Osman Sınav

Gerçek Adı Osman Sınav
Namı Osman Hoca
Doğum Tarihi 1 Ocak 1956
Doğum Yeri Denizli
Eğitim Durumu 1975 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü 1977 İ. D. G. S. A. Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil Dizaynı 1979 İ. D. G. S. A. Sinema Televizyon Enstitüsü

Biyografisi

1956 yılında Burdur’da doğdu.1975 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nü bitiren Sınav, tekstil tasarımıyla da ilgilendiği için 1977’de aynı okulun Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil Dizaynı bölümüne kaydoldu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Sinema Televizyon Enstitüsü’nde de eğitim gören Sınav, 1979 yılında mezun oldu.

Profesyonel iş hayatına Man Ajans’ta metin yazarı olarak çalışmaya başlayarak atılan Sınav, reklamcılık kariyerine daha sonra 1980 ve 1984 yılları arasında Grafika Lintas isimli ajansta devam etti. Metin yazarlığının yanı sıra creative grup başkanlığı görevini de yürüten Sınav, 1984 yılında Sinegraf Film Yapım/Yönetim Ltd. Şti.'ni kurdu. Yazdığı 500’e yakın reklam filmi ve kampanyayla uzun soluklu reklamcılık tecrübesine 1987’de son noktayı koyan Sınav, artık sadece sinema projeleri üzerine yoğunlaşmak istiyordu.

TV dizileri ve uzun metrajlı filmleri başlatan yönetmen, aynı yıl başrollerini Haluk Kurtoğlu ve Alev Sezer’in paylaştıkları Bir Muharririn Ölümü isimli TV filmi için kamera karşısındaydı. Ardından 1989’da senaryosunu İlhami Algör ile birlikte yazdıkları Hünkarın Bir Günü geldi. 1990’da Yalancı Şafak, Küçük Dünya ve Aşka Kimse Yok filmlerini çeken Sınav, 1993’te Süper Baba isimli TV dizisinin yönetmenliğini yaptı.

1994’te Mehmet Aslantuğ’a en iyi oyuncu, kendisine de en iyi yönetmen dallarında Altın Portakal kazandıracak Yalancı’yı çekti.

Melek Apartmanı, Mavi Düşler ve Sıcak Saatler gibi diğer TV dizilerine de imza atan yönetmen, daha önce de birlikte çalıştığı Mehmet Aslantuğ ve Ayşegül Aldinç’in başrollerini paylaştıkları Gerilla isimli filmi 1998’de izleyiciyle buluşturdu. Tomris Oğuzalp filmdeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Altın Portakal ödülünün sahibi oldu.

Kenan İmirzalıoğlu’nu keşfeden yönetmen, onun güçlü bir yüzü olduğunu düşünüyordu ve İmirzalioğlu-Sınav ortaklığı 1999’da Deli Yürek isimli diziyle start aldı. 2002’de filmi için kamera arkasına geçen Sınav, Deli yürek: Bumerang Cehennemi’yle hatırı sayılır bir gişe başarısı elde etti.

2002 yılında Mazhar Alanson’un da aralarında olduğu oyuncu kadrosuyla Ekmek Teknesi’ne imza atan Sınav, Kurtlar Vadisi’nin de 55. Bölüm'e kadar yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptı. Mafya ve derin devlet ekseninde gelişen ilişkiler üzerine kurulu olan dizinin yönetmenliğini bıraktıktan sonra, Kapıları Açmak ve Metin Erksan klasiği Acı Hayat ’ın yeni versiyonu için kamera arkasındaydı.

Osman Sınav son olarak yönetmenliğinin yanı sıra yapımclığını da üstlendiği, Fatih Akın’ın Kısa ve Acısız isimli filminden tanınan Mehmet Kurtuluş ve Dogville, The Batman gibi filmlerde de rol almış Udo Kier’in de aralarında olduğu oyuncu kadrosuyla, Pars: Kiraz Operasyonu’nu vizyona soktu.

2012 yılında özel bir törenle, MSGSÜ sinema ve televizyon bölümünden mezun oldu.[1]

Yönetmen (40)

Yapımcı (32)

Oyuncu (1)

Yazım Ekibi (6)

Son Yorumlar (53)

yeşilçam1987 14 Ağustos 2019 21:20:49

10

Kendisinin oyuncu yönetimi ve yönetmenlik olarak dünya standartlarında olduğunu düşünüyorum .Zira KENAN İMİRZALIOĞLU gibi oyunculuk eğitimi olmayan birini bugün onun sayesinde jön olarak izliyoruz.Ayrıca yönetmenliğini yaptığı dizi ve filmlerde berb at oyunculuk gösteren birisine rastlamadım bu da onun ne kadar usta bir yönetmen olduğunu göstermektedir.Ayrıca DELİ YÜREK dizisinde dikkatimi çekti aksiyon sahnelerinin mükemmelliğide diziyi başka bir seviyeye çıkartmış ve efsane yapmıştır.Uzun ve sağlıklı ömürler dilerim Osman abimize.

yönetmen murat uygur avatar yönetmen murat uygur 14 Ekim 2015 13:01:28

10

”Hiçbir şey, bir insanla ilgili gerçekleri onun yapıtları kadar iyi sergileyemez.” Osman Sınav TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK USTASI

OYUNCU.ERDAL.BAKIR avatar OYUNCU.ERDAL.BAKIR 28 Ağustos 2015 10:22:46

Osman hoca bizleri oyuncuları yetistiren hoca

Yandex.Metrica