Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Osman Sınav (Osman Sınav)

Osman Sınav

Doğum Yeri : Denizli

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1956

Eğitim : 1975 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü 1977 İ. D. G. S. A. Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil Dizaynı 1979 İ. D. G. S. A. Sinema Televizyon Enstitüsü

Hakkında : 1956 yılında Burdur’da doğdu.1975 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nü bitiren Sınav, tekstil tasarımıyla da ilgilendiği için 1977’de aynı okulun Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil Dizaynı bölümüne kaydoldu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Sinema Televizyon Enstitüsü’nde de eğitim gören Sınav, 1979 yılında mezun oldu. Profesyonel iş hayatına Man Ajans’ta metin yazarı olarak çalışmaya başlayarak atılan Sınav, reklamcılık kariyerine daha sonra 1980 ve 1984 yılları arasında Grafika Lintas isimli ajansta devam etti. Metin yazarlığının yanı sıra creative grup başkanlığı görevini de yürüten Sınav, 1984 yılında Sinegraf Film Yapım/Yönetim Ltd. Şti.'ni kurdu. Yazdığı 500’e yakın reklam filmi ve kampanyayla uzun soluklu reklamcılık tecrübesine 1987’de son noktayı koyan Sınav, artık sadece sinema projeleri üzerine yoğunlaşmak istiyordu. TV dizileri ve uzun metrajlı filmleri başlatan yönetmen, aynı yıl başrollerini Haluk Kurtoğlu ve Alev Sezer’in paylaştıkları Bir Muharririn Ölümü isimli TV filmi için kamera karşısındaydı. Ardından 1989’da senaryosunu İlhami Algör ile birlikte yazdıkları Hünkarın Bir Günü geldi. 1990’da Yalancı Şafak, Küçük Dünya ve Aşka Kimse Yok filmlerini çeken Sınav, 1993’te Süper Baba isimli TV dizisinin yönetmenliğini yaptı. 1994’te Mehmet Aslantuğ’a en iyi oyuncu, kendisine de en iyi yönetmen dallarında Altın Portakal kazandıracak Yalancı’yı çekti. Melek Apartmanı, Mavi Düşler ve Sıcak Saatler gibi diğer TV dizilerine de imza atan yönetmen, daha önce de birlikte çalıştığı Mehmet Aslantuğ ve Ayşegül Aldinç’in başrollerini paylaştıkları Gerilla isimli filmi 1998’de izleyiciyle buluşturdu. Tomris Oğuzalp filmdeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Altın Portakal ödülünün sahibi oldu. Kenan İmirzalıoğlu’nu keşfeden yönetmen, onun güçlü bir yüzü olduğunu düşünüyordu ve İmirzalioğlu-Sınav ortaklığı 1999’da Deli Yürek isimli diziyle start aldı. 2002’de filmi için kamera arkasına geçen Sınav, Deli yürek: Bumerang Cehennemi’yle hatırı sayılır bir gişe başarısı elde etti. 2002 yılında Mazhar Alanson’un da aralarında olduğu oyuncu kadrosuyla Ekmek Teknesi’ne imza atan Sınav, Kurtlar Vadisi’nin de 55. Bölüm'e kadar yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptı. Mafya ve derin devlet ekseninde gelişen ilişkiler üzerine kurulu olan dizinin yönetmenliğini bıraktıktan sonra, Kapıları Açmak ve Metin Erksan klasiği Acı Hayat ’ın yeni versiyonu için kamera arkasındaydı. Osman Sınav son olarak yönetmenliğinin yanı sıra yapımclığını da üstlendiği, Fatih Akın’ın Kısa ve Acısız isimli filminden tanınan Mehmet Kurtuluş ve Dogville, The Batman gibi filmlerde de rol almış Udo Kier’in de aralarında olduğu oyuncu kadrosuyla, Pars: Kiraz Operasyonu’nu vizyona soktu. 2012 yılında özel bir törenle, MSGSÜ sinema ve televizyon bölümünden mezun oldu.[1]

İlgili Filmleryeşilçam1987

14 Ağustos 2019 21:20

Kendisinin oyuncu yönetimi ve yönetmenlik olarak dünya standartlarında olduğunu düşünüyorum .Zira KENAN İMİRZALIOĞLU gibi oyunculuk eğitimi olmayan birini bugün onun sayesinde jön olarak izliyoruz.Ayrıca yönetmenliğini yaptığı dizi ve filmlerde berbat oyunculuk gösteren birisine rastlamadım bu da onun ne kadar usta bir yönetmen olduğunu göstermektedir.Ayrıca DELİ YÜREK dizisinde dikkatimi çekti aksiyon sahnelerinin mükemmelliğide diziyi başka bir seviyeye çıkartmış ve efsane yapmıştır.Uzun ve sağlıklı ömürler dilerim Osman abimize.

Cevap Yaz

yönetmen murat uygur

14 Ekim 2015 13:01

”Hiçbir şey, bir insanla ilgili gerçekleri onun yapıtları kadar iyi sergileyemez.” Osman Sınav TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK USTASI

Cevap Yaz

OYUNCU.ERDAL.BAKIR

28 Ağustos 2015 10:22

Osman hoca bizleri oyuncuları yetistiren hoca

Cevap Yaz

sinemadelisi

30 Haziran 2013 00:54

Dizi sektörünün nabzını çok iyi bilen usta bir yapımcı ve yönetmendir.

Cevap Yaz

makyözz

23 Eylül 2012 08:02

Sağlık ve başarı dolu nice uzun ömürler dilerim

Cevap Yaz

howarda101

20 Mart 2012 04:04

Osman sınav türkiyenin benim kanatimce steven spielbergidir o türk sinema sektörünü endüstiriyel bir hale getirerek çağ atlattı..özellikle deliyürek ve kurtlar vadisi bunların en öncüsüdür ama hak ettiği yerlerde göremiyoz osman abiyi bunun bazen düşündüğümde siyasi olduğu kanaatine varmıyor değilim umarım böyle değildir..çünkü sinema gibi  bir sanat dalının her siyasi görüşe ideolijiye açık olacağını düşünüyorum amerikada olduğu gibi..neyse sözü uzatmadan osman abiye başarılar diler yeniden sağlam bir filmle bomba etkisi yaratacak bir projelerle yeniden rating rekorları kıracak filmler yapması dileğiyle saygılar..

Cevap Yaz

yesim demiroglu

29 Ocak 2010 18:40

Ben profesionnelle bir oyuncu olarak çaliçmak istegim yonetmenlerden biridir kendisi, tum çaliçmalarini beyeniyorum, dunya bir oyun sahnesidir, bizlerde oyuncuyuz, bu yolda devam etmeniz dilegiyle.

NOT: turkçem için kusuruma bakmayin, belçikada yasadigim için ikinci dilim fransizca oldugundan anca bu kadar yaza biliyorum. 

Cevap Yaz

Loverman

11 Kasım 2009 23:22

daha yaşı müsait belki ileride 1 numaralı olabilir. ama şu anda 1 numaralı demek sinemaya emek vermiş yılların yönetmenlerine haksızlık olur. ertem eğilmez, metin erksan, atıf yılmaz, lütfü akad, orhan aksoy hepsini saymıyacağım bu yönetmenlerin herbiride ayrı ayrı birinci. osman sınav belli bir kesime hitap ediyor gibi. ekmek teknesi ve süper baba dışında diğer dizilerini pek sevmiyorum. yalnız sakarya fırat ı merak ediyorum. iyi yönlerinden biride ağır aşk ve dram dizileri yapmıyor olması. çünkü bu iki tür, eski türk filmlerine yakışıyor şimdiki dizilere hiç ama hiç.

Cevap Yaz

kzmnp

7 Kasım 2009 18:14

bana göre türkiyenin 1 numaralı yapımcı ve yönetmeni...:)

Cevap Yaz

raskolnikov19@hotmai

7 Temmuz 2009 06:34

osman sınav türkiyede tarz olarak  sömürüsüz  sinema ve film yapılabaileceğini ispat etmiş yeşil çam gibi boğuk ve önyargılı bir sinemayla köreltilmiş türkiye toplumunun ufkunu açmış değerli bir sinemacıdır.ancak yer yer hikayedeki sertliği kaçırarak duyguları geri planda bırakabiliyor.ve de iyi bir yönetmen olmanın en önemli göstergelerinden biri farklı tarzda film yapma ilkesini gerçekleştiremiyor.sanki bir fabrikada aynı türdek malı farklı tarzlara sokarak tekrar servis ediyor.son yaptığı filmler ve diziler için konuşuyorum,ekmek teknesi süper baba ve hayata bağları bunun dışında...(onlar eskidendi)

Cevap Yaz
Yandex.Metrica