Sinan Çetin

Doğum Tarihi 1 Mart 1953
Doğum Yeri Van
Eğitim Durumu Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü

Biyografisi

1970'li yıllarda resim ve fotoğrafçılık çalışmaları yaptı. Resim sergileri açtı. Grafiker olarak çalıştı. Erkekçe dergisine fotoğraflar çekti.  1975'de sinemaya "Hanzo" adlı güldürüyle Zeki Ökten'e asistanlık yaptı. Daha sonra Şerif Gören ve Atıf Yılmaz'la çalıştı. 1977 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl Baskın ve ardından Halı Türküsü adlı belgeselleri yönetti. 1980'de "Bir Günün Hikayesi" adlı filmle yönetmenliğe başladı. Bu arada teknik donanımı yüksek bir stüdyo kurarak reklam reklam filmleri çekti. Tansu Çiller'in Başbakanlığı döneminde sanat danışmanı olarak görev yaptı. Sinan Çetin çoğu kez yaptığı sert çıkışlarla tartışmalara yarattı, tepkiler aldı. Yönetmenliğini üstlendiği ve popülist ağırlıklı kitleye yönelik iş filmleriyle dikkat çekerken, özellikle de yapımcı olarak pazarlama yeteneklerini ortaya koydu. 1995 yılında kendisinin yönetmenliğini yaptığı "Bay E" filminin aynı zamanda Görüntü Yönetmenliğini de üstlendi. Yönetmenliğini yaptığı filmlerin çoğunda kendisi de küçük roller oynadı.

Yönetmen (20)

Senaryo (14)

Yapımcı (53)

Oyuncu (17)

Eser (1)

Kamera Ekibi (2)

Son Yorumlar (41)

murat1984 10 Ocak 2017 13:50:46

Aslında iyi bir yönetmendir. Birkaç vasat filmi dışında kötü filmi yoktur.
Gerçek Adı Sadettin Sinan Çetin'dir.

kaancakaniik avatar kaancakaniik 05 Ekim 2015 20:53:29

6

Denildiği kadar kötü bir yönetmen değil. Çiçek Abbas ve Komser Şekspir gibi güzel işlere imza atmış bir yönetmen ama sonra mahallesef çıtayı düşürmüştür. Türk sinemasına az da olsa katkısı olmuştur ama bence siyasetten uzak kalıp kendisine yakışacak işler yapmalı.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 07 Mayıs 2015 01:11:35

6

Çektiği filmleri yada yapımcı olarak çektirdiği filimleri vizyona sokmama huyundan vazgeçmeli filmin iyi olup olmadığını eleştirmenlere seyircilere bırakmalı o filimlerde çalışan yönetmen ,senarist oyuncu vs. bir çok kişiye yazık.

Yandex.Metrica