Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Perran Kutman (Perran Kanat)

Perran Kutman

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 30 Ekim 1949

Eğitim : İstanbul Belediye Konservatuarı

Hakkında : Perran Kutman (d. Perran Kanat, 1949, İstanbul) Türk tiyatro ve sinema oyuncusu.1949 yılında İstanbul Aksaray'da Perran Kanat olarak dünyaya gelmiştir. Ailesinin isteği üzerine konservatuar okumuş, Tiyatro Bölümü'nden mezun olmuştur. Yaşamı süresince çeşitli dizi, film ve tiyatro oyunlarında oynamıştır. İlk sinema deneyimini 1972`de yönetmenliğini Nejat Saydam'ın yaptığı "Şehvet Kurbanı" adlı filmle yapan Kutman, Türk Sineması'nın klasikleri içinde sayılan "Köyden İndim Şehire", "Salak Milyoner" ve "Hababam Sınıfı" serisinde oynadığı rollerle çıktıktan sonra, "Gırgıriye"'deki Sabahat tiplemesi ile ün kazanmıştır. Müjdat Gezen ile beraber çesitli oyunlar ve parodiler yapan sanatçı 1972 yılında sinema ve tiyatro oyuncusu Hüseyin Kutman'la evlenmiş fakat evlilikleri 1979 yılında sona ermiştir. Kutman, 1980 yılında evlendiği müzisyen Koral Sarıtaş ile hala evlidir.İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olduktan sonra 1967'de Ulvi Uraz Tiyatrosu`nda sahneye çıkan Kutman, ilk sahne deneyimi hakkında bir röportajında "Ulvi Uraz'da profesyonel hayatıma başladım. Mükemmel bir hocaydı. Sahne tahtasına saygıyı öğrendim"' demiştir. Çeşitli dizi ve filmlerde rol alan Kutman, Perihan Abla dizisi ile asıl üne kavuşmuştur. 1986 yılında TRT 2'de izleyiciyle buluşan Perihan Abla dizisi çok sevilince TRT1'e aktarılıp orada yayın hayatına devam etmiştir. Perihan Abla rolü ile özellikle Türk Halkının sevgisini kazanmıştır.Ali_Alamuti

16 Eylül 2019 15:29

Özellikle komedi filmlerinde çok beğenirim. Perihan olarak da çocukluk günlerimizin ablasıydı.

Cevap Yaz

Malboro

31 Ağustos 2019 13:45

Uzun zamandır sinemaya da, TV'ye de uzak kalmasıyla kendini özlettiriyor

Cevap Yaz

Arsivci86

4 Mayıs 2019 18:23

Türk komedi sinemasının en önemli yüzlerinden biri... Allah sağlık sıhhat versin...

Cevap Yaz

SarpBayhan

18 Ocak 2018 01:50

Perran Kutman Türk sinemasının başarılı kadın komedi oyuncularından biridir. Kutman soyadı kendisine rahmetli eşi Hüseyin Kutman'dan kalmıştır. 1980 yılından beri müzisyen Koral Sarıtaş ile evlidir.

Cevap Yaz

sinemaagresif

31 Mayıs 2016 14:19

Kendine has karakterlere imza atmış tiyatro, sinema filmleri ve tv dizilerinin yıldız isimlerinden biridir Perran Abla. İlk sinema deneyimini 1972'de yönetmenliğini Nejat Saydam'ın yaptığı Şehvet Kurbanı adlı filmle yapmıştır. Çoğu zaman dominant ,deli dolu bazen de hafif saf tiplemeleri üstün performanslarla canlandırmış ve kalplerimize taht kurmuştur. Filmlerde Metin Akpınar'la olan uyumuna bayılıyorum. Köyden İndim Şehre ,Salak Milyoner ,Petrol Kralları ,Aslan Bacanak vs. filmlerde Metin Abi ile çok iyilerdi. Perihan Abla, Şehnaz Tango,Afet Öğretmen Sabahat,Hürrem, Gülsüm gibi rolleri unutulmaz.Ne Olacak Şimdi filminde tükür oğlum babanın yüzüne repliği süperdi. Kendisine uzun ömürler dilerim.

Cevap Yaz

Kleberson

19 Haziran 2015 17:24

perihan ablada süperdi cok iyiydi

Cevap Yaz

mansuryıldırım

4 Eylül 2014 10:24

Hababam sınıfı dokuz doğuruyor,Gırgıriye,Perihan Abla vs.bir çok rolde muhteşemdi son dönemde sinemada göremiyoruz sayın perran kutmanı umarım sinemayada geri döner.

Cevap Yaz

mrs.hsn

3 Eylül 2014 18:27

Her role girebilen enfes bir oyuncu. Rol aldığı E.Eğilmez filmleri ile sinema da adını duyurmuş, Gırgıriye ile rüştünü ispat etmiştir. Tiyatro onun oyunculuğa merhaba deyiş yeridir. Gerçek bir sanatçı. Önünde saygı ile eğiliyorum.

Cevap Yaz

dioy

30 Ağustos 2014 04:17

Sinema filmlerinden ziyade, başarılı tv dizileriyle hatırlanacak büyük oyuncu. Uzun soluklu tv dizilerine yakışan bir yüzü var. Ortalama bir Türk ailesindeki hafif etine dolgun, anaç, çevresindeki insanları himaye etmeye çalışan, sürekli denge unsuru olmaya çalışan ortalama bir türk kadını tipini hakkıyla canlandırmıştır hep. Güzellik ikonu olmasa da (Türk sinemasının dört yapraklı yoncası gibi), hep yüreği güzeli canlandırdığı için bence ekranların en sevilen, en güzel yüzlerinden biridir. Kendisine sağlıklı ve bereketli bir ömür diliyorum.

Cevap Yaz

vatansever10

9 Ağustos 2014 01:51

yeşilçama yakısan , fılmler de kendıne has bır oyunculugu olan ve benım cok sevdıgım bır oyuncu.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica