu, Tef Kabare Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu ve Şan Müzikholü’nde çeşitli oyunlarda oynadı. Selamsız Bandosu ve Muhsin Bey (1987) adlı filmlerdeki rolleri ile büyük çapta beğeni topladı.
Bunların dışında, Sezen Aksu ve Müjde Ar ile ayrı ayrı sahne şovları yaptı.
Televizyonda, Aziz Ahmet, Karanlıkta Koşanlar, Alacakaranlık ve Hırsız Polis gibi dizilerde oynadı; bunlardan Karanlıkta Koşanlar'ın tamamını ve Alacakaranlık'ın bazı bölümlerini (Alican Yücel takma adıyla) yönetti. Karanlıkta Koşanlar dizisinin senaryosunu, Ahmet Ümit'in polisiye öyküsünden uyarlayarak yazdı; Alacakaranlık'ın yazımına da katkıda bulundu.
Arabesk'le, ‘Sinema Yazarları Derneği En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, Muhsin Bey'le Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödüllerini aldı. İlk sekiz bölümünü çektiği İkinci Bahar adlı Tv dizisiyle İletişim Fakültesi En İyi Tv Yönetmeni Ödülünü aldı. Gemide ve Laleli’de Bir Azize filmlerinin müziklerini yaptı. Yönettiği ilk film olan Yazı Tura ile Antalya Film Festivali En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen ödülleri dahil 11 ödül aldı. En son, 2007 yılında sona eren Hırsız Polis isimli dizide rol aldı ve başrollerini Türkan Şoray ile birlikte paylaştığı Hayatımın Kadınısın adlı filmi çekti. 2008 yılında Türkiye'de bir ilk olan Kolay Gelsin adlı doğaçlama sit-com denemesinin yönetmeni oldu, ama proje uzun ömürlü olmadı. 2008 - 2010 yılları arasında yayınlanmış olan Canım Ailem adlı TV dizisinde başrol oynamıştır. Kendi yönettiği Ejder Kapanı adlı sinema filminde Kenan İmirzalıoğlu, Nejat İşler, Berrak Tüzünataç ve Ceyda Düvenci ile birlikte başrolü paylaşmıştır.

Yönetmen (7)

Senaryo (5)

Oyuncu (37)

Müzik (2)

Son Yorumlar (63)

ekahyaoglu 10 Ekim 2018 16:29:23

10

Başarılı bir oyuncu ve yönetmen

murat1984 31 Ocak 2017 23:52:33

İyi bir yönetmen ve oyuncudur.Özellikle Milyarder,Eşkıya ve Muhsin Bey'deki rolü unutulmazdır.

Doğum Tarihi: 26 Mayıs 1957 İstanbul-Üsküdar

mansur34 avatar mansur34 18 Temmuz 2016 14:52:48

8

Uğur yücel türk sinemasının en iyi oyuncularından biri hem dram hem komedi oynayan hepsinde harikalar yaratan uğur yücel özellikle şener şen ile oynadığı muhsin bey ve eşkiya filmlerinde çok iyiydi son dönemde benim dünyam ve yaktın beni gibi sıradan filmlere oyunculuğu ile çok şey katıp bu filmleri izlenilir kılmıştı kötü kedi şerafettinde de dublaj da başarılı bir iş çıkarmış hırsız polis ve canım ailem dizilerindeki performansları da unutulmaz gemide filminin müzikleri de güzeldi yönetmen ve senarist olarak da fena değil ayrıca yağmur kesiği adlı bir öykü kitabı da var yani dolu dolu büyük bir sanatçı yeni dizi ve filmlerde özellikle nuri bilge ceylan yada zeki demirkubuz filmlerinde çok görmek isterim başarılarının devamını dilerim.

Yandex.Metrica