"Karakolda Ayna Var","Çamaşırcı Güzeli","Hicran" ve "Yansın Bu Dünya" gibi filmlerde önemli rollerde oynayarak sinema kariyerinde de başarı gösteriyordu. Liz Taylor'a benzerliğiyle de dikkat çeken sanatçı, Musahipzade Celal'in "Mum Söndü" adlı operetinde oynarken ilk defa sahnede şarkı söyledi. Ve sanat yaşamına müziği de katmaya karar verdi. Şarkıcı olarak ilk kez 1967'de Batı Klüp'te şarkı söylemeye başladı. Çoğunlukla İtalyanca şarkılar söylerdi. Bu tarihlerde Doruk Onatkut Orkestrası eşliğinde Aras Plak'dan "Anıların En Güzeli / Sonsuz Sevgi" adlı ilk plağını doldurdu. Fecri Ebcioğlu'nun sözlerini yazdığı "Tekrar Sana Dönecek / Sen Nerdesin" adlı ikinci plağı Disko Plak'tan çıktı. Birkaç 45'liğin ardından 78 yılında Sezen Aksu'nun "Yeter ki" şarkısıyla yeniden popüler olan sanatçı, 1979 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'nde sözlerini Ayşe Irmak Manioğlu'nun yazdığı, bestesini Turhan Yükseler'in yaptığı, aranjesini Emin Fındıkoğlu'nun hazırladığı "Sevgilim" adlı şarkısıyla dördüncü oldu. Recep Kaymak'la birlikte "Sangam (Arkadaşımın Aşkısın)" filminin müziği olan "Diljo Pierka Rega" adlı şarkıya yaptıkları bir 45liği de vardır. 1991 yılında Ayşe Irmak Manioğlu sözlerinin ağırlıklı olduğu "Sevdam Dudaklarında" albümü yayınlanmıştır. Çok yönlü sanatçı kişiliği ve imza attığı nitelikli işlerle hem sinema, hem tiyatro, hem de müzikte ismini kabul ettirmiş olan Saadet Sun; uzun yıllar ara verdiği müziğe, aynı zamanda İstanbul şubesinin başkanlığını da yaptığı Leons kulübünün özel gecelerinde sahne alarak devam etmektedir.

Sabri Taylan Emcioğlu ile evlidir."> Saadet Sun ~ Sinematurk.com
Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Saadet Sun (Saadet Eliaçık)

Saadet Sun

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 3 Mart 1944

Ajans : Sihirli Anahtar

Hakkında : Öğrencilik yıllarında tarihe meraklı olan sanatçı; ağır basan tiyatro tutkusu nedeniyle, yakın aile dostu olan tiyatro sanatçısı Şükriye Atav'ın da desteğiyle İstanbul Şehir Tiyatroları'nda oynamaya başladı. İlk rolü Mark Twain'in "Tom Sawyer" adlı eserinde Tom'un annesi oldu. Bu arada "Karakolda Ayna Var","Çamaşırcı Güzeli","Hicran" ve "Yansın Bu Dünya" gibi filmlerde önemli rollerde oynayarak sinema kariyerinde de başarı gösteriyordu. Liz Taylor'a benzerliğiyle de dikkat çeken sanatçı, Musahipzade Celal'in "Mum Söndü" adlı operetinde oynarken ilk defa sahnede şarkı söyledi. Ve sanat yaşamına müziği de katmaya karar verdi. Şarkıcı olarak ilk kez 1967'de Batı Klüp'te şarkı söylemeye başladı. Çoğunlukla İtalyanca şarkılar söylerdi. Bu tarihlerde Doruk Onatkut Orkestrası eşliğinde Aras Plak'dan "Anıların En Güzeli / Sonsuz Sevgi" adlı ilk plağını doldurdu. Fecri Ebcioğlu'nun sözlerini yazdığı "Tekrar Sana Dönecek / Sen Nerdesin" adlı ikinci plağı Disko Plak'tan çıktı. Birkaç 45'liğin ardından 78 yılında Sezen Aksu'nun "Yeter ki" şarkısıyla yeniden popüler olan sanatçı, 1979 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'nde sözlerini Ayşe Irmak Manioğlu'nun yazdığı, bestesini Turhan Yükseler'in yaptığı, aranjesini Emin Fındıkoğlu'nun hazırladığı "Sevgilim" adlı şarkısıyla dördüncü oldu. Recep Kaymak'la birlikte "Sangam (Arkadaşımın Aşkısın)" filminin müziği olan "Diljo Pierka Rega" adlı şarkıya yaptıkları bir 45liği de vardır. 1991 yılında Ayşe Irmak Manioğlu sözlerinin ağırlıklı olduğu "Sevdam Dudaklarında" albümü yayınlanmıştır. Çok yönlü sanatçı kişiliği ve imza attığı nitelikli işlerle hem sinema, hem tiyatro, hem de müzikte ismini kabul ettirmiş olan Saadet Sun; uzun yıllar ara verdiği müziğe, aynı zamanda İstanbul şubesinin başkanlığını da yaptığı Leons kulübünün özel gecelerinde sahne alarak devam etmektedir.

Sabri Taylan Emcioğlu ile evlidir.

Resimlermkurtsen

2 Ağustos 2010 00:41

Sanatçı 1960 lı yılların başında Saadet Eliaçık ismi ile Ugur Film'in bir kaç filminde ikinci derece roller  oynadı. Daha sonra olmayan sesini fark etmiş olmalı ki,  soyadını  Sun olarak değiştirip, şarkıcılığa başladı. Rol buldukçada sinema kariyerine devam etti.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica