Perran Kutman

Gerçek Adı Perran Kanat
Namı Perihan Abla, Müstesna, Şehnaz, Leyla, Afet Öğretmen
Doğum Tarihi 30 Ekim 1949
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Belediye Konservatuarı

Biyografisi

Perran Kutman (d. Perran Kanat, 1949, İstanbul) Türk tiyatro ve sinema oyuncusu.1949 yılında İstanbul Aksaray'da Perran Kanat olarak dünyaya gelmiştir. Ailesinin isteği üzerine konservatuar okumuş, Ti yatro Bölümü'nden mezun olmuştur. Yaşamı süresince çeşitli dizi, film ve tiyatro oyunlarında oynamıştır. İlk sinema deneyimini 1972`de yönetmenliğini Nejat Saydam'ın yaptığı "Şehvet Kurbanı" adlı filmle yapan Kutman, Türk Sineması'nın klasikleri içinde sayılan "Köyden İndim Şehire", "Salak Milyoner" ve "Hababam Sınıfı" serisinde oynadığı rollerle çıktıktan sonra, "Gırgıriye"'deki Sabahat tiplemesi ile ün kazanmıştır. Müjdat Gezen ile beraber çesitli oyunlar ve parodiler yapan sanatçı 1972 yılında sinema ve tiyatro oyuncusu Hüseyin Kutman'la evlenmiş fakat evlilikleri 1979 yılında sona ermiştir. Kutman, 1980 yılında evlendiği müzisyen Koral Sarıtaş ile hala evlidir.İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olduktan sonra 1967'de Ulvi Uraz Tiyatrosu`nda sahneye çıkan Kutman, ilk sahne deneyimi hakkında bir röportajında "Ulvi Uraz'da profesyonel hayatıma başladım. Mükemmel bir hocaydı. Sahne tahtasına saygıyı öğrendim"' demiştir. Çeşitli dizi ve filmlerde rol alan Kutman, Perihan Abla dizisi ile asıl üne kavuşmuştur. 1986 yılında TRT 2'de izleyiciyle buluşan Perihan Abla dizisi çok sevilince TRT1'e aktarılıp orada yayın hayatına devam etmiştir. Perihan Abla rolü ile özellikle Türk Halkının sevgisini kazanmıştır.

Oyuncu (50)

Son Yorumlar (80)

Arsivci86 avatar Arsivci86 04 Mayıs 2019 18:23:38

10

Türk komedi sinemasının en önemli yüzlerinden biri... Allah sağlık sıhhat versin...

SarpBayhan avatar SarpBayhan 18 Ocak 2018 01:50:56

Perran Kutman Türk sinemasının başarılı kadın komedi oyuncularından biridir. Kutman soyadı kendisine rahmetli eşi Hüseyin Kutman'dan kalmıştır. 1980 yılından beri müzisyen Koral Sarıtaş ile evlidir.

sinemaagresif avatar sinemaagresif 31 Mayıs 2016 14:19:21

9

Kendine has karakterlere imza atmış tiyatro, sinema filmleri ve tv dizilerinin yıldız isimlerinden biridir Perran Abla. İlk sinema deneyimini 1972'de yönetmenliğini Nejat Saydam'ın yaptığı Şehvet Kurbanı adlı filmle yapmıştır. Çoğu zaman dominant , deli dolu bazen de hafif saf tiplemeleri üstün performanslarla canlandırmış ve kalplerimize taht kurmuştur. Filmlerde Metin Akpınar'la olan uyumuna bayılıyorum. Köyden İndim Şehre ,Salak Milyoner ,Petrol Kralları ,Aslan Bacanak vs. filmlerde Metin Abi ile çok iyilerdi. Perihan Abla, Şehnaz Tango,Afet Öğretmen Sabahat,Hürrem, Gülsüm gibi rolleri unutulmaz.Ne Olacak Şimdi filminde tükür oğlum babanın yüzüne repliği süperdi. Kendisine uzun ömürler dilerim.

Yandex.Metrica